اگر شما  تا به حال با هارد دیسک خود سرسری کارکرده اید، و همیشه درحال فرمت کردن و پارتیشن بندی هستید، شما مطمئنا با MBR  و GPT مواجه شده اید. این امر به ویژه زمانی که در حال بوت دوگانه Mac  خود هستید، و با مشکل سویچ کردن GPT  به MBR برخورد می کنید آشکار می­شود. شما احتمالا به این موضوع فکر کرده ­اید، که تفاوت بین MBR و GPT چیست؟ چه تفاوتهایی بین MBR و GPT وجود دارد ؟ و آیا استفاده از یکی از آنها مزیتی بر دیگری دارد؟ در این مقاله به تفاوت بین MBR و GPT  را برای شما روشن خواهیم کرد.

تفاوت بین MBR و GPT
تفاوت بین MBR و GPT

پارتیشنهای  هارد دیسک

احتمالا می­دانید که می­توانید هارد دیسک خود را به چند پارتیشن تقسیم کنید. سوال این است، سیستم عامل چگونه ساختار پارتیشن هارد دیسک را می فهمد؟ این اطلاعات باید از جایی به آمده باشد.  این جایی است که MBR (Master Boot Record) and GPT (Guid Partition Table) وارد داستان  می شوند. در حالی که هر دو از لحاظ معماری متفاوت هستند، نقش مشابهی در مدیریت و ارائه اطلاعات برای پارتیشنهای  هارد دیسک برعهده دارند.

 MBR چیست؟

MBR استاندارد قدیمی برای مدیریت پارتیشن در هارد دیسک است، و هنوز هم به طور گسترده توسط بسیاری از مردم مورد استفاده قرار می­گیرد. MBR  در ابتدای هارد دیسک قرار دارد،  و اطلاعاتی در مورد نحوه سازماندهی پارتیشنهای منطقی در دستگاه های ذخیره سازی را در خود نگه میدارد .  علاوه بر این، MBR  همچنین شامل کد اجرایی است که می تواند پارتیشنها را برای سیستم عامل فعال اسکن کند،  و کد یا روال بوت شدن را برای سیستم عامل  بارگذاری کند.

برای یک هارد درایو دارای MBR، شما تنها می­توانید چهار پارتیشن داشته باشید. برای ایجاد پارتیشن بیشتر، شما می­توانید پارتیشن چهارم را به عنوان پارتیشن اضافه Extended partition  تنظیم کنید، و قادر به ایجاد چند زیر پارتیشن (یا درایو منطقی logical drives) در آن خواهید بود. از آنجا که MBR 32 بیت را به منظور ثبت پارتیشن استفاده می­کند، هر پارتیشن تنها می­تواند تا حداکثر اندازه ۲ ترابایت برسد. شکل زیرچگونگی طرح دیسک MBR  معمول را نمایش میدهد:

تفاوت بین MBR و GPT
تفاوت بین MBR و GPT

چندین مشکل با MBR وجود دارد. اول از همه، شما تنها می­توانید ۴ پارتیشن در هارد دیسک داشته باشید، و هر پارتیشن به اندازه تنها ۲ترابایت محدود شده است. MBR  با هارد دیسکی با فضای ذخیره­سازی بزرگ مثلا ۱۰۰ ترابایت به خوبی کار نخواهد کرد. دوماً  MBR  تنها جایی است که اطلاعات پارتیشن را نگه می دارد. اگر خراب شود (بله، به راحتی می­تواند خراب شود)، کل هارد دیسک غیرقابل خواندن می­شود.  چه اتفاقی میافتد اگر MBR خراب شود؟

GPT  چیست؟

  GPT  مخفف GUID Partition Table آخرین و جدیدترین استاندارد برای ایجاد پارتیشنهای هارد دیسک است. این کار منجر به استفاده از شناسه ­های منحصر به فرد جهانی (GUID)  برای تعریف پارتیشن می­شود، و بخشی از استاندارد  UEFI یا Unified Extensible Firmware Interface  است. فرق UEFI و legacy BIOS در مادربرد.

این به این معنا است که در یک سیستم مبتنی بر UEFI (که برای ویندوز۸،  ویژگی Secure Boot  مورد نیاز است)، مستلزم  استفاده از GPT است  .با استفاده ازGPT ، شما می­توانید از لحاظ تئوری پارتیشنهای نامحدودی  بر روی هارد دیسک ایجاد کنید، هرچند در اکثر سیستم عاملها به ۱۲۸ پارتیشن محدود شده است.  بر خلاف MBR که هر پارتیشن به اندازه تنها ۲ ترابایت محدود می­شود، هر پارتیشن در GPT می تواند به اندازه  ۲ به توان ۶۴   بلوک برسد، (در حالت ۶۴ بیتی)، که معادل ۹.۴۴ زتابایت برای یک بلوک ۵۱۲ بایتی است،- ۱ZB=1 billion terabytes- در ویندوز مایکروسافت، اندازه به  ۲۵۶ ترابایت محدود شده است.

تفاوت بین MBR و GPT
تفاوت بین MBR و GPT

با توجه به نمودار جدول GPT بالا، شما می­ببینید که یک GPT اولیه Primary GPT در ابتدای هارد دیسک وجود دارد، و یک GPT ثانویه در انتها ی هارد درایو موجود است.  این چیزی است که باعث برتری GPT نسبت به MBR می­شود، GPT  هدر پشتیبان و جدول پارتیشن را در انتهای دیسک ذخیره می­کند، در نتیجه درصورتی که جداول اصلی  دچار خرابی شوند، می­تواند آنها را  بازیابی و ترمیم کند.   همچنین کنترل های CRC32 را برای شناسایی خطاهای و انحرافات هدر و جدول پارتیشن را انجام می دهد.

شما همچنین می توانید ببینید که یک MBR محافظت شده در اولین سکتور از هارد دیسک وجود دارد. این شکل راه اندازی هابریدی به یک سیستم مبتنی بر BIOS اجازه می­دهد، از دیسک GPT با استفاده از یک هدر بوت ذخیره شده در ناحیه کد  MBR محافظت شده  بوت شود.  به علاوه، دیسک  GPT را در برابر آسیبی که توسط  برنامه­های کمکی دیسک  GPT-unaware  ایجاد می­شود، محافظت می­کند.

پشتیبانی سیستم عامل

Mac های اینتلی از GPT به طور پیش فرض استفاده می­کنند، و شما قادر به نصب Mac OSX  (بدون ترفند و هک) بر روی یک سیستم  MBR  نخواهید بود. سیستم عامل  Mac OS Xبر روی دیسک MBR اجرا خواهد شد، هر چند قادر به نصب روی آن نخواهید بود.

اغلب کرنلهای لینوکس با پشتیبانی  GPT هستند. مگر اینکه شما کرنل خود را کامپایل کرده باشید، و این قابلیت را به آن اضافه نکرده باشید، شما نباید مشکلی با کار با دیسک GPT داشته باشید. یک نکته جالب توجه اینکه، شما مجبور خواهید بود از  Grub 2 به عنوان bootloader  استفاده کنید.

برای ویندوز، تنها نسخه های ۶۴ بیتی و  ویندوز  XP به بعد بوت از دیسک  GPTرا پشتیبانی می­کنند. اگر یک لپ تاپ از پیش نصب شده با ویندوز ۸  ۶۴ بیتی دارید، به احتمال زیاد از GPT استفاده می­کند. برای ویندوز ۷ و نسخه های قبلی، تنظیمات پیش فرض  MBR به جای GPT خواهد بود.

نتیجه تفاوت بین MBR و GPT

در اغلب موارد، شما با هر کدام از  MBR یا GPT مشکلی نخواهید داشت. تنها در وضعیتی که نیاز است ویندوز بر روی Mac نصب کنید، یا زمانی که نیاز به یک پارتیشن بزرگتر از ۲ ترابایت دارید، نیاز است از GPT استفاده کنید، و یا  MBR را به GPT تبدیل کنید. کامپیوترهای جدیدتر که از UEFI  استفاده می کنند، که تنها از  GPT پشتیبانی می­کنند. یکی دیگر از تفاوت بین MBR و GPT در این است که اگر به سرعت بیشتر در بوت شدن تمایل دارید باید از UEFI استفاده کنید و در این صورت باید از پارتیشن های GPT بهره ببرید. در صورت وجود هرگونه سؤال در این زمینه می­توانید سؤالات خود را در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید، و ما به سؤالات  شما. پاسخ خواهیم داد.

تفاوت بین MBR و GPT و جدول مقایسه MBR و GPT تفاوت ها در یک نگاه

MBR-Basic GPT-Basic MBR-Dynamic GPT-Dynamic
 حد اکثر چهار پارتیشن پرایمری یا سه پارتیشن پرایمری و یک پارتیشن اکستندد با نهایتا” ۱۲۸ پارتیشن لاجیکال  حد اکثر ۱۲۸ پارتیشن پشتیبانی میشود  تا ۲۰۰۰ والیوم ولی ۳۲ تا بیشتر پیشنهاد نمی شود   تا ۲۰۰۰ والیوم ولی ۳۲ تا بیشتر پیشنهاد نمی شود
 ظرفیت پشتیبانی حداکثر ۲ ترابایت  ظرفیت پشتیبانی پارتیشن های بزرگتر از ۲ ترابایت تا ۹.۴۴ زتابایت   ظرفیت پشتیبانی حداکثر ۲ ترابایت   ظرفیت پشتیبانی پارتیشن های بزرگتر از ۲ ترابایت تا ۹.۴۴ زتابایت
 سرویس کلاستر ماکروسافت پشتیبانی میشود   سرویس کلاستر ماکروسافت پشتیبانی میشود   سرویس کلاستر ماکروسافت پشتیبانی نمیشود    سرویس کلاستر ماکروسافت پشتیبانی نمیشود
 پشتیبانی از تمام اپریشن سیستم ها از MS-DOS به بعد  پشتیبانی از اپریشن سیستم ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد   پشتیبانی از اپریشن سیستم ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد    پشتیبانی از اپریشن سیستم ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد

 

تفاوت بین MBR و GPT
تفاوت بین MBR و GPT
۴/۵ - (۱۱ امتیاز)

36 دیدگاه برای “تفاوت بین MBR و GPT معایب و محاسن

 1. مسلم گفته:

  سلام چند روزه که سوالی دارم و کسی نیست که جوابمو بده من میخواستم ویندوز نصب کنم دوتا هارد داشتم ۱۶۰گیگ و۵۰۰ بایوس دست کاری کردم و درحال نصب ویندوز با اخطار مواجه شدم فرمت پارتیشن ها نتونستم نصب کنم

  ۹
  ۶
  • حسن گفته:

   باید بوت فلشی که با ریفوز ویندوزی که میزنی نوع سیستم/ ام بی ار یا جی پی تی انتخاب کنی باانتخاب یکیش پارتیشن بندی هاردت هم باید یا ام بی ار یا جی پی تی انتخاب شده باشه با این برنامه MiniTool Partition Wizardنتیجه اینکه هرنصب ویندوز رو فلش با پارتیشن نوعش یکی باشه /هردو جی پی تی بزن

   ۶
   ۱
 2. مهران گفته:

  سلام خسته نباشید
  این مشخصات لبتاپمه
  Acee E1-572g
  Ram8
  Intel Cpu core i5 4200
  Gpu AMD radeon 2g
  بعد از بوتیبل کردن فلش
  لبتاپ رو بوت کردم
  با فرمت GPT و گزینه UEFI رو انتخاب کردم
  و طبق مراحل پیش رفتم بعد در مرحله انتخاب هارد دیسک و ساخت درایو های PRIMARY،ارور داد .
  اروری با این مضمون که هارد دیسک فرمت MBRاست لذا نمی شود با نصب کننده UEFI نصب کنید
  بعد از بارها تلاش مجبور شدم
  فلش رو بوتیبل کنم با فرمت MBR و باز مراحل نصب رو انجام دادم
  تقریبا اوکی بود تا اینکه
  بعد از پر شدن درصد و ری استارت لبتاپ ،بجای ادامه دادن روند نصب ویندوز ،لبتاپ به نقطه ابتدای نصب ویندوز یعنی انتخاب زبان و … بر میگردد.یعنی باز روز از نو و روزی از نو
  چند بار تست کردم .
  فلش رو از نو بوتیبل کردم اما ظاهرا ایراد از اینجا نیست .
  قبل از اقدام به نصب ویندوز ده ،ویندوز ۷ روش نصب بود و هیچ ایرادی هم نداشت
  صرفا بخاطر نصب ورژن های بالا تر پریمیر و انکودر که باید ویندوز ده باشه ،اقدام به تعویض ویندوز کردم .
  بنظرتون دلیلش چیه ؟ ایا راهی است؟

  ۳
  ۱
  • عارفی گفته:

   سلام
   من هم با این مشکل چند روز پیش برخوردم، راه حل اینه که بعد از نصب کامل، ویندوز رستارت شد فلش را در بیار تا دوباره از اول شروع به نصب مجدد نکنه.

   ۱۰
   ۱
   • ساسان گفته:

    راه اصلیش اینه مه ترتیب بوت شدن در تنظیمات بایوس مادر دستگاهتان را تغییر دهید، در چنین حالتی که شما گفتین اول USB هست بعدش HDD به همین دلیل دوباره میره تو مرحله نصب

    ۵
    ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   برای نصب ویندوز uefi چون هادتون قبلا mbr فرمت شده باید الان کل پارتیشن ها پاک بشه و دوباره به صورت gpt پارتیشن بندی بشه
   بعد از نصب ویندوز mbr وقتی درصد نصب کامل و ری استارت شد فلش رو از دستگاه جدا کنید تا بقیه نصب از روی هارد انجام بشه

   ۳
   ۰
  • saman گفته:

   وقتی قراره ویندوز عوض کنید دقت کنید که .هم هارد و هم فلشی ک بوتیبل کردید و هم بایوس فرمت خای ارستی داشته باشن..
   ینی اگه هارد gpt هست فلش هم gpt باشه بایوس هم uefi

   ۰
   ۰
  • رضا گفته:

   دوست گرامی باید کل پارتیشن ها رو delete کنید و مجدد پارتیشن بندی کنید چون پارتیشن های قبلی MBR بوده

   ۰
   ۰
  • one star گفته:

   سلام وقتی مراحل نصب تموم میشه و سیستم ریستارت میشه فلش رو جدا کن و موقعی که صفحه سیاه میاد فلش رو متصل کن ادامه مراحل نصب رو میره و دیگه از اول بر نمیگرده .

   ۱
   ۲
  • محمد گفته:

   سلام
   شما در ابتدای نصب توی بایوس احتمال میرید و بوت از روی فلش رو به عنوان اصلی انتخاب میکنین (فلش یا سی دی). وقتی ریستارت میشه در انتهای نصب، (چون همچنان از روی فلش داره بوت میشه) بازم شروع میکنه به نصب ویندوز از ابتدا. برای این که ادامه نصب رو داشته باشید میبایست بعد از ریستارت از توی بخش بایوس برید و بوت از هارد دیسک رو بزنین و کار تمومه.

   ۰
   ۱
  • محمد گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما در ابتدای نصب توی بایوس احتمال میرید و بوت از روی فلش رو به عنوان اصلی انتخاب میکنین (فلش یا سی دی). وقتی ریستارت میشه در انتهای نصب، (چون همچنان از روی فلش داره بوت میشه) بازم شروع میکنه به نصب ویندوز از ابتدا. برای این که ادامه نصب رو داشته باشید میبایست بعد از ریستارت از توی بخش بایوس برید و بوت از هارد دیسک رو بزنین و کار تمومه.

   ۴
   ۰
  • anony گفته:

   وقتی به اون نقطه اولیه نصب دوباره ویندوز رسید فلش رو دربیارید و دوباره ریستارت کنید مشکل حل میشه

   ۰
   ۱
 3. محمد گفته:

  سلام .
  من چند وقت پیش خواستم ویندوزم رو از ۷ به ۱۰ ارتقا بدم و از فلش هم اقدام کردم . اولین بارم بود و اموزشش رو از سایت زومیت دیدم . همه کار هایی که گفت رو انجام دادم فلش رو GPT بوتیبل کردم . بعد در مراحل نصب رسیدم به جایی که باید درایو مورد نظر رو برای نصب انتخاب کنی . اونجا درایو c رو انتخاب کردم برا نصب ( اشتباهی که کردم این بود که همونجا درایو رو فرمت زدم و همه چیزو پاک کردم ?‍♂️)
  بعد بهم اخطار داد که پارتیشن هارد MBR هست و نذاشت نصب کنم
  دو تا سوال داشتم
  اول اینکه از کجا بفهمم پارتیشن هارد بر چه نوعیه و اگه الان فلش رو روی MBR بوت کنم با اپ ریفوز مشکل حل میشه ؟
  دوم اینکه اگه قبلا تجربه نصب ویندوز روی سیستم های قدیمی رو داشتید و الان تجربه های خوبی بدست اوردید ممنون میشم بهم بگید که من اون اشتباهات رو نکنم
  ( روی سیستم پر اطلاعات مهمه )
  ممنون

  ۲
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   پیشنهاد بنده به شما عزیز اینه که زمانی که اطلاعات مهم است نباید خودتون همه چیز رو تجربه کنید کار کامپیوتر نیاز به تخصص حتی در نصب ویندوز می باشد تخصص اصلی ما در زمینه بازیابی اطلاعات است
   بهتره در مواردی که تجربه و تخصص کافی ندارین خودتون اقدامی انجام ندهید

   ۲
   ۰
 4. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر، یک هارد دارم ک میخوام اصلاعاتش رو برگردونم، پاک نشده فقط موقع ویندوز عوض کردن سر همین قضیه mbr و gpt چون اشنا نبودم گند زدم و دیگه بالا نیومد، چیکار کنم؟ کجا بیارم برای بازیابی ؟ تمام زندگیم توی اون هارده، لطفا راهنماییم. کنید

  ۱
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام در واقع دیتا شما پاک شده تشریف بیارید شرکت با قوی ترین دستگاه که دستگاه Pc3000 است،اسکن بزنم.

   ۲
   ۰
 5. پیام گفته:

  درود
  بنده یه هارد ۴ ترا خریدم. هنگام نصب ویندوز هفت ۶۴ بیتی پیام میده که هارد بصورت gpt هست و نصب نمیشه.
  هارد رو تبدیل به mbr کردم و ویندوز هفت۶۴ هم نصب میشه اما از چهار ترابایت هارد، حدود ۱.۶ ترا بایت غیر قابل استفاده میشه یعنی تبدیل به پارتیشن نمیشه.
  چاره ای داره یا نه؟
  مشخصات سیستم
  foxconn g31mxpمادربورد
  Intel core 2 quad q8400
  Ram 4 gig ddr2 800mhrz

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   داخل management هاردتون رو مشاهده کنید
   به احتمال زیاد بصورت آنلوکیتت شده و پارتیشن بندی انجام دهید
   اگر مشکلی در رابطه یا پارتیشن بندی دارید احتمال نواسانات برقی بصورت بدستکور روی هاردتون افتاده و اجازه پارتیشن بندی نمیده

   ۰
   ۰
 6. پیام گفته:

  خواهشا کمک کنین
  یه هارد ۴ ترا نو خریدم. در حالت پارتیشنgpt چطور می تونم ویندوز نصب کنم؟؟؟
  هرجور تست کردیم نشد. مادربورد bios هست و uefi نیست.

  اگر هم از حالت پارتیشن بندی mbr استفاده کنم ۱.۶ ترا از هارد بی استفاده میشه.

  ۰
  ۰
 7. حسین گفته:

  سلام من یه سوالی داشتم
  من میخوام ویندوز را از طریق فلش نصب کنم و اون هاردی که میخوام ویندوز را نصب کنم mbrهست آیا اگر من ویندوز را از طریق mbrنصب کنم اطلاعات و فایل هایم پاک نمیشود

  ۰
  ۰
 8. mohammad گفته:

  سلام ممنون از تفاوت های که ذکر کردین من یه تجربه ی کوچیکی داشتم گفتم در اشتراک بزارم
  من یه لپ تاپ لنوو دارم برای آپدیت بایوسش پارتیشن هارد باید GPT باشه
  با نرم افزار AOMEI Partition Assistant اقدام به تغییر از MBR به GPT کردم بدون از دست دادن اطلاعات و هیچ مشکلی سرعت بوت هم رفته بالا
  فقط باید مادربردتون از UEFI پشتیبانی کنه تا از این نرم افزار استفاده کنید در غیر این صورت اگه اون کارو انجام دادین ممکنه سیستمتون بوت نشه یا اطلاعاتتون پاک بشه

  ۰
  ۲
 9. یاشار گفته:

  سلام من ویندوز قبلی با فرمت mbr بود الان که با فش بوتیبل کردم و gpt زدم هاردو پارتیژن بندی میکنم هارد ۵۰۰ GB هست فقط هر درایوی که واسه c یا همون درایو ویندوز انتخاب میکنم بعد بالا اومدن ویندور اونو نشون میده بقیه درایور ها در مای کامپیوتر نشون نمیده

  ۰
  ۰
 10. محمد گفته:

  درود
  بنده یک هاردssd دارم که موقع نصب ویندوز تبدیل به gpt کردم هارد دومم mbr است که الان وقتی ویندوز بالا میاد اطلاعات هارد دوم نمایش داده نمیشه! باید هارد دوم را هم تبدیل به gpt کنم؟ مدل هارد وسترن ٢ ترا هست و برای ۱۰ سال پیش
  اصلا این هارد gpt میشود یا خیر؟
  اطلاعات هارد را هم نمیخوام از دست بدهم
  راهنمایی بفرمایید.

  ۰
  ۰
 11. رامین گفته:

  سلام من هر کاری کردم با هیچکدام از دو روش diskmgmt.msc و cmd/diskpart موفق به تشخیص mbr یا gpt بودن هارد نشدم انگار از یه جایی دسترسی محدود شده چه کنم؟

  ۰
  ۰
 12. محمد گفته:

  سلام ویندوزم ۱۰-۶۴ بیت هستش مادبورد قدیمی هارد ویندوز ۲ ترابایت بصورت mbr پارتیشن بندی شده می خوام هارد اکسترنال ۶ ترابایت بخرم بعد این اگر هارد به کامپیوتر وصل کنم درایو هارد ۶ ترابایت نشون میده یا خیر تو ضیحات بالا را خوندم باید پارتیشن mbr تا ۲ ترابایت پیشتبانی میکنه لطفا برای این مورد چکار کنم هارد اکسترنال بخرم می ترسم فقظ ۲ ترابایت قابل استفاده باشه

  ۰
  ۰
 13. مهرداد گفته:

  سلام…
  ممنون از مقاله جالبتون…
  من یک هارد اکسترنال دارم که روش رمزگذاری انجام دادم… مطمئن هستم رمز را درست می زنم اما باز نمی شه…. متخصص به من گفت GPT و MBR جاش عوض شده…
  به نظر شما درست می گه؟
  شما راه حلی به نظرتون می رسه؟

  ۰
  ۰
 14. سید محمد جواد حکیمی گفته:

  سلام خسته نباشین درباره سلامت هارد اکسترنال راه حلی وجود دارد چون هارد وسترن دیجیتال مای بوک ۲ ترا با نرم افزار سلامت هارد . درصد سلامت میزنه ۱۱ درصد امکان تعمیر بابت سلامت هست در ضمن بدون مشکل کار میکنه . ممنون راهنمایی کنین .

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.