خانه سخت افزار

مجهز به آخرین ، جدیدترین و پیشرفته ترین

ابزار و لوازم بازیابی اطلاعات و تعمیر هارددیسک

و دیگر انباره های اطلاعاتی . مجهز به کلین روم کلاس 100 جهت جراحی انواع هارددیسک در محیطی کاملا” تمیز

تعویض هد و پلتر انواع هارددیسک اینترنال و اکسترنال  :

کلین روم یا اتاق تمیز clean room چیست و چه کاربردی دارد؟

كلين روم ، اتاق تميز  و یا میز و محفظه تمیز عبارت است از مكاني كه از نظر تعداد و قطر ذرات معلق در هوای آن مکان مشخص (گرد و غبار در حد ميكرون و زير ميكرون ) و همچنین  رطوبت ‚ دما و فشار تحت كنترل باشد . با پيشرفتهايي كه روز به روز در ابعاد گوناگون علمي و صنعتي حاصل مي شود تجهيزات و دستگاه هاي بسيارحساس و دقيق ساخته مي شوند که هرگونه آلودگی اعم از ذرات بسیار کوچک می تواند در کار آنها اخلال ایجاد کرده و یا آنها را منهدم سازد پس بدون داشتن اتاق تميز يا كلين روم ساخت آنها  و یا بکار گیری آنها ميسر نيست . با توجه به اينكه هر انسان در هر بازدم بين 40000 تا44000 ذره از خود ساطع مي كند حتی كاركردن درون اين اتاق ها شرايط ويژه اي از نظر صحبت كردن ‚ راه رفتن ‚ نشستن و كار كردن دارد ‚ حتي بعضي وقتها نياز است كه از صحبت كردن جلو گيري شود و ارتباط فيمابين با زبان اشاره باشد. پيشرفت بشر در شاخه هاي گوناگون علمي و صنعتي مديون اينگونه محيط هاي كنترل شده مي باشد كه توانسته موشكي را بر سطح ماه بنشاند و يا ويفر انواع آي – سي ها را بسازد. سيستم هدايت كننده موشك ماه نورد آپولو كه داراي ژيروسكپ ها و شتاب سنج هاي خاص بوده در كلين روم هاي آمريكا ساخته شده است . بويژه در علم هوانوردي كه هدايت وسيله پرنده از اهميت بسزايي برخورداراست بايستي قطعاتشان در اين اتاقها توليد ‚ تعمير و يا مونتاژ شوند .

کلین روم

جراحی هارد دیسک

كلين روم ها مصارف گوناگوني دارند و عبارتند از : كلين روم هاي مكانيك دقيق ‚ ميكرو الكترونيك ‚ فضايي ‚ نظامي ‚ صنعتي ‚ تحقيقاتي ‚ پزشكي ‚ دارويي ‚ اپتيك ( نوري ) ‚ فراورده هاي شيميايي ‚ بيولوژي و فيلم و فويل . در اين اتاق ها جهت تصفيه هوا از فيلترهاي هپا و اولپا كه توانايي جذب ذرات تا قطر 0.16 ميكرون را دارند استفاده مي شود .

حال باید این سوال مطرح شود که این محیط تمیز به چه کار ما می آید. توجه داشته باشید که هارددیسک های مغناطیسی دارای یک یا چندین هد خواندن و نوشتن هستند که در هنگام کار کردن و پس از روشن شدن هارددیسک بر روی بالشتکی از هوا با فاصله بسیار کم از سطح پلتر شناور می باشند

جراحی هارد

بصورتی صاده تر در زمانی که هارد دیسک را روشن می نمایید پس از استارت خوردن اسپیندل موتور پلتر ها به چرخش در می آیند و هوای داخل هارددیسک را مانند یک گرد باد با خود به چرخش در می آورند و این گرد بادموجب پرواز هد ها بر روی بالشتکی از هوا می گردد که موجب ایجاد فاصله اندکی مابین هد و پلتر خواهد شد.

اجزای داخلی هارد

البته باید متذکر شوم که هر چه میزان این فاصله کمتر باشد ما می توانیم چگالی داده ها را بر روی پلتر بالا تر ببریم  زیرا می توانیم ذرات کوچکتری را باردار کنیم و میدان مقناطیسی آن ها را تغیر دهیم و هر چه میزان فاصله هد و پلتر بیشتر باشد بالطبع  باید سگمنت های بزرگتری را هدف قرار دهیم و به همین نسبت ظرفیت کمتری از داده ها در پلتر جای گرفته دانسیته اطلاعات کمتر خواهد بود.

2222222222222dd

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که سازندگان هارددرایو ها همیشه در فکر بیشتر کردن چگالی داده ها در هارد درایو هستند و به همین دلیل هد های کوچکتر ، سطح پروازی کمتر ، پلتر با لایه های آلیاژی جدید تر و… همه به این مهم کمک خواهد کرد. حال در نظر بگیرید

بهترین مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیرات هارد

در سال 1974 پرواز هد هارددیسک ها بر فراز پلتر مانند پرواز یک هواپیمای جت بوئینگ 747 بود که در 15 سانتی متری زمین پرواز می کرد.

در سال 2004 این جت عظیم الحثه 747 در سطح 0.05 سانتی متری  پرواز می کند.

فشاری که محافظ هد ( Slider ) در این شرایط متحمل می شود برابر با 100,000 مسافر است.

سرکت چرخش دیسک ها در زیر هد ها بیش از 92 کیلومتر در ساعت است که برابر با 7200 دور دقیقه می باشد.

هذ هارد دیسک می تواند با مفوقیت شتابی بالغ بر 1000 Gs افقی و شتاب عمودی  300 Gs  را بخوبی  تحملکند حال آنکه  انسان ها در فشار  9 Gs  خواهند مرد.

یک بوئینگ 747 برای 30,000 برخاست و فرود طراحی شده است  و این رقم برای هد هارددیسک بیش از 100,000 تک آف و فرود است.

حال فرض کنید که اگر این هواپیمای قول پیکر در هنگام پرواز با این سرعت بالا به مانعی برخورد نماید. این برخورد می تواند موجب انهدام کامل هر و یا خراشیدگی در سطح پلتر شود . در زیر فاصله پرواز هد و همچنین قطر برخی اجرام که با چشم غیر مسلح دیده هم نمی شوند آمده است.

هد و پلتر هارد

خوب فکر می کنم لزوم کلین روم در مواقعی که لازم باشد درب هارددیسک باز شود کاملا ضروری است و بدون آن ممکن است اجرامی به داخل هارددیسم وارد شوند که حتی با چشم انسان قابل دیدن نیستند اما همین اجرام دیده نشده مانند کوهی در برابر هد هارددیسک ظاهر خواهند شد و در صورت برخورد هد با ایناجرام آسیب های غیر قابل جبران به سطح پلتر و یا  هد هارددیسک وارد خواهد آمد.

کلین روم ها دارای استاندارد های متفاتی هستند که برای کارهای الکترونیک و جراحی هارد دیسک ما از کلین روم کلاس 100 استفاده می کنیم. البته این که عموما برای جراحی هارددیسک از اتاق تمیز بهره گرفته نمی شود بلکه از محفظه تمیز و یا همان میز تمیز Clean Benchاستفاده می گردد.که در انتهای این مقاله مشخصات فنی این نوع استاندارد ذکر شده است. در زیر چند نوع از  میز های تمیز به شما نشان داده شده است .

درباره کلین روم

فواید کلین روم