خانه سخت افزار مجهز به کلین روم کلاس ۱۰۰ قوی ترین مرکز تعویض هد و پلتر هارد ضربه خورده، برای تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده نیاز می باشد که مختصر توضیحاتی در رابطه با این مشکل داده شود.

به طور کلی هارد درایو هایی که دچار ضربه می شوند، ارزش تعمیر را نداشته و بعد از تعمیر هارد امن و مطمئن نیستند. چرا که هد هاردهای فوق ضعیف و با مختصر ضربه خوردگی یا نوسان برق هارد ممکن است دیگر دیتکت نشود. این گونه هارد های ضربه خورده صرفا جهت بازیابی اطلاعات جراحی می شوند تا اطلاعات آن ها استخراج شوند.

مقاله مرتبط:

جراحی هارد دیسک برای تعویض هد،چطور انجام می‌گیرد؟

علت خرابی هارد ضربه خورده چیست؟

برای تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده نیاز است که این مشکل را به چند  طبقه اساسی تقسیم بندی کرد:

 • پارک نبودن هد: هارد دچار ضربه یا نوسان شده و هد روی سطح پلتر گیر کرده برای احیاسازی این مشکل نیاز است در محیط کلین روم درب هارد باز شده و هد اصلاح گردد این مشکل بعد از اصلاح هد دوباره دیتکت شده و قابل استفاده مجدد و ریکاوری می شود.
 • خرابی هد: هد هارد دیسک شکسته یا خراب است. بعد از روشن شدن هارد صدای غیرمتعارف از هارد شنیده می شود که در این مشکل نیاز می باشد حتما در کلین روم تعویض هد شود و هارد با هد جدید دیتکت شود و سریعا اطلاعات از طریق PC3000 استخراج و هارد فوق بعد از ریکاوری و استخراج اطلاعات غیر قابل استفاده می باشد.
 • خرابی موتور هارد : اسپیندل موتور هارد خراب است. هد پس از دیتکت شدن مثل بالا صدای اضافه می دهد و پس از تعویض هد نیز هارد بالا نیامد و در سیستم شناسایی نمی شود در این نمونه که برای ۳۰% هاردهای اتفاق می افتد. نیاز به نعویض پلتر بوده و هد جدید با اسپندل موتور جدید باید استفاده شود. و در اصطلاح غیر از سطح پلتر که اصلی ترین قطعه هر هارد به شمار می آید (چون اطلاعات در سطح پلتر ذخیره می شود) باید تمام قطعات تعویض شوند که اگر خرابی از اسپیندل موتور باشد بعد از عملیات فوق اطلاعات قابل ریکاوری می باشد.
 • خرابی پلتر: بدترین اتفاق برای تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده شکستن هد و خراشیدگی در سطح پلتر می باشد که این نمونه از سخت ترین نمونه های هاردهای جراحی می باشد و گاها” غیر قابل ریکاوری می باشد بازیابی اطلاعات از هاردهای فوق فقط در دو یا سه کشور در دنیا قابل ریکاوری می باشد البته با هزیته فوق العاده سنگین. لازم به یادآوری است تمام ابزارهای لازم در «خانه سخت افزار» موجود می باشد و ما تمام تلاش خود را برای استخراج حد اکثری اطلاعات انجام می دهیم.

در انتها به همه عزیزانی که با این مشکل روبرو می شوند توصیه می کنیم که هاردهای فوق برای جراحی نیاز به کلین روم کلاس ۱۰۰ و ابزار آلات جراحی فوق پیشرفته می باشد که اگر در محیط غیر از کلین روم باز شود به خاطر گرد و غبار معلق در هوا که قابل دیدن نمی باشد امکان ریکاوری آنها کاملا از بین می رود.

در انتها به همه عزیزانی که با این مشکل روبرو می شوند توصیه می کنیم که هاردهای فوق برای جراحی نیاز به کلین روم کلاس ۱۰۰ و ابزار آلات جراحی فوق پیشرفته می باشد که اگر در محیط غیر از کلین روم باز شود به خاطر گرد و غبار معلق در هوا که قابل دیدن نمی باشد امکان ریکاوری آنها کاملا از بین می رود.برای اطلاعات بیشتر توجه شما را به دو لینک و مطلب زیر جلب می نمایم:

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

4 دیدگاه برای “تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده

 1. ع گفته:

  سلام.من هارد اکسترنالم دچار مشکل شده.دیروز هارد رو به لب تاب وصل کردم و از یه سری اطلاعاتش استفاده کردم.بعد خارجش کردم.ولی دوباره که اومدم به لب تاب وصلش کردم.سیستم نشناخت.حتی بردم به سیستم های دیگه هم وصل کردم بازهم نشناخت.پیش دو نفر بردم که تخصص اینکارو دارن .گفتن که احتمال زیاد ضربه خورده و کاریش نمیشه کرد.خیلی ناراحتم.خیلی.تمام اطلاعاتم.تمام خاطرات زندگیم توی این هارده.توروخدا بگید که یه راهی هست واسه تعمیرش.من فقط میخوام تمام مطالب رو بکشم بیرون.خود هارد برام مهم نیست دیگه نباشه.من مثلا برای حفظ و مراقبت از مطالب و عکس و فیلمهام این هارد رو خریدم ولی حالا!!!
  مدل هارد.WD

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید