چگونه اطلاعات و فایل های خود را حذف کنیم که دیگر قابل ریکاوری و بازیابی نباشند؟

اتفاق افتاده که می خواهید کامپیوتر های قدیمی شرکت را عوض کنید ولی هراس دارید که اطلاعاتی که در هارد آن ها موجود بوده هنوز کامل از بین نرفته و ممکن است رقبا از آن استفاده کنند و یا شما یک آتلیه عکاسی دارید و یکی از هاردهایتان به مشکل برخورد کرده ولی حتی می ترسید هارد را به گارانتی ببرید جهت تعمیر یا تعویض و خیلی از این دست مشکلات که نگران نشت کردن اطلاعاتی هستید که یا خصوصی هستند و یا شما امانت دار آن ها بوده اید.
نگران نباشید شما می توانید به سادگی اطلاعات این گونه هارد دیسک ها را از بین ببرید بصورتیکه هرگز قابل بازیابی نباشند،حذف اطلاعات هارد بدون بازیابی. سه روش کلی برایحذف اطلاعات هارد بدون بازیابی این کار وجود دارد:

       • خرد کردن هارد دیسک و یا رسانه اطلاعاتی به قطعات کوچک  ( منهدم کردن )  Shredders 
       • امحاء اطلاعات ، پاک کردن اطلاعات  بوسیله میدان مغناطیسی  degausser
       • بازنویسی اطلاعات ، پاک کردن اطلاعات بوسیله دوباره نویسی sanitizing standard DoD (data wiping )

     1. خرد کردن Shredders  در این پروسه  ازبین بردن اطلاعات ، هارددیسک و یا هر رسانه دیگری را در دستگاهی قرار می دهند کهدارای چرخدنده های بسیار قوی  می باشد و قطعه را قطعات کوچک خرد می کند هر چند ممکن است هنوز اطلاعات بر روی قطعات کوچک موجود باشد اما استخراج اطلاعات از این قطعات کوچک کاری محال به نظر می رسد. در بعضی کشور ها ابتدا اطلاعات را پاک کرده و سپس اقدام به خرد کردن قطعه می کنند. در این روش آشکار است که قطعه از بین میرود و نهایتا برای ذوب شدن و ساخت قطعات دیگر آنها را به اوراقی تحویل میدهند و پس از شمش کردن آن پروسه پایان می پذیرد. این روش سریع است و در عرض چند ثانیه قطعه منحدم میشود اما باید قطعه حاوی اطلاعات از دستگاه جداشده و به واحد خرد کن ارسال شود. بعضی از این دستگاه ها برقی و بعضی دستی می باشند و حتی انواعی وجود دارد که قطعه را خرد نکرده و مثلا بر روی آن چندین سوراخ ایجاد می کند و یا قطعه را له و تا می کند.

    1. امحاء مغناطیسی اطلاعات هارد degausser (حذف اطلاعات هارد بدون بازیابی ). در این روش  پاک کردن اطلاعات ، ساختار اطلاعاتی قطعه کلا منهدم میشود هرچند فیزیک قطعه مثلا هارد دیسک سالم مانده است اما هیچگونه اطلاعاتی بر روی آن موجود نیست. واضح است که این روش  در هارد های مغناطیسی و یا نوارهای مغناطیسی کاربرد دارد . در بعضی کشور ها پس از امحاء مغناطیسی قطعه را نیز خرد و منهدم میکنند و به شمش جهت ریسایکل به قطعات دیگر تبدیل می کنند. این روش بسیار سریع و امن است در صورتیکه از دستگاه مناسب استفاده شود زیرا بعضی از هارددیسک ها دارای چندین پلتر میباشند و نیاز به القاء مغناطیسی شدیدتر و همچنین در راستاهای مختلف میباشد. هر چند که پس از اعمال این روش بر روی هارد دیسک ونوار های مغناطیسی کلیه اطلاعات حذف شده و دیگر قابل بازیابی نمی باشند ،ظاهر قطعه  کاملا سالم است اما دیگر قابل استفاده نمی باشد. این روش برای کسانی توسیه میشود که مایل به تعویض هارد خود در گارانتی می باشند اما با توجه به ماهیت اطلاعات درون هارد دیسک علاقه ای به ارسال هارد خود به گارانتی ندارند. این روش کاملا ایمن و سریع می باشد و دستگاه های مختلفی برای انجام پروسه degausser  وجود دارد  تا اگر تعداد زیادی هارد موجود باشد کاملا اتوماتیک و سریع اطلاعات آن ها را ازبین ببرد.

    1. بازنویسی اطلاعات  Low Level Format / Wiping / Ziro-Fill  ( حذف اطلاعات هارد بدون بازیابی ). خیلی از مواقع نیاز است که قسمت خاصی از اطلاعات یک هارددیسک و یا رسانه اطلاعاتی مانند فلش درایو و… ازبین برود و یا حتی کل اطلاعات  پاک شود. پس از پاک کردن اطلاعات با ایم روش هارد دیسک و یا آن رسانه اطلاعاتی قابل استفاده بوده و میتوان به منظور دیگری از آن استفاده کرد با این اطمینان که دیگر هیچ گونه اطلاعاتی قبل از تاریخ ازبین بردن اطلاعات استخراج نخواهد شد.استاندارد های مختلفی برای این روش وجود دارد که آن هم بر اساس تعداد دفعات بازنویسی داده ها می باشد. عموما در این روش کلیه بیت ها و یا کوچکترین واحدهای حافظه با یک پترن خاص بازنویسی میشوند برای مثال اگر همه با صفر پرشوند به آن Zero Fill گفته میشودو این عملیات ممکن است چندین بار و با پترن های مختلف تکرار شود. مثلا بار اول با 00 و بار دوم با FF و بار سوم با 35 و الا آخر.سرعت پاک کردن اطلاعات در این روش بستگی به سرعت هارد و ظرفیت آن دارد و عموما از یک ساعت تا چندین ساعت زمان میبرد تا کلیه لطلاعات حذف و نابود شوند . مزیت این روش نسبت به روش های دیگر این است که میشود پس ار پاک کردن اطلاعات هارد از آن دوباره استفاده کرد.

توجه داشته باشید که نرم افزار های مختلفی جهت انجام حذف اطلاعات بصورت غیر قابل ریکاوری وجود دارد که بعضی از آن ها در محیط  ویندوز و یا لینوکس و بعضی دیگر حتی از روی DVD و USB درایو بصورت بوت ایبل قابل اجرا هستند. من بیشتر تمایل به این دسته آخر دارم و یکی از طرفداران نرم افزار : Darik’s Boot and Nuke  هستم. نظر شما را به این نکته جلب میکنم که تعداد دفعات بالای تکرار رایت کردن بر روی هارد دیسک جهت اطمینان از پاک شدن اطلاعات و ریکاوری نشدن  داده ها ممکن است زمانی بسیار طولانی را از شما بگیرد حتی چند روز.

حذف همیشگی اطلاعات بوسیله دستور cipher بطوریکه فایل ها و اطلاعات غیر قابل ریکاوری می باشند. ( بزودی )

تفاوت فرمت سریع Quick Format با فرمت عادی  Full Format  چیست ؟ Quick Format vs Full Format ( بزودی )