رمز گذاری درایو، یکی از روش های پر استفاده کاربران برای افزایش امنیت اطلاعات است.این کار توسط نرم افزارهای رمز گذاری انجام می شود.bitlocker نام افزاری است که کاربران برای رمز گذاری درایو ها از آن استفاده می کنند. هدف از این مقاله ارائه روش‌هایی برای بازیابی رمز بیت لاکر در صورت فراموشی است.

بدست آورد رپسورد bitlocker در صورت فراموش کردن آن در ویندوز

نرم‌افزار رمزگذاری BitLocker که توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است، همیشه شما را در هنگام راه‌اندازی آن مجبور می‌کند تا یک کلید پشتیبان (Recovery Key) بسازید. ممکن است که پس از ساختن این کلید پشتیبان، آن را چاپ کرده، در جایی یادداشت کرده و یا آنرا به صورت فایل ذخیره کنید. یا حتی ممکن است آنرا به صورت آنلاین، در حساب کاربری مایکروسافت خود ذخیره کنید. اگر درایوی که با BitLocker رمزگذاری‌شده باز نمی‌شود، کلید پشتیبان تنها گزینه‌ی شما برای بازیابی اطلاعات در صورت فراموشی کردن رمز بیت لاکر است.

علت قفل شدن درایو با bitLocker چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است درایو شما قفل شده باشد. شاید دلیل آن، TPM کامپیوترتان باشد که قفل درایو شما را به صورت خودکار باز نمی‌کند. یا ممکن است که رمز یا پین‌کد آن را فراموش کرده‌باشید. اگر بخواهید درایوی که با بیت لاکر قفل شده‌ را از کامپیوتر جدا کرده و آنرا در یک کامپیوتر دیگر باز کنید، وجود رمز یا پین‌کد ضروری است. اگر TPM در کامپیوتر اول وجود نداشته باشد، برای بدست آوردن پسورد bitlocker به کلید پشتیبان (Recovery Key) نیاز خواهید داشت.

کلید پشتیبان (Recovery Key) خود را پیدا کنید.

اگر کلید پشتیبان (Recovery Key) خود را پیدا نمی‌کنید، به زمانی که رمز BitLocker را تعیین کردید، فکر کنید. در آن زمان، از شما خواسته شد که این کلید پشتیبان را در جایی یادداشت کرده، آنرا چاپ کرده، و یا آنرا به صورت فایل در درایو اکسترنال مانند USB ذخیره کنید. همچنین به شما گزینه‌ای نمایش داده شد تا کلید پشتیبان بیت لاکر را به صورت آنلاین در حساب کاربری مایکروسافت ذخیره کنید.

اگر این کلید پشتیبان را بر روی کاغذ چاپ کرده و یا در درایو اکسترنال ذخیره کرده‌اید، باید آنرا در جایی ایمن نگه‌داری کنید.

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

  برای ریکاوری کلید پشتیبانی (Recovery Key) که بر روی سرورهای مایکروسافت بارگذاری یا آپلود شده‌است، لازم است که به صفحه‌ی OneDrive Recovery Key رفته و با همان حساب کاربری مایکروسافت و مربوط به کلید پشتیبان، متصل شوید. اگر کلید پشتیبان را در این حساب کاربری آپلود کرده باشید، آنرا در این صفحه خواهید دید. اگر کلید پشتیبان را مشاهده نمی‌کنید، حساب‌های کاربری دیگری که از آن استفاده می‌کنید را بررسی کنید.

اگر چندین حساب کاربری دارید، می‌توانید از “Key ID” که بر روی صفحه‌ی BitLocker نشان داده شده‌است، کمک بگیرید و آن را با Key ID نشان داده شده بر روی صفحه‌ی وب، مطابقت دهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا کلید صحیح را پیدا کنید.

اگر کامپیوتر شما به یک دامنه متصل است (اغلب کامپیوترهای شرکتی و کامپیوترهایی که برای کارمندان یا دانش‌آموزان فراهم می‌شود)، به احتمال زیاد مدیر شبکه (network administrator) کلید پشتیبان را داشته باشد. با مدیر شبکه تماس گرفته و کلید پشتیبان را از او بگیرید.  

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

اگر کلید پشتیبان خود را ندارید، متاسفانه شانس زیادی ندارید. امیدوارم که یک نسخه‌ی پشتیبان از تمامی اطلاعات خود داشته باشید! دفعه‌ی بعد، دقت کنید که کلید پشتیبان را بنویسید و آن را در جای امنی قرار دهید (یا آنرا در حساب کاربری مایکروسافت خود ذخیره کنید).

حالت اول

کامپیوتر شما قفل درایو بیت لاکر را هنگام  بوت شدن باز نمی‌کند.درایوهایی که با BitLocker رمزگذاری شده‌اند، معمولا در هنگام بوت، قفل درایو با TPM کامپیوتر به صورت خودکار باز می‌شود. اگر بازکردن از طریق TPM امکان‌پذیر نبود، با صفحه‌ی ارور “BitLocker Recovery” مواجه خواهید شد که از شما می‌خواهد تا “کلید پشتیبان را برای این درایو وارد کنید. (اگر کامپیوتر خود را طوری برنامه ریزی کرده اید که با هر بار بوت کردن، رمز، پین‌کد، درایو USB یا کارت هوشمند بخواهد، بنابراین پیش از ورود به صفحه‌ی BitLocker Recovery، به طور معمول صفحه‌ی بازکردن قفل را مشاهده خواهید کرد. اگر رمز آن را نمی‌دانید، کلید Esc را فشار داده تا وارد BitLocker Recovery شوید.)

برای ادامه‌ی کار، کلید پشتیبان را وارد کنید. با وارد کردن کلید پشتیبان، درایو شما باز خواهد شد و کامپیوتر شما به طور عادی راه‌اندازی خواهد شد.کد ID نشان داده‌شده در اینجا، به شما کمک می‌کند تا اگر چندین کلید پشتیبان به صورت چاپ‌شده یا ذخیره‌شده دارید، کلید پشتیبانی درست و صحیح را شناسایی کنید. 

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

حالت دوم

اگر قصد دارید که درایو را از طریق ویندوز باز کنید.روش بالا به شما در بازکردن قفل درایو و هر درایو دیگر، از طریق فرآیند بوت کمک می‌کند.اما با این حال، شاید بخواهید درایوی که با بیت لاکر رمزگذاری شده‌است را در داخل ویندوز باز کنید. شاید شما یک درایو اکسترنال یا USB داشته باشید که با BitLocker رمز گذاری شده و اکنون قفل آن به طور معمول باز نمی‌شود، یا شاید درایو رمزگذاری شده‌ای را از کامپیوتر دیگر برداشته‌اید و آنرا به کامپیوتر فعلی خود وصل کرده‌اید.

برای بازکردن قفل آنها، ابتدا درایو خود را به کامپیوتر متصل کنید. قسمت Control Panel را باز کرده و به بخش System بروید. سپس از قسمت Security، به قسمت BitLocker Drive Encryption بروید. این کار را تنها می‌توانید در نسخه‌های حرفه‌ای ویندوز انجام دهید، زیرا تنها این نسخه‌ها هستند که دسترسی به نرم‌افزار BitLocker را فراهم می‌کنند.

درایو مورد نظر را در پنجره‌ی BitLocker پیدا کرده و بر روی گزینه‌ی “Unlock Drive” در کنار آن، کلیک کنید. 

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

از شما خواسته می‌شود تا رمز، پین‌کد یا هر اطلاعات لازم دیگری را وارد کنید تا قفل درایو را باز شود. اگر این اطلاعات را ندارید، بر روی قسمت More Options کلیک کرده و سپس بر روی قسمت Enter Recovery Key کلیک کنید. 

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

برای باز کردن قفل درایو، کلید پشتیبان (Recovery Key) را وارد کنید. به محض اینکه کلید پشتیبان را وارد کنید، قفل درایو باز خواهد شد و می‌توانید به فایل‌های درون آن دسترسی داشته باشید. کد ID نشان داده شده در این قسمت به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن چندین کلید پشتیبان ذخیره شده، کلید صحیح را انتخاب کنید. 

برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز 7 , 8 , 10

اگر کامپیوتر شما پس از هر بار راه‌اندازی (Boot)، صفحه‌ی خطا و ارور BitLocker را نشان می‌دهد و هیچ راهی برای ارائه‌ی کلید پشتیبان ندارید، میتوانید از گزینه‌ی عیب‌یابی “reset this PC” استفاده کنید تا کامپیوتر خود را از شر آن خلاص کنید. با انجام این کار، می‌توانید دوباره از کامپیوتر و درایو خود استفاده کنید، اما تمامی داده‌های ذخیره‌شده بر روی کامپیوتر خود را از دست خواهید داد.

اگر یک درایو اکسترنال دارید که با BitLocker رمزگذاری شده است و کلید پشتیبان و راهی برای بازکردن آنرا در اختیار ندارید، می‌توانید همین کار را انجام دهید. درایو را فرمت کرده و تمامی محتوای آن را پاک کنید، اما حداقل می‌توانید دوباره از این درایو استفاده کنید.

کلام آخر:

خان سخت افزار در هر شرایطی البته با دانستن پسورد یا RECOVERY KEY  درست توانایی ریکاوری اطلاعات شما را داشته و چه با خرابی فیزیکالی ، خرابی در قسمت MBR یا مشکلات فرمت کردن پارتیشن نگران از دست رفتن اطلاعات خود نباشید.البته مشاهده شده است که سپردن این هارد ها با این پیچیدگی های خاص به مراکز غیر تخصصی گاه باعث از دست رفتن تمام اطلاعات شما خواهد شد.

دانلود نرم افزار ریکاوری بیت لاکر-Bitlocker

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)

9 دیدگاه برای “برداشتن قفل درایو bitlocker در ویندوز ۷ , ۸ , ۱۰

 1. مانی بخشی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من روی هارد اکسترنال رمز بیت لاکر گذاشتم
  الان هم رمز رو کاملا بلدم و به یاد دارم
  و هم نخسه پشتیبان رو دارم
  ولی با وارد کردن هر کدوم شون
  قفل هارد اکسترنال باز نمیشه
  میشه راهنمایی بفرمایید
  باید چکار کرد

  ۳
  ۱
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   عواملی زیادی می تونه دلیل این امر باشه مانند خرابی فیزیکالی هارد بدسکتوری در هارد خرابی MBR یا همان Master boot record
   اما بهر حال اگر پسورد صحیح رو می دونید و باز نمی کنه باید هارد رو ارسال کنید شرکت و موارد بالا دقیقا بررسی بشه و براساس نوع خرابی به کمک دستگاه های سخت افزاری پسورد درست وارد و اطلاعات حتما در هارد دیگری تحویل شما شود.

   ۲
   ۰
 2. محمد گفته:

  سلام.
  من یک درایو مجازی ساختم و با bitlocker رمزگذاری کردم. درایو رو Eject کردم و کاملا مخفی شده بود الان که درایو رو جست و جو می کنم پیدا نمیشه و نمیدونم چجوری پیداش کنم؟؟!! لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

  ۱
  ۰
 3. پرهام اسماعیلی گفته:

  باسلام
  من رمز بیتلاکر برای یکی از درایو هام گذاشتم و حافطه اش پر شده ، از کنترل پنل قفل رو خاموش کردم ولی از حجمش کم نشد. حالا چی کار کنم که هم قفل حذف بشه و هم حجش درایو کم بشه ؟

  ۱
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید