تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA

کابلهای SATA :آیا تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA – برای بررسی اینکه آیا نتایج با استفاده از سخت افزار و کابلهای جدیدتر متفاوت هستند، آن مقاله را نیز مطالعه کنید. اهمین این مطلب در هنگام بازیابی اطلاعات هارد و استخراج اطلاعات از هارد مورد نظر در سرعت تحویل کار و قیمت نهایی بازیابی اطلاعات  به مشتری بسیار مهم است.

مقدمه

کابلها و کانکتورهای درایوهای   SATA فعلی ( مورد استفاده برای هارد درایو های 3 گیگابیت در ثانیه) می توانند به منظور اتصال دستگاههای  SATA  6Gb/s   مورد استفاده قرار گیرد.   SATA-IO استفاده از قطعات با کیفیت را برای اطمینان از یکپارچگی داده­ ها و عملکرد قوی در نرخ انتقال سریع 6 گیگابایت بر ثانیه (6Gb/s) را توصیه می­کند. کابلهای موجود در آستانه عملکرد Gb/s 3  امکان دارد عملکرد پایین تر از حد انتظار 6GB/s   با توجه به افزایش تعداد ارسالهای مجدد را تجربه کنند.

به عبارت دیگر، تا زمانی که شما از کابلهایknock-off  ارزان استفاده نمی­کنید، نباید هیچ تفاوتی بین کابل های جدید و قدیم وجود داشته باشد. ما ترجیح می­دهیم برای تأیید این قبیل ادعاها داده ­های تجربی در اختیار داشته باشیم، بنابراین تصمیم گرفتیم، مجموعه­ای از کابلهای SATA 3Gb/s  را در مقابل کابلهای  SATA 6Gb/s  مورد مقایسه قرار دهیم.

قبل از اجرای آزمونهای سرعت، مجموعه­ای از کابلها را برای مشاهده تفاوتهای طراحی ، آنها را شکافتیم و مورد بررسی قراردادیم.  مهمترین موارد، تعداد سیمها و مقیاس (اندازه) سیمها است.

تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA
Asus SATA 6Gb/s (سیاه) Asus SATA 3Gb/s (قرمز) Asus SATA 3Gb/s (سیاه) Intel SATA 3Gb/s (آبی)

در تصاویر، سیمهای روکش دار sleeved  سیمهای سیگنال هستند، و unsleeved سیمهای لخت بدون روکش ground  هستند.  شما می­توانید ببینید که تمام کابلهای سیگنال مقیاس مشابهی دارند، همچنین  Asus SATA 6Gb/s و Intel SATA 3Gb/s هر دو دارای یک سیم ground  اضافی هستند.  این موضوع به دلایل کارایی نیست، اما در واقع به دلیل طراحی کابل است.  به جای داشتن کابل در یک تکه، این دو کابل بیشتر شبیه دو کابل مجزای با هم ترکیب شده هستند. این موضوع نباید تأثیری بر روی عملکرد آن داشته باشد، که امیدواریم آزمونهای سرعت ما نیز این موضوع را تأیید کنند.

تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA آزمونهای سرعت

برای مقایسه سرعت برای هر کابل، ما هارد درایو خود را به عنوان یک درایو ذخیره سازی ثانویه پیکربندی کردیم و معیارهایی برای هر کابل جداگانه اجرا کردیم.  ما از یک درایو  SSD SATA 6Gb/s بسیار سریع روی یک پورت SATA 6GB/s  استفاده کردیم، بنابراین هر گونه از دست دادن سرعت سریعاً مشخص خواهد شد.

 

برنامه بنچمارک مورد استفاده  CrystalDiskMark بوده است.

تست سخت افزار:

مادربرد Asus P8P67 Pro
کنترلر Intel P67 SATA 6Gb/s
رم Kingston ValueRAM DDR3-1333 2GBx2
CPU Intel 2500K Quad Core 3.3GHz
هارد درایو Intel SSD 510 250GB SATA 6GB/s
اپریشن سیستم Windows 7 Ultimate 64-bit

با توجه به آنچه گفته شد، اجازه دهید، نگاهی به عملکرد واقعی هر کابل بیندازیم. تمام نتایج برحسب MB/s هستند.

Asus SATA

6Gb/s (سیاه)

Asus SATA

3Gb/s (قرمز)

Asus SATA

3Gb/s (سیاه)

Intel SATA

3Gb/s (آبی)

Sequential Read خواندن بصورت متوالی 464.2 464.0 462.7 460.5
Sequential Write نوشتن بصورت متوالی 326.8 328.2 328.9 327.5
Random Read 512KB خواندن اتفاقی 314.6 314.8 315.3 315.1
Random Write 512KB نوشتن اتفاقی 301.4 301.2 300.8 301.3
(Random Read 4KB (QD=1 خواندن اتفاقی 19.8 19.8 19.8 19.8
(Random Write 4KB (QD=1 نوشتن اتفاقی 44.0 43.9 43.9 44.0

براساس این نتایج، به طور قطعی می­توانیم تعیین کنیم که تمام این کابلها با سرعت کامل SATA 6GB/s درحال اجرا هستند و تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA ناچیز است. البته تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA بصورت جزئی بین نتایج وجود دارد، اما همه آنها در تغییرات آزمون طبیعی خوب عمل می­کنند.

نتیجه تفاوت بین انواع کابل های ساتا SATA :

در مجموع، آزمون ما 100٪ با SATA-IO موافق است،  که کابلهای SATA 3Gb/s  با درایوهای SATA 6Gb/s    کاملا ًخوب کار خواهند کرد. این موضوع برای ما تعجب آور نیست، اما خوب است برای اثبات ادعاها همواره نسخه پشتيباني از اطلاعات داشته باشيم.

لینک منبع:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SATA-cables-Is-there-a-difference-97

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *