بازیابی اطلاعات هارد سوخته
بازیابی اطلاعات هارد سوخته

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

بازیابی هارد سوخته،  به چه معنی است؟ آیا ما هارد سوخته داریم؟ در اصطلاح عامیانه مردم هر وسیله ای را که کار نمی کند و یا به درستی کار نمی کند را می گویند سوخته است. در واقع قطعه سوختن به معنی قطعه خراب است. هر چند در قطعات الکترونیکی، چند نوع سوختگی تعریف می‌شود:

المان آتش گرفته و سوخته

قطعه بر اثر نوسانات ولتاژی و یا بد نگه داری کردن سوخته است. همانطور که در عکس های زیر مشاهده می نمایید واقعا” این هارد درایو ها دارای قطعات سوخته شده هستند و جمله بازیابی اطلاعات هارد سوخته در اینجا واقعا” کاربرد دارد. در این گونه موارد قطعه بر اثر سوختگی شکل و فرم فیزیکی خود را از دست داده است. گاهی می توان با تعویض قطعات سوخته آن برد الکترونیکی را احیاء نمود و دوباره عملیاتی کرد و گاهی نیز متاسفانه بر اثر سوختگی شدید برد مادر که قطعات بر روی آنها نصب شده نیز سوخته و به قول معروف جزغاله شده اند و دیگر جایی برای کارگذاشن المان الکتریکی باقی نمانده و تمام اتصالات نیز از بین رفته اند. در این موارد باید کل قطعه تعویض شود.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

آتش سوزی

قطعه متاسفانه در اثر آتش سوزی ، سوخته است. در هر سال چندین کامپیوتر و دیگر قطعات مانند هارد درایو جهت بازیابی اطلاعات هارد سوخته به خانه سخت افزار ارسال میشود. متاسفانه در بعضی موارد قادر به ترمیم و احیاء اطلاعات نیستیم. زیرا المانهای نگه دارنده اطلاعات مانند پلتر های هارد درایو و یا NAND فلش هایی که داده ها را در خود ذخیره می نماییند معدوم شده اند. با این حال بسیاری دیگر که آتش به عمق آنها نفوذ نکرده و فقط بر روی قعطه تاثیر گذاشته را بازیابی می کنیم.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

خب بیایید نگاه دقیق تری به موضوع بازیابی اطلاعات هارد سوخته بیاندازیم. چه چیزهایی در هارد ممکن است بسوزند؟ بصورت خیلی ساده و بدون اینکه وارد جزییات ریز بشویم در زمانیکه شما مراجعه می نمایید و درخواست بازیابی اطلاعات هارد سوخته خود را ارائه می کنید امکان دارد ایرادات زیر برایتان پیش آمده باشد:

 1. هارد در مادربرد شناسایی نمی شود
 2. برد هارد سوخته است
 3. فریمویر هارد مشکل دارد و هارد کار نمی کند
 4. هد هارد سوخته است
 5. اسپیندل موتور سوخته است و هارد نمی چرخد
 6. کنترلر هارد SSD سوخته و شناسایی نمی شود
 7. هارد SSD سوخته و ظرفیت درست ندارد
 8. USB درایو و یا مموری سوخته دارید که در کامپیوتر شناسایی نمی شوند.

ریکاوری هارد سوخته و ایرادات

هارد در مادربرد شناسایی نمی شود:

دلایل بساری برای شناسایی نشدن هارد درایو در مادربرد وجود دارد و به این علت که شخص نمیتواند هارد خود را در کامپیوتر مشاهده کند میگوید هارد من سوخته است ! و به جهت بازیابی اطلاعات هارد سوخته مراجعه می نماید.  این مشکل می تواند تمامی مشکلات دیگر را پوشش دهد. دلایل شناسایی نشدن هارد در مادربرد میتواند به شرح زیر باشد اما دقت نمایید هر مورد با مورد دیگر فرق دارد و گاهی یک کیس بخصوص میتواند شالوده ای از چندین ایراد  بصورت مرکب باشد:

 • خرابی برد ( سوختن برد به قولی): طبیعتا” وقتی برد هارد شما روشن نمی شود هارد درایو نمی تواند شروع به کار کند و خود را شناسایی کند.
 • خرابی های فریمویری : در هارد درایو شما در مکانی دور از دسترس کاربر، میکرومدهایی نوشته شده است. این کد ها بصورت خودکار در زمان روشن شدن هارد درایو فعال میشوند و تمامی عملیات هارد را کنترل می کنند.
 • خرابی هد هارد ( سوختن هد): عموما” خرابی هد توام با صدای تق و تق و یا دیگر صداهای ناهنجار هارد می باشد ممکن است هارد روشن شده صدای بد بدهد و یا ختی روشن نشود.
 • خرابی ROM ( سوختن رام) : رام یک آی سی کوچک بر روی برد هارد است که اطلاعات پیش راه انداز در آن قرار دارد و در ابتدای راه اندازی این داده ها هستند که می توانند میکرو کد های فریمویر را در هارد پیدا کنند و راه اندازی کنند.
 • خرابی کانکتور رابط هارد: گاهی کانکتور های هارد درایو کثیف، شل و یا می شکنند و ارتباط خوبی برقرار نمی کنند تا هارد درایو به کامپیوتر متصل شود.
 • سوختگی کانکتور اتصال به کامپیوتر: بسیار شاهد این هستیم که کاربران کابل اتصال برق هارد SATA را برعکس جامیزنند و به دلیل جابجا شدن ولتاژ ۵ و ۱۲ ولت المانهای الکتریکی آتش گرفته و حتی سوکت نیز بر اثر حرارت آب می شود.

برد هارد سوخته است:

برد هارد درایو ممکن است نشانه هایی از سوختگی فیزیکی داشته باشد و هم هیچگونه تغییر فیزیکی و سوختگی نداشته باشد. در هر دو صورت به این دلیل که برد هارد سوخته و خراب است هارد درایو شما کار نخواهد کرد. توجه داشته باشید در صورت سوختگی برد هارد شما امکان این وجود دارد که به مدیا ( قوطی هارد درایو شامل پلتر، هد و…) آسیب وارد شود. در بعضی موارد سوختن برد هارد موجب سوختن هد هارد درایو شما نیز میشود. بسیار مهم است که در تست و بررسی اولیه مشتری کاملا” از ایراد پیش آمده بر روی قطعه آگاه باشد. همچنین متخصص باید تست های دقیق انجام دهد تا تمامی خرابی های پیش آمده را قبل از هرگونه اقدامی شناسایی کرده و به اطلاع مشتری برساند. تشخیص خرابی هارد کاری دقیق و نیازمند سال ها تجربه می باشد. متخصصین ما در خانه سخت افزار به جهت صرفه جویی برای مشتری در صورت امکان برد هارد را تعمیر و ترمیم می کنند که به مانند روز اول کار خواهد کرد.

در شکل زیر سوختگی برد هارد به دلیل اتصال برعکس کابل برق دیده می شود.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

هزینه بازیابی اطلاعات در زمان سوختن برد هارد صرفا” بسنده می شود به : هزینه تست و بررسی + هزینه خرید یک برد سالم و تعویض آن .

توجه: بسیار دیده ایم مشتری صرفا” تمایل به خرید یک برد سالم دارد اما به دو نکته توجه نمی نماید:

 • هم سان سازی برد جدید: در حال حاضر با وجود هارد درایو های جدید امکان جابجا کردن برد خراب با برد سالم وجود ندارد و حتما” قبل از جاگذاری برد جدید باید رام برد خراب به برد سالم انتقال یابد. که خود مقوله ای است.
 • تست هارد پس از تعویض برد: آیا هارد شما سالم است؟ یکی از وظایف متخصصان هارد در زمان تعویض برد و احیاء هارد شما این است که هارد درایو تست شود و از سلامت آن آگاه شوید. اتفاق می افتد مشتری به محض تعویض برد و دیتکت شدن هاردش آن را گرفته و می رود اما پس از چند روز بازگشته و اعلام می کند هاردش خراب است !!!! خیلی از مشتریان به این دلیل که در هزینه صرفه جویی کنند با این مشکل روبرو میشوند. و مشکلاتی را هم برای خودشان و هم برای فروشنده برد هارد ایجاد می نمایند.

خرابی فریمویر هارد:

همانطور که در جریان هستید میکروکد هایی در هارد درایو وجود دارند که از دید کاربر پنهان هستند. هر یک از این میکروکد ها را یک ماژول Module می نامند. هر ماژول عهده دارد یک وظیفه خاص در هارد درایو است. برای مثال اطلاعات مربوط به مدل ، سریال، ظرفیت و… و یا سکتور های خراب و نقشه سکتور های سالم، همچنین جداول مناطق مختلف هارد از نظر جغرافیا Zone Allocation Table و مجموعه این اطلاعات یا بصورت ساده مجموعه این ماژول ها فریمویر هارد درایو  Frimware را تشکیل می دهند. فریمویر هارد درایو در مناطقی بر روی سطح پلتر کارگذاری شده است که به نام  ناحیه سرویس Service Area و یا بصورت مختصر SA نامیده میشود. در صورت خرابی در ناحیه سرویس و آسیب دیدن بعضی از ماژول های اصلی هارد درایو شما ممکن است به ایرادات زیر برخورد نمایید:

 • هارد درایو به علت خرابی firmware  روشن نمی شود
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن می شود اما در مادربرد شناسایی نمی شود و کار نمی کند
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده اما خود را به درستی معرفی نمی کند و با اسامی اشتباه شناسایی شده و کار نمی کند
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده اما ظرفیت کامل و یا درست ندارد و گاهی با ظرفیت صفر شناسایی میشود و کار نمی کند
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده شناسایی میشود ولی پر است از بدسکتور
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده شناسایی میشود اما پسورد دارد و به سکتور ها دسترسی وجود ندارد
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن میشود بصورت درست شناسایی میشود ولی به دلایل نامعلوم برای کاربر کار نمی کند و نمی تواند بر روی آن ویندور یا دیگر اپریشن سیستم ها را نصب نماید
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده کامل و درست شناسایی می شود اما بسیار کند است و سیستم را به هنگ میبرد. کاربر قادر به جابجایی اطلاعات نیست و یا به سختی این کار را انجام می دهد.
 • هارد درایو به علت خرابی firmware روشن شده درست شناسایی می شود همچنین ظرفیت کامل دارد کلیه پارتیشن ها ظاهر میشوند ولی بعضی از آنها و اطلاعاتشان در کمال تعجب در دسترس نیستند
 • و بسیاری موارد دیگر که خرابی فریمویر هارد موجب اخلال در کار هارد درایو می شود.
بازیابی اطلاعات هارد سوخته

هد هارد سوخته است

در مواردی بازیابی اطلاعات هارد سوخته مربوط می شود به خرابی هد هارد درایو. در این موارد عموما” یا هارد درایو روشن نمیشود و یا اگر روشن بشود به سکتور ها و یا داده ها دسترسی نداریم و تقریبا” در ۸۰% موارد  صدای تق تق از هارد شنیده میشود و یا هارد صداهای ناهنجار تولید می کند. در این موارد پس از تست اولیه و کسب اجازه از مشتری هارد درایو به درون کلین روم رفته و عملیات تست و تخمین خرابی انجام می شود. در صورتی که امکان جراحی هارد درایو وجود داشته باشد تعویض هد هارد انجام میشود. البته تمام این عملیات جراحی هارد و تعویض هد در درون کلین روم و با استفاده از قطعات اهداء شده از یک هارد مشابه انجام می پذیرد. باید یادآور بشوم همیشه اینطور نیست که هد هارد سوخته باشد گاهی هد هارد به علت ضربه و یا شوک می شکند. به عکس پایین دقت کنید:

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

اسپیندل موتور سوخته است و هارد نمی چرخد

یکی دیگر از مشکلات هارد دیسک در زمان مراجعه مشتری و در خواست  بازیابی اطلاعات هارد سوخته اش ، این است که موتور هارد دیسک ( اسپیندل موتور) خراب است. این ایرادی شایع برای برخی مدل های هارد درایو بخصوص هارد های ۳.۵ اینچی سیگیت است. بوش های اسپیندل موتور جام کرده و دیگر موتور قادر به چرخش نیست. به همین علت هارد درایو روشن نشده و شناسایی و کار نخواهد کرد.  در حقیقت اسپیندل موتور پلتر ها یا همان دیسک های هارد درایو را که اطلاعات بروی آن ها نوشته میشود را می چرخاند. سرعت چرخش از ۵۴۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه برای هارد درایو های امروزی بسته به مدل و برند هارد متفاوت است. در یک چنین سرعت هایی کوچکترین شوک ، ضربه و … می تواند خسارات جبران ناپذیری به هارد وارد نماید و درجا قطعت را خرد نماید.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

۰

امتیاز کاربران

ازیابی اطلاعات هارد سوخته  به چه معنی می باشد؟ آیا ما هارد سوخته داریم؟ در اصطلاح عامیانه مردم هر وسیله ای را که کار نمی کند و یا به درستی کار نمی کند را می گویند سوخته است. در واقع قطعه سوخته به معنی قطعه خراب است.

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
بازیابی اطلاعات raid

درباره‌ی امیر

blank

همچنین ببینید

تفاوت بین MBR و GPT

تفاوت بین MBR و GPT معایب و محاسن

اگر شما  تا به حال با هارد دیسک خود سرسری کارکرده اید، و همیشه درحال …

۲ نظر

 1. blank

  سلام خسته نباشیذ
  چند وقت پیش هارد لب تاب من سوخت و اطلاعات روی هارد هم برام خیلی مهمه
  طراجی هام و زحمتای چند وقته ام روشه
  میخواستم بدونم شما میتونید ریکاوریش کنید یا نه ؟
  . اینکه هزیته اش چقدر میشه
  هارد لب تابم ۶۲۰ گیگ هست . مارگش هم ام اس ای
  ممنون

  • blank
   خانه سخت افزار

   سلام ممنون
   ما هارد ام اس ای نداریم
   بله قابل بازیابی است اما اول باید بررسی بشه
   هزینه بر اساس نوع خرابی مشخص میشه اول بررسی میشه بعد هزینه با شما هماهنگ و نوع خرابی اعلام میشه در صورت موافقت ادامه کار انجام میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *