تشخیص خرابی هارد

راه های تشخیص خرابی هارد و بررسی وضعیت هارد درایو

تشخیص خرابی هارد بسیار مهم است زیرا تا نتوانیم مشخص کنیم مشکل و خرابی هارد دیسک در کجا است نمی توانیم راه درمان خوبی نیز جهت تعمیر هارد و درمانش پیدا کنیم. متاسفانه بسیار میبینیم که افراد ناوارد بدون تشخیص صحیح ایراد هارد بصورت حدس و خطا آزمایشاتی را جهت برطرف کردن ایراد هارد مشتری انجام می دهند که در بسیاری از موارد خسارات جبران ناپذیری را به اطلاعات وارد می کند. در این مقاله سعی داریم بصورت ساده چند روش برای تشخیص خرابی هارد را برای شما بازگو کنیم. ناگفته نماند اگر هارد درایو شما در حال حاضر خراب شده است و یا به اصطلاح عامیانه هارد سوخته است بهتر است جهت بازیابی اطلاعات هارد سوخته و یا بازیابی اطلاعات از دست رفته و تعمیر هارد با یک متخصص مشورت نمایید و از سعی و تلاش برای عملیاتی کردن هارد خود پرهیز کنید اخص اگر از هارد درایو شما صدای ناهنجار شنیده میشود.

Chkdsk utility

برنامه و دستور کاربردی chkdsk جهت تشخیص خرابی هارد، بررسی و رفع ایراد کاربرد دارد. این برنامه برای تعمیر و ترمیم کردن ایراداتی مربوط به بدسکتور، ایرادات فایل ها، از دست دادن کلاستر ها و خطاهای دایرکتوری کاربرد های فراوانی دارد. برای دسترسی به این برنامه کاربردی:

My computer را باز نموده تا کلیه درایو ها و پارتیشن ها را مشاهده نمایید. بر روی درایوی که قصد بررسی آن را دارید راست کلیک کرده و از منوی باز شده بر روی گزینه Properties کلیک نموده و تب Tools را انتخاب نمایید. بر روی دکمه Check Now کلیک کنید. در بعضی از نسخه های دیگر ویندوز دکمه Check را فشار دهید.

تشخیص خرابی هارد

تشخیص خرابی هارد

 

برنامه های منتشر شده از طرف کارخانه سازنده هارد درایو

سازندگاه هارد دیسک نیز ابزارهای تخصصی خود را برای انجام تشخیص خرابی هارد دارا هستند. شما می توانید این برنامه های کاربردی تشخیص خرابی هارد را در وب سایت سازندگان هارد دیک پیدا کنید. این برنامه ها به شما کمک می کنند تا مشکلات سطح دیسک را بررسی نمایید، هارد را آماده سازی نمایید و تست های مختلفی برای بررسی کلی هارد ممکن است ارایه دهند.

در اینجا برای شما لینک برنامه های سودمند برخی از سازندگان هارد دیسک را قرار داده ایم. امیدوارم این لینک ها برای شما کاربرد موثری داشته باشد.

بررسی S.M.A.R.T

این کلمه مخفف مانیتورینگ خودکار، تکنولوژی بررسی و گزارش‌دهی می‌باشد SMART هارد. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) و اولین بار توسط IBM مطرح شد. این تابع برای بررسی وضعیت هارد دیسک با استفاده از روشها، دستگاه‌ها و سنسورهای مختلف ایجاد شده است. یک هارد دیسک سخت ATA دارای بیش از ۳۰ مقدار قابل اندازه‌گیری می‌باشد که ویژگی یا صفات  attributes  نام دارند. برخی صفات به‌صورت مستقیم و برخی به‌صورت غیرمستقیم روی وضعیت سلامت هارد دیسک سخت تاثیر می‌گذارند، برخی دیگر تنها برای اطلاعات آماری استفاده می‌شود. امروزه دیسکهای سخت جدید منتنی بر تکنولوژی IDE/Serial و یا ATA/SCSI  دارای مشخصه SMART هارد هستند.

برنامه های تجاری

برنامه نویسان و شرکت های بسیاری برنامه های رایگان کاربردی برای تست و بررسی و تشخیص خرابی هارد و یا حتی نسخه های پولی نوشته و منتشر کرده اند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

CrystalDiskInfoDiskCheckupHD Tune,Seagate SeaTools or HDDScan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *