صدای غیر عادی هارد دیسک من زیاد بگوش میرسد کمک کنید! هنگامی که هارد درایو شما شروع به انجام کارهای غیرعادی مانند ایجاد صداهای غیر طبیعی  می­کند، یک احساس ترسی خواهید داشت. گفته می­شود، فقط مدت کوتاهی هارد درایو شما کار خواهد کرد.  شما به موضوعات مختلفی فکر خواهید کرد، مثلاً، چگونه می­توانم فایلهای خود را بازیابی  یا استخراج کنم قبل از اینکه هاردم از کار بیاستد؟ ابتدا چه کاری انجام دهم؟ کجا  و کدام وضعیت را به حالت قبل برگردانم؟ آیا می­توانم اطلاعات را بازگردانم؟ در مورد عکسها چطور؟ آیا آنها برای همیشه از دست داده ام و از بین رفته­ اند؟

کمک! هارد درایو من صداهای غیرعادی می­دهد!

اولین کاری که به شما پیشنهاد می­کنیم، این است که کامپیوتر خود را به طور کامل خاموش کنید. توصیه می­شود،  شانس خود را برای بازیابی اطلاعات امتحان نکنید. البته اگر اطلاعات مهمی دارید و نمی خواهید با شانس و حدث و خطا آن ها را ازدست بدهید. من چند نکته مفید دیگر به شما پیشنهاد می­دهم. اول اینکه همیشه از اطلاعات خود روی یک حافظه ابری یا یک هارد دیسک دیگر نسخه پشتیبان تهیه کنید.  به این ترتیب شما می­توانید مطمئن باشید که اطلاعات شما صحیح و سالم باقی می­مانند.

اگر شما یک Mac داشته باشید، می­توانید از ماشین زمان Time Machine و پشتیبان­گیری آن استفاده کنید.  اگر شما یک نسخه پشتیبان از درایو C  بر روی کامپیوتر PC خود تهیه کنید، شما می­توانید ویندوز با تمام فایلهای آن را بر روی هارد درایو خارجی خود بازگردانید. امروزه به نظر می­رسد همه از حافظه ابری استفاده می­کنند، که بسیار قابل اعتماد است، و می­تواند با اولویتهای شما مطابقت کند. اگر هارد دیسک شما خراب است و هر آن احتمال از کار افتادن آن  میسر است  لطفا، اجازه ندهید که هارد درایو شما همچنان به چرخش و کار ادامه دهد،  ممکن است آخرین شانس برای بازگرداندن اطلاعات خود را از دست بدهید.

به یاد داشته باشید، اکر موفق به بازیابی اطلاعات خود نشدید، با کارشناسان در خانه سخت افزار تماس بگیرید.  ما می توانیم  در بازیابی اطلاعات به شما کمک کنیم، بنابراین نگران  نباشید.

چه نوع صدایی ، صدای غیر عادی هارد است؟

آیا هارد دیسک نباید هیچ صدایی داشته باشد؟ این سوالی است که اغلب افراد می پرسند. در جواب من همیشه می گویم اگر با چوبی محکم به شما ضربه بزنم شما چه صدایی در خواهید آورد؟ آخ  و یا آی و… داد خواهید زد و یا نه؟ این بستگی دارد به طبع شما و چیزهایی دیگر . در مورد هارد دیسک هم همین منوال وجود دارد و به عواملی مانند:

 • ضخامت پلتر ها
 • سرعت چرخش
 • نوع تکنولوژی بگار رفته در پارک هد ها
 • گاز موجود در درون هارد دیسک
 • طراخی قوطی هارد دیسک
 • جنس مواد بکار رفته در ساخت

و خیلی عوامل دیگر مانند جنس و کیفیت کیس کامپیوتر شما در تشدید صدا ها. در خاطر دارم یکی از مشتریان از صدای زیاد کیس خود گلایه می کرد وقتی به منزل ایشان رفتم متوجه شدم کیس را درون کمدی چوبی قرارداده اند که صدای فن ها و هارد دیسک را چندین برابر تقویت می نماید. به هر حال هر هارد دیسکی در هنگام استارت کردن با صدای چرخش اسپیندل موتور و پلتر ها کارش را آغاز می نماید و بعد صدای جا بجا شدن هد ها آغاز میشود. گاهی شما باید این صدا ها را از طریق لرزش ها و یا با گوشی پزشکی بشنوید و گاهی نیز با گوش غیر مسلح قابل شنیدن است.

صدا هایی که عموما” به عنوان صدای غیر طبیعی هارد ( صدای ناهنجار هارد – صدای غیر عادی هارد) نامیده میشوند صداهایی نظیر صدای کلیک کلیک  – صدای تق تق – صدای خر خر چرخ کردن – صدای خراشیده شدن دو فلز بر روی هم  برای مدت زمان بیش از چندین ثانیه و بصورت مکرر پشت سر هم و متوالی است. صداهایی از هارد دیسک که قبلا” شنیده نمیشده همان صدای غیر عادی هارد دیسک یا صدای ناهنجار هارد دیسک  است.

 آیا صدای تق هارد، در هنگام خاموش شدن هارد دیسک طبیعی است؟

تکنیک خاصی برای نگه داشت هد هارد دیسک در پارک وجود دارد در عکس زیر دو نوع از این تکنیکها را به تصویر کشیده ام:

 • ضامن: که با چرخش هوا ی داخلی و فشار باد تکان خورده و هد را آزاد می کند تا از حالت قفل خارج و آزادانه حرکت نماید.
 • آهن ربا: که مغناطیس یک قطعه چوچک و چسبیدن آن به آن سر انتهایی دیگر هد آن را ثابت ، مانند یک چسب نگه میداردو یا آزاد می کند.

در هر دو این تکنیکها وقتی هد هارد به ناحیه پارک میرسد با چفت و قفل شدن یک صدای تک یا تق ایجاد میشود که شنیدن این صدا در زمان خاموش کردن هارد دیسک نرمال است.

عوامل خرابی هارد و تولید صدای غیر عادی هارد دیسک:

 • ضربه: افتادن هارد دیسک خرابی اسپیندل موتور
 • ضربه: افتادن هارد دیسک شکستگی یک یا چند هد خواندن و نوشتن
 • استهلاک: خرابی و یا ضعیف شدن یک یا چند هد خواندن و نوشتن
 • استهلاک: خرابی یا ضعیف شدن سطح یک یا چند پلتر
 • نوسانات ولتاژ: خرابی برد رابط مانند رابط تبدیل SATA  به USB
 • نوسانات ولتاژ: خرابی برد هارد دیسک
 • نوسانات ولتاژی: فرود هد خواندن و نوشتن بر روی سطح پلتر ناحیه ای غیر از مکان پارک
 • خرابی ناحیه سرویس: خرابی در ماژول های خاص فیرم ویر
 • و…

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

3 دیدگاه برای “علت صدای غیر عادی هارد دیسک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید