هارد اکسترنال به دلایل مختلفی می‌تواند فرمت شود. اگر فایل مورد نظر در کامپیوتر شما شناسایی نشود و یا اینکه هارد دیسک شما خراب شده باشد چه می‌کنید؟ ممکن است حتی شما به صورت ناخواسته این فایل را قبلا حذف کرده باشید.

آیا راهی برای ریکاوری هارد اکسترنال شما وجود دارد؟ ما در این مقاله سعی داریم به شما بگوییم بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال در چه مواقعی امکان پذیر است؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 ایرادات هارد اکسترنال

خرابی‌های هارد اکسترنال به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. به طور معمول اکثر ایرادات هارد اکسترنال به این دو نوع خرابی بر می‌گردند.

خرابی‌های نرم افزاری: این نوع خرابی مربوط به مشکلات نرم افزاری هارد اکسترنال است. ممکن است در سیستم کنترل داده، فریم ویر اشکالی به وجود آمده باشد. شاید هم هد هارد، موتورهای هارد دیسک، موتورهای اسپیندل، بلبرینگ و دیپر نیاز به تعمیر داشته باشند. در هر صورت برای حل مشکلات نرم افزاری باید هارد اکسترنال در کلین روم باز شود.

در این اتاق هیچ گرد و غباری یافت نمی‌شود و تکنسین‌های باتجربه و متخصص با استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای کاملا پیشرفته به رفع مشکلات نرم افزاری هارد اکسترنال می‌پردازند. در این مواقع یک بررسی دقیق صورت می‌گیرد تا میزان آسیب دیدگی به طور کامل مشخص شود. پس از آن تعیین می‌شود که کدام بخش‌ها باید تعویض شوند و کدام قسمت‌ها قابلیت تعمیر دارند.

خرابی سخت افزاری: این نوع خرابی همان طور که از نامش پیداست به مشکلات سخت افزاری هارد اکسترنال باز می‌گردد. اگر هارد مورد حمله‌ی ویروس‌ها قرار گیرد دچار مشکل سخت افزاری می‌شود. زیرا فشار روی هارد زیاد شده و سخت افزار آن مشکل پیدا می‌کند. در این مواقع حتی ممکن است بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال امکان پذیر نباشد. در خرابی فیزیکال امکان دسترسی به اطلاعات وجود ندارد. فرمت پارتیشن هارد اکسترنال و یا از بین رفتن پارتیشن می‌تواند از علت‌های در دسترس نبودن اطلاعات باشد.

در صورت مشاهده پیغام فرمت هارد اکسترنال چه باید کرد؟

هنگامی که سیستم از لحاظ سخت افزاری و یا نرم افزاری دچار مشکل می‌شود، به شما پیغام فرمت برای برگرداندن اطلاعات هارد اکسترنال داده می‌شود. اما دست نگه دارید. شما هرگز نباید هارد خود را فرمت کنید. باید بدانید که هارد دیسک‌ها بسیار پیچیده هستند.

حتی اگر نوع خرابی آن هم مشخص شود، نمی‌توان به طور قطع تشخیص داد که علت خرابی چه بوده است. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که شما به طور قطع نمی‌توانید تشخیص دهید خرابی هاردتان نرم افزاری است و یا سخت افزاری. ممکن است خرابی از نوع فیزیکال باشد. در این صورت شما باید به رفع مشکل سخت افزاری آن بپردازید. با فرمت کردن یک مشکل نرم افزاری هم به هاردتان اضافه می‌کنید.

اگر هد و پلاتر‌های هارد اکسترنال آسیب دیده باشند باید توسط یک فرد متخصص تعویض شوند. در چنین مواردی شما نه تنها مشکلات سیستم را حل نکرده‌اید بلکه با فرمت کردن هارد، یک مشکل نرم افزاری هم به آن اضافه کرده‌اید. به طور کلی فرمت کردن روش اصولی برای بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال نیست.

مشاهده پیغام فرمت هتگام اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون یا موبایل

تمامی برند‌های معتبر هارد اکسترنال از سیستم فایل NTFS پشتیبانی می‌کنند و با  NTFS فرمت بندی شده‌اند. این در حالی است که تلویزیون‌ها از سیستم فایل FAT  استفاده می‌کنند. هنگامی که هارد اکسترنال را به تلویزیون متصل می‌کنید، سیستم فایل باید از NTFS به FAT  تغییر پیدا می‌کند. در این صورت چون قبلا اطلاعات شما روی فرمت NTFS ذخیره شده بودند، اکنون قابل شناسایی نیستند.

هنگامی که سیستم فایل از NTFS به FAT  تغییر پیدا می‌کند از شما تقاضای فرمت می‌شود. در این صورت ممکن است شما به صورت خواسته و یا نا خواسته هارد دیسک خود را فرمت کنید. باید بدانید که با این کار اطلاعات موجود در هارد دیسک خود را از دست می‌دهید. اما آیا امکان ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده وجود دارد؟ برای اینکه پاسخ این پرسش را پیدا کنید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آیا اطلاعات هارد فرمت شده ریکاوری می‌شود؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه فایل‌های پاک شده‌ی هارد اکسترنال را برگردانیم. باید به شما بگوییم که در بیشتر مواقع بازیابی هارد اکسترنال امکان پذیر است.

به طور کلی وقتی اطلاعاتی را از روی هارد اکسترنال پاک کنید، تا زمانی که اطلاعات جدیدی روی آن ریخته نشود، امکان ریکاوری هارد اکسترنال وجود خواهد داشت. البته این در صورتی است که هنگام فرمت کردن فایل گزینه‌ی Quick format  را انتخاب نکرده باشید. زیرا انتخاب این گزینه بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال را غیر ممکن می‌کند

ممکن است هارد اکسترنالی که روی کامپیوتر خود وصل کرده‌اید در File Explorer بالا نیاید. در این مواقع هارد دچار مشکلات فرمت نشده است. بهتر است در این مواقع برای رفع مشکل ابتدا کابل USB  را چک کنید و در صورت لزوم پورت USB دیگری را برای اتصال هارد در نظر بگیرید. ممکن است با ریست کردن کامپیوتر هم مشکل شما حل بشود. اما به طور کلی در این مواقع هارد به دلیل ارور یا خرابی، آسیب به فایل سیستم، خطای داخلی، بیرون کشیدن نامناسب هارد، ویروسی شدن هارد، بد سکتور شدن هارد، کهنه و قدیمی شدن درایوها دچار این مشکل شده باشد.

یک سری از هارد دیسک‌ها که از سال ۲۰۱۸ به بعد تولید شدند. از قاعده‌ی SMR  پیروی می‌کنند. در این گونه هارد‌ها با یک فرمت ساده امکان ریکاوری هارد اکسترنال به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. در واقع در بسیاری از هاردهای SSD  ابزار بهینه سازی تریم به کار رفته است. با این دستور تمامی سلول‌ها خالی می‌شود. بلوک‌های داده به طور کامل از بین رفته و اطلاعات برای همیشه پاک می‌شود.

البته اگر هارد دیسک شما قبل از اواسط ۲۰۱۸ تولید شده است، زیاد نگران نباشید. در صورتی که شما پس از فرمت کردن هارد، اطلاعات جدیدی روی آن جایگزین نکرده‌اید امکان بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال وجود خواهد داشت.

اگر هارد خود را Full format  کرده باشید، به هیچ کدام از اطلاعات خود دسترسی پیدا نمی‌کنید. به همین دلیل قبل از اینکه این روش را انتخاب کنید، در مورد مورد فرمت کردن هاردتان به خوبی فکر کنید. زیرا راه برگشتی وجود ندارد. برای فول فرمت کردن هارد دیسک باید نرم افزارهای پاک کننده را روی کامپیوتر خود نصب کنید. یکی دیگر از روش‌های فول فرمت کردن ریست کردن کامپیوتر است.

نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال 

اگر به هر دلیلی هارد شما فرمت شده است، می‌توان با استفاده از نرم افزارهای ریکاوری هارد اکسترنال، اطلاعات را دوباره بدست آورد. ممکن است بخواهید بدانید که بهترین برنامه‌ ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده کدامست؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که نرم افزارهای متعددی برای این کار وجود دارند.

بیشتر این نرم افزارها به عیب یابی، بازیابی پارتیشن‌های حذف شده و بررسی ایراد آن، وضعیت سلامتی هارد، تعمیر هارد و … می‌پردازند. اما پیشنهاد ما به شما این است که ترجیحا از این نرم افزارها استفاده نکنید. زیرا ممکن است فقط بار اول جوابگوی خواسته‌ی شما باشند. اگر بار دوم ایراد هارد شما فرق کرده باشد و شما مشکل هارد را ندانید، با نصب نرم افزار نه تنها مشکل سخت افزاری حل نشده بلکه باعث فشار بیشتر روی هارد ‌می‌شود. در این صورت ممکن است بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال برای همیشه غیر ممکن شود.

چگونه هارد اکسترنال را ریکاوری کنیم

همان طور که قبلا هم گفتیم هارد اکسترنال قطعه‌ای بسیار پیچیده در کامپیوتر شماست. اگر این قطعه خراب شود تشخیص خرابی و تعمیر آن فقط باید توسط افراد متخصص در این زمینه صورت گیرد. به همین دلیل برای تعمیر هارد خود هیچگاه به مراکز خدمات کامپیوتری مراجعه نکنید. زیرا اطلاعات این افراد کلی بوده و از جزئیات تعمیر هارد بی‌خبرند. در هر صورت اگر اطلاعات هارد دیسکتان برایتان بسیار مهم و حیاتی است بهترین کار این است که برای بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال به مراکز معتبر ریکاوری اطلاعات مراجعه کنید.

کلام آخر

مشکلات هارد اکسترنال و شناخته نشدن آن به ایرادات سخت افزاری و نرم افزاری هارد اکسترنال مربوط می‌شود. به همین دلیل تا آنجا که امکان دارد باید از هارد خود مراقبت کنید که دچار چنین مشکلاتی نشود. به عنوان مثال استفاده از رابط نامناسب برای هارد اکسترنال، نوسان برق و یا قطعی آن به هارد دیسک آسیب می‌رساند. این آسیب حتی ممکن است باعث سوخته شدن برد و IC  کنترل هد شود. علاوه بر این‌ها سعی کنید همیشه یک نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعاتتان داشته باشید. ولی در هر صورت اگر به هر دلیلی هارد دیسک شما مشکلی پیدا کرد حتما به یک مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد خوب و مطمئن مراجعه کنید. زیرا هارد دیسک‌ها بسیار حساس هستند و تعمیر آن‌ها نیاز به تجربه و تخصص بالا دارد.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید

2 دیدگاه برای “ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده

 1. ملیکا گفته:

  من هاردمو بردم یه مرکز دادم تا ریکاوری بشه
  هاردم رو چون با otg به موبایلم وصل کردم فرمت شده
  ولی گفتن ریکاوری پنجاه پنجاست
  درسته؟
  یعنی ممکنه با ریکاوری اطلاعات ۱۰۰ درصد و کامل برنگرده؟
  بعد از فرمت هیچ اطلاعاتی به هارد اضافه نکردم و از هیچ برنامه ایی استفاده نکردم
  ولی بهم گفتن ریکاوری کلا احتمالش پنجاه پنجاست

  ۰
  ۰
  • blank
   خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   گفتن احتمال پنجاه پنجاه یعنی شانسی واین نه درسته نه علمی اطلاعات همیشه قابل بازیابی هست اما اگر اطلاعات بازیابی نشه یک کارشناسی درست باید دلیل اون رو بگه
   به عنوان مثال یک پارتیشن با ظرفیت یک ترا بایت اگر فرمت ویک ترا بایت اطلاعات جدید اضافه شود و فضای خالی در هارد نماند این غیر قابل بازیابی هست
   یک هارد ssd در ویندوز ۱۰ اگر فرمت شود به خاطر قاعده trim غیر قابل بازیابی هست
   وغیره پس ما پنجاه پنجاه نداریم
   اگر شخصی متخصص باشد باید اطلاعات بدون کم و کاست ریکاوری شود اگر نتوانست باید با دلیل عدم توانایی یا عدم ریکاوری نشدن رو خدمت شما بگه

   ۱
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *