هارد اکسترنال به دلایل مختلفی می‌تواند فرمت شود. اگر فایل مورد نظر در کامپیوتر شما شناسایی نشود و یا اینکه هارد دیسک شما خراب شده باشد چه می‌کنید؟ ممکن است حتی شما به صورت ناخواسته این فایل را قبلا حذف کرده باشید.

آیا راهی برای ریکاوری هارد اکسترنال شما وجود دارد؟ ما در این مقاله سعی داریم به شما بگوییم بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال در چه مواقعی امکان پذیر است؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فرمت کردن با فایل های شما چه می کند؟

بیایید یک دقیقه وقت بگذاریم تا بفهمیم فرمت کردن هارد دیسک دقیقاً چه کاری روی هارد دیسک شما انجام می دهد. هنگامی که یک هارد دیسک را فرمت می کنید، سیستم عامل توانایی خود را برای ارجاع به داده های روی دیسک از دست می دهد. تا زمانی که بخش های درایو خاص رونویسی نشوند، هنوز فرصتی برای بازیابی هارد دیسک فرمت شده وجود دارد.

بعد از فرمت فایل ها و داده ها هنوز روی هارد وجود دارند، اما سیستم عامل شما نمی تواند به آنها دسترسی داشته باشد. تنها کاری که فرمت انجام می‌دهد حذف نشانگرهایی است که به سیستم عامل شما می‌گویند که فایل‌ها در کجا قرار دارند. اگر بتوانید آن نشانگرها را بازیابی کنید، می توانید دوباره به داده های قبلی خود دسترسی داشته باشید.

در صورت مشاهده پیغام فرمت هارد اکسترنال چه باید کرد؟

هنگامی که سیستم از لحاظ سخت افزاری و یا نرم افزاری دچار مشکل می‌شود، به شما پیغام فرمت برای برگرداندن اطلاعات هارد اکسترنال داده می‌شود. اما دست نگه دارید. شما هرگز نباید هارد خود را فرمت کنید. باید بدانید که هارد دیسک‌ها بسیار پیچیده هستند.

حتی اگر نوع خرابی آن هم مشخص شود، نمی‌توان به طور قطع تشخیص داد که علت خرابی چه بوده است. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که شما به طور قطع نمی‌توانید تشخیص دهید خرابی هاردتان نرم افزاری است و یا سخت افزاری. ممکن است خرابی از نوع فیزیکال باشد. در این صورت شما باید به رفع مشکل سخت افزاری آن بپردازید. با فرمت کردن یک مشکل نرم افزاری هم به هاردتان اضافه می‌کنید.

اگر هد و پلاتر‌های هارد اکسترنال آسیب دیده باشند باید توسط یک فرد متخصص تعویض شوند. در چنین مواردی شما نه تنها مشکلات سیستم را حل نکرده‌اید بلکه با فرمت کردن هارد، یک مشکل نرم افزاری هم به آن اضافه کرده‌اید. به طور کلی فرمت کردن روش اصولی برای بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال نیست.

مشاهده پیغام فرمت هتگام اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون یا موبایل

تمامی برند‌های معتبر هارد اکسترنال از سیستم فایل NTFS پشتیبانی می‌کنند و با  NTFS فرمت بندی شده‌اند. این در حالی است که تلویزیون‌ها از سیستم فایل FAT  استفاده می‌کنند. هنگامی که هارد اکسترنال را به تلویزیون متصل می‌کنید، سیستم فایل باید از NTFS به FAT  تغییر پیدا می‌کند. در این صورت چون قبلا اطلاعات شما روی فرمت NTFS ذخیره شده بودند، اکنون قابل شناسایی نیستند.

هنگامی که سیستم فایل از NTFS به FAT  تغییر پیدا می‌کند از شما تقاضای فرمت می‌شود. در این صورت ممکن است شما به صورت خواسته و یا نا خواسته هارد دیسک خود را فرمت کنید. باید بدانید که با این کار اطلاعات موجود در هارد دیسک خود را از دست می‌دهید. اما آیا امکان ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده وجود دارد؟ برای اینکه پاسخ این پرسش را پیدا کنید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آیا اطلاعات هارد فرمت شده ریکاوری می‌شود؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه فایل‌های پاک شده‌ی هارد اکسترنال را برگردانیم. باید به شما بگوییم که در بیشتر مواقع بازیابی هارد اکسترنال امکان پذیر است.

به طور کلی وقتی اطلاعاتی را از روی هارد اکسترنال پاک کنید، تا زمانی که اطلاعات جدیدی روی آن ریخته نشود، امکان ریکاوری هارد اکسترنال وجود خواهد داشت. البته این در صورتی است که هنگام فرمت کردن فایل گزینه‌ی Quick format  را انتخاب نکرده باشید. زیرا انتخاب این گزینه بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال را غیر ممکن می‌کند

ممکن است هارد اکسترنالی که روی کامپیوتر خود وصل کرده‌اید در File Explorer بالا نیاید. در این مواقع هارد دچار مشکلات فرمت نشده است. بهتر است در این مواقع برای رفع مشکل ابتدا کابل USB  را چک کنید و در صورت لزوم پورت USB دیگری را برای اتصال هارد در نظر بگیرید. ممکن است با ریست کردن کامپیوتر هم مشکل شما حل بشود. اما به طور کلی در این مواقع هارد به دلیل ارور یا خرابی، آسیب به فایل سیستم، خطای داخلی، بیرون کشیدن نامناسب هارد، ویروسی شدن هارد، بد سکتور شدن هارد، کهنه و قدیمی شدن درایوها دچار این مشکل شده باشد.

یک سری از هارد دیسک‌ها که از سال ۲۰۱۸ به بعد تولید شدند. از قاعده‌ی SMR  پیروی می‌کنند. در این گونه هارد‌ها با یک فرمت ساده امکان ریکاوری هارد اکسترنال به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. در واقع در بسیاری از هاردهای SSD  ابزار بهینه سازی تریم به کار رفته است. با این دستور تمامی سلول‌ها خالی می‌شود. بلوک‌های داده به طور کامل از بین رفته و اطلاعات برای همیشه پاک می‌شود.

البته اگر هارد دیسک شما قبل از اواسط ۲۰۱۸ تولید شده است، زیاد نگران نباشید. در صورتی که شما پس از فرمت کردن هارد، اطلاعات جدیدی روی آن جایگزین نکرده‌اید امکان بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال وجود خواهد داشت.

اگر هارد خود را Full format  کرده باشید، به هیچ کدام از اطلاعات خود دسترسی پیدا نمی‌کنید. به همین دلیل قبل از اینکه این روش را انتخاب کنید، در مورد مورد فرمت کردن هاردتان به خوبی فکر کنید. زیرا راه برگشتی وجود ندارد. برای فول فرمت کردن هارد دیسک باید نرم افزارهای پاک کننده را روی کامپیوتر خود نصب کنید. یکی دیگر از روش‌های فول فرمت کردن ریست کردن کامپیوتر است.

کدام نرم افزار برای ریکاوری هارد فرمت شده مناسب است؟

اگر به هر دلیلی هارد شما فرمت شد، می‌توان با استفاده از نرم افزارهای ریکاوری هارد، اطلاعات را دوباره بازیابی نمود.ممکن است بخواهید بدانید که بهترین برنامه‌ ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده کدامست؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که نرم افزارهای متعددی برای این کار وجود دارند.

بیشتر این نرم افزارها به عیب یابی، بازیابی پارتیشن‌های حذف شده و بررسی ایراد آن، وضعیت سلامتی هارد، تعمیر هارد و … می‌پردازند. اما پیشنهاد ما به شما این است که اگر بعد از فزمت شدن هارد اکسترنال، لطفا اطلاعات جدیدی رو آن نریزید تا هارد شما بازنویسی نشود.

بهترین برنامه برای ریکاوری هارد فرمت شده،نرم افزار ریکاوری مای فایل است.این برنامه برای برای هارد یا فلش های فرمت شده که بازنویسی نشده اند کاربرد دارد.راهنمای نصب و استفاده از این نرم افزار در لینک زیر قرار داده شده است.

Recover My Files | قویترین نرم افزار ریکاوری هارد فرمت شده

چگونه هارد اکسترنال را ریکاوری کنیم

همان طور که قبلا هم گفتیم هارد اکسترنال قطعه‌ای بسیار پیچیده در کامپیوتر شماست. اگر این قطعه خراب شود تشخیص خرابی و تعمیر آن فقط باید توسط افراد متخصص در این زمینه صورت گیرد. به همین دلیل برای تعمیر هارد خود هیچگاه به مراکز خدمات کامپیوتری مراجعه نکنید. زیرا اطلاعات این افراد کلی بوده و از جزئیات تعمیر هارد بی‌خبرند. در هر صورت اگر اطلاعات هارد دیسکتان برایتان بسیار مهم و حیاتی است بهترین کار این است که برای بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال به مراکز معتبر ریکاوری اطلاعات مراجعه کنید.

کلام آخر

مشکلات هارد اکسترنال و شناخته نشدن آن به ایرادات سخت افزاری و نرم افزاری هارد اکسترنال مربوط می‌شود. به همین دلیل تا آنجا که امکان دارد باید از هارد خود مراقبت کنید که دچار چنین مشکلاتی نشود. به عنوان مثال استفاده از رابط نامناسب برای هارد اکسترنال، نوسان برق و یا قطعی آن به هارد دیسک آسیب می‌رساند. این آسیب حتی ممکن است باعث سوخته شدن برد و IC  کنترل هد شود. علاوه بر این‌ها سعی کنید همیشه یک نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعاتتان داشته باشید. ولی در هر صورت اگر به هر دلیلی هارد دیسک شما مشکلی پیدا کرد حتما به یک مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد خوب و مطمئن مراجعه کنید. زیرا هارد دیسک‌ها بسیار حساس هستند و تعمیر آن‌ها نیاز به تجربه و تخصص بالا دارد.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

12 دیدگاه برای “ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده

 1. ملیکا گفته:

  من هاردمو بردم یه مرکز دادم تا ریکاوری بشه
  هاردم رو چون با otg به موبایلم وصل کردم فرمت شده
  ولی گفتن ریکاوری پنجاه پنجاست
  درسته؟
  یعنی ممکنه با ریکاوری اطلاعات ۱۰۰ درصد و کامل برنگرده؟
  بعد از فرمت هیچ اطلاعاتی به هارد اضافه نکردم و از هیچ برنامه ایی استفاده نکردم
  ولی بهم گفتن ریکاوری کلا احتمالش پنجاه پنجاست

  ۱
  ۱
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   گفتن احتمال پنجاه پنجاه یعنی شانسی واین نه درسته نه علمی اطلاعات همیشه قابل بازیابی هست اما اگر اطلاعات بازیابی نشه یک کارشناسی درست باید دلیل اون رو بگه
   به عنوان مثال یک پارتیشن با ظرفیت یک ترا بایت اگر فرمت ویک ترا بایت اطلاعات جدید اضافه شود و فضای خالی در هارد نماند این غیر قابل بازیابی هست
   یک هارد ssd در ویندوز ۱۰ اگر فرمت شود به خاطر قاعده trim غیر قابل بازیابی هست
   وغیره پس ما پنجاه پنجاه نداریم
   اگر شخصی متخصص باشد باید اطلاعات بدون کم و کاست ریکاوری شود اگر نتوانست باید با دلیل عدم توانایی یا عدم ریکاوری نشدن رو خدمت شما بگه

   ۸
   ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   هارد متاسفانه چون سیستم عاملش با موبایل و تلوزیون متفاوته،زمانی که متصل میشوند یا باعث فرمت دیتا شما میشود و یا باعث عدم شناسایی شدن
   برای ریکاوری،اول باید سکتورهای هاردتون چک بشه اگر دارای سکتور بودن احتمال ۹۰%به بالا ریکاوری میشود
   هارد های سری جدید در واقع تولید سال ۲۰۱۷ به بعد زمانی که فرمت میشود،سکتور zero میشود
   بیارید چک کنم براتون

   ۱
   ۰
 2. احمد رضا گفته:

  اطلاعات هارد اکسترنال که بیشتر ان فیلم و عکس بود فرمت شده بعدا توسط یکی از دوستان همانجا هارد ریکاوری شده اما خیلی از تصاویر پاک شده و اطلاعات بازیابی نشده و بعضی از عکسها هم بصورت بی کیفیت و ابعاد کوچک بازیابی شده اند این اتفاق پنج سال پیش افتاد و دیگر حسش نبود که به هارد دست بزنم.امکان ریکاوری اطلاعات اصلی ام وجود دارد؟

  ۰
  ۰
 3. علب گفته:

  سلام من اطلاعاتی روی هاردم داشتم که فرمتش SLDPRT. یا Asm. بود برای نرم افزار سالید ورکس. تو این نرم افزای که معرفی کردید فرمتش نبود برای ریکاوری آیا اگه کامل ریکاوری کنم پبداش می کنه؟

  ۰
  ۰
 4. مرتضی شمس گفته:

  من اطلاعات بسیار مهمی روی هاردم داشتم که نیاز بود ریکاوری حتما به صورت کامل و فولدر بندی بهم برگرده، تشکر از تیم خانه سخت افزار که اطلاعات رو کامل و درست همون طور که می خواستم برام ریکاوری کردند. تیم بسیار حرفه ای، صبور، مشتری مدار. آرزوی موفقیت

  ۱
  ۰
 5. محمد طالبی گفته:

  با سلام خدمت مجموعه خوبتون من چند سالی هست که مشتری دایم شما هستم و هر وقت به مشکلی میخورم فقط به مجموعه شما مراجعه می کنم واقعا همه چیز عالیه برخورد عوامل مجموعه و همینطور خیالم از اینکه هاردم در مجموعه ای که از لحاظ امنیت و کیفیت عالیه و از نظر اطلاعات شخصی هم خیالم راحته حضور داره ، ممنون که این مجموعه رو دارید تا ما بتونیم اطلاعاتمونو مجدد بدست بیاریم.

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید