در این مقاله قصد داریم مروری مختصری به علائم خرابی‌ هارد در کامپیوتر و لپ تاپ اشاره کنیم.همچنین روش های تعمیر هارد  و انواع ایراداتی که برای هارددیسک پیش خواهد آمد و انواع بازیابی اطلاعات هارد را برسی کنیم

ضمنا برای شما شرح خواهم داد که خانه سخت افزار چه قابلیت های در برطرف کردن ایرادات هارددیسک دارد و چگونه عملیات بازیابی اطلاعات را هدایت می کند.

به شما انواع ایرادات هارد دیسک را و چگونگی بازیابی اطلاعات آن ها را آموزش خواهم داد. برای شما رفتار و عملکرد هارد دیسک ، در زمانی که خرابی پیش میاید را شرح خواهم داد و به شما کمک می کنم تا انواع مختلف علائم خرابی هارد دیسک را شناسایی کنید و مهم تر اینکه در این زمان ها شما باید چگونه اطلاعات خود را حفظ و یا بازیابی کنید.

در حالت کلی انواع مشکلات هارددیسک را میتوان به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود:  منطقی و فیزیکی

مشکلات هارددیسک منطقی:

 1. خطا های انسانی (عمدی و یا از روی نادانی)
 2. خطاهای انسانی (نگه داری بد و یا استفاده نادرست)
 3. خطاهای پیش آمده بواسطه بدافزارها
 4. خطاهای نرم افزاری (باگ)
 5. خطاهای ناشی از ناسازگاری نرم افزار-نرم افزار و یا نرم افزار- سخت افزار
 6. ایرادات ناشی از استفاده نرم افزارهای کرک شده ( قفل شکسته )

در اینگونه ایرادات برد الکترونیکی سالم است همچنین قطعات مکانیکی و داخلی هارددیسک نیز بدون هیچگونه مشکلی کار می کنند. ایرادات عموما نرم افزاری و یا لخت افزاری میباشند ، بدسکتور های منطقی و خرابی های اطلاعاتی نزیر خرابی در جداول پارتیشن،ویروس ، سروو  …. در این گونه موارد هارد دیسک شما به خوبی کار می کند و هیچ نشانه آشکاری از خرابی  وجود ندارد اما اطلاعات و داده های شما ، یک  پارتیشن و یا چند پارتیشن که حاوی اطلاعات هستند غیر قابل دسترس می باشند.

نمایش پیام فرمت برای پاک کردن اطلاعات

اطلاعات و یا پارتیشن ها غیر قابل دسترس می شوند ، زمانی که یک پارتیشن بصورت تصادفی یا عمدی فرمت شده است و یا جداول پارتیشن برایشان ایرادی پیش آمده و یا در مواردی اطلاعات به عمد و یا تصادفی پاک شده ، گاهی پس از نصب مجدد ویندوز تازه یادتان می آید که اطلاعات مهمی در My Document  داشتید و یا از ایمیل هایتان نسحه پشتیبان تهیه نکرده اید و … ،  حتی این ایرادات می تواند بوسیله ویروس ها و یا دیگر بد افزار ها اتفاق افتاده باشد نزیر ویروس های گروگانگیر. حتی اگر برنامه System Recovery اجرا شده باشد نیز از دسترس خارج شدن اطلاعات امکان پذیر است ( این یکی از اشتباهات معمولی است که اغلب خیلی ها مرتکب می شوند . قافل از اینکه این برنامه سیستم ریکاوری نه تنها اطلاعات را بازیابی نمی کند بلکه اطلاعات را درپارتیشنی که حاوی داده های شما بوده  پاک Delete و همچنین دوباره نویسی  overwrite نیز می شوند.)

بازیابی اطلاعات هارد

نکته مهم – آسیب های لاجیکالی مهلک تر از صدمات فیزیکی : بسیار ساده انگاری است اگر تصور کنیم ایرادات منطقی و غیر فیزیکی کم خطر میباشند و یا کم تاثیر. توجه شما را به این نکته جلب می نمایم که ایرادات منطقی کاها” غیر قابل ترمیم و تعمیر بوده و صدمات جبران ناپذیری را به اطلاعات وارد آورده گاها” موجبات ازدست رفتن اطلاعات برای همیشه خواهند شد.


دسته بندی انواع مشکلات هارددیسک فیزیکی:

۱-خرابی مدیا و مشکلات سطح دیسک ( پلتر )

در سیستم عامل هایی مانند ویندوز ( و حتی دیگر سیستم عامل ها ) گاهی به دلیل بوجود آمدن بدسکتور بر روی هارد و یا حتی ضعیف بودن و یا بد بودن هد خواندن و نوشتن هارد و همچنین به دلیل خرابی یک یا چند سطح پلتر  و یا کثیف بودن سطح پلتر ، دسترسی به داده های ذخیره شده در هارد به سختی یا غیر ممکن می شود.

رایج ترین نوع تشخیص این دست ایراد ها این است که هارد دیسک در بایوس مادربرد شناسایی می شود ظرفیت و مدل صحیح است اما یا سیستم هنگ می کند و یا سیستم عامل ( ویندوز و… ) را از کار می اندازد. در این گونه موارد هارد هنوز کار می کند و خرابی به آن حد نرسیده است که هارد را به کلی از کار بازدارد. در این گونه موارد توصیه میشود یک ایمیج و یا کپی سکتور به سکتور در یک هارد کاملا سالم تهیه شود.

نرم افزار های تخصصی مانند  Data Extractor for PC-3000  این قابلیت  را دارند که هد را وادار کنند چندین مرتبه بک سکتور را بخواند ، زمان بیشتری برای خواند سکتور ها در نظر بگیرد ، از سکتور های خرابی که احتمال دارد با سعی بیشتر بر روی آنها کلا هارد منهدم شود پرش نماید ، از اول به آخر و یا از آخر به اول و یا از هر سکتوری تا هر سکتور دلخواه را کپی کند ، در صورتیکه هارد مریض در زمان نسخه برداری از کنترل و آمادگی خارج شد آن را دوباره عملیاتی کند و بسیاری پروسه های دیگر تا اینکه عملیات نسخه برداری از سکتور های سالم و یا نیمه سالم هارد به اتمام برسد. وقتی عملیات نسخه برداری و کپی هارد تمام شد متخصص بازیابی اطلاعات از این نسخه کاملا سلامت هارد شما اطلاعات را بازیابی می کند.

۲- خرابی الکترونیکی

هارد دیسکی که برد منطقی PCB  (برد هارد Printed Circuit Board ) آن خراب شده و یا کاملا مرده ، نابود شدن قطعات الکترونیکی روی برد.این ایراد را می توان به سادگی تشخیص داد ، وقتی به برد هارد و المان های روی آن نگاه می کنید آشکارا قطعات سوخته را می بینید و یا هارد دیسک خراب شما بوی سوختگی می دهد.

تعویض برد هارد دیسک | مشکل هارد کامپیوتر

هرچند با چشم غیر مسلح قادر به دیدن سوختگی نیستید و یا در بعضی موارد وقتی هارد را به سیستم وصل می کنید صدای هد کلیک ،  تق و تق و یا چیزی شبیه به آن را میشنوید. خوب در این گونه موارد باید برد الکترونیکی هارد را با یک برد دیگر سالم تعویض نمود. این یک اشتباه مسلم است که افرادی ناوارد دست به یک چنین کاری میزنند گاها حتی پیچ گوشتی مناسب ( ستاره ای ) جهت باز کردن برد هارد دیسک ندارند و یا نمی دانند دقیقا چه بردی را باید با چه بردی تعویض نمود.

بعضی از برد ها دارای داده های تطبیقی هستند و باید برد جدید با برد قدیمی همسان سازی شود. گاهی لازم است که تراشه ای از روی برد خراب قدیمی به برد جدید منتقل شود اما نیاید بوسیله هویه این کار انجام شود بلکه بوسیله دمنده های گرمایی خاص Hot Gun . گاهی اوقات باید بوسیله اتصالات خاص کدهای خاصی از برد خراب استخراج شده و بوسیله پروگرمر و یا ابزارهای فوق پیشرفته مانند PC-3000 بر روی برد جدید برنامه نویسی شود.

یک شرکت مجهز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد  مانند خانه سخت افزار تمامی این ابزارآلات ، نرم افزار و سخت افزار های مورد نیاز را در اختیار دارد و سرمایه گذاری زیادی برای  امکانات باید پرداخت . البته در بعضی از هارددیسک ها اخص هارد های قدیمی تا ۸۵% آنها نیازی به همانند سازی نبود اما هارد های مدرن امروزی بیش از ۹۰% آنها نیاز به همانند سازی برد دارند. و همچنین باید توجه داشته باشید که یک کارگاه تخصصی مانند خانه سخت افزار اول سعی می کند برد هارد خراب شما را ترمیم نماید که البته هزینه کمتری نیز برای مشتریان در بر خواهد داشت تا اینکه یک برد جدید خریداری نمایند. توجه کنید که در اغلب موارد خرابی های برد هارد و سوختگی های بوجود آمده به مدیا نیز می تواند آسیب وارد کند.

در مواردی ایجاد بدسکتور و گاها” موجب سوختن قطعات داخلی مانند هد و یا … می شود. گاهی هارد هایی که به واسطه سوختن بردشان تق و تق می کنند پس از تعویض برد سوخته هارد با یک برد سالم هنوز هم صدای تق و تق دارند. هردی که به دلیل سوختگی برد روشن نمی شود ممکن از پس از تعویض برد هارد با یک برد سالم باز هم روشن نشود  و یا برد هارد را با برد سالم تعویض می کند و به محض اینکه هارد را به منبع تغذیه وصل می کنید در همان آغاز روشن شدن هارد و در عرض چند میلی ثانیه  چند المان برد هارد می ترکد. در اینگونه موارد یک متخصص بازیابی اطلات می توان کمک بسیاری برای شما باشد.

۳- خرابی فرم ویر Firmware

خرابی فرم ویر هارددیسک به این معنی است که میکرو کدهایی که فرم ویر Firmware نامیده می شوند و در ناحیه سرویس قرار دارند دچار مشکل می شوند. توجه کنید که قبل از اینکه هارد دیسک آماده خواندن و نوشتن شود و یا  شروع به کار کند  نیاز دارد تا به ناحیه سرویس دسترسی پیدا کند و اطلاعاتی را که در آن ناحیه ذخیره شده است را بخواند. تعمیر و بازسازی اطلاعاتی که در ناحیه سرویس قرار دارد نیاز به ابزار پیشرفته و گران قیمتی مانند پی سی ۳۰۰۰  ( PC-3000  )  دارد و همچنین  نیازمند تجربه و مهارت زیاد  دارد که در طی سالیان بدست آمده است .

یک ایراد کوچک در ناحیه سرویس ، یعنی یک خرابی کوچک در فرم ویر Firmware هارد دیسک می تواند کاملا هارد دیسک را از کار بیاندازد، اطلاعات را مخفی و از دسترس خارج کند و یا هارد دیسک را قفل کند و خیلی ایرادات دیگر. حتی ایرادات فرم ویر می تواند برای شما بدسکتور ایجاد کند و یا دیگر ایراداتی که ذهن شما را متمرکز جایی دیگری کند حال آن که ایراد در یکی از ماژول های فرم ویر Firmware است.

۵- خرابی فیزیکی خط خش و شکستگی

اگر هارد دیسک شما صدای غیر متعارف دارد ( صدای غیر طبیعی هارد ( صدای ناهنجار هارد – صدای غیر عادی هارد) نامیده میشوند صداهایی نظیر صدای کلیک کلیک  – صدای تق تق – صدای خر خر چرخ کردن – صدای خراشیده شدن دو فلز بر روی هم  برای مدت زمان بیش از چندین ثانیه و بصورت مکرر پشت سر هم و متوالی است. ) به هیچ عنوان از دستور العمل های ارایه شده از طرف دوستان و یا نوشته شده در اینترنت  استفاده نکنید و به آنها عمل نکنید . مثلا بعضی می گویند هارد دیسک را درون فریزر قرار دهید و یا چند ضربه محکم به هارد وارد کنید و یا …. تمامی این عملیات  به راحتی اطلاعات شما را برای همیشه نابود خواهند کرد در صورتیکه ممکن بود با یک عملیات  سخت و پیچیده اطلاعات شما بازیابی شود. خرابی در موتور هارددیسک Spindle Motor  یعنی اینکه هارد دیسک شما قادر به چرخیدن نیست و ممکن است فقط یک صدای ضعیف را شما بشنوید . در خیلی از اینگونه خرابی های موتور هارددیسک باید هد و پلتر ( دیسک هارد ) به یک هارد دیسک دیگر سالم منتقل شوند که البته باید این کار در محیطی پاکیزه به نام کلین روم  و بوسیله ابزار های تخصصی انجام شود. خانه سخت افزار سازنده کلین روم کلاس ۱۰۰ و ابزار های تعویض هد و پلتر هارد دیسک است و در این زمینه تجربیات بسیاری را دارد.

مشکل هارد کامپیوتر

تعویض هد و پلتر و یا به عبارتی جراحی هارددیسک  نه تنها نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد بلکه نیازمند ابزار و لولزم خاص نیز می باشد. همیشه برای خیلی از مشتریان که متاسفانه هاردشان را به دست افراد ناشی و ناوارد سپرده اند این مثال را میزنم که جراحی هارددیسک مانند جراحی مغز و یا قلب یک انسان است و از آنها می پرسم چگونه راضی شده اند هارد دیسک خود را به این گونه افراد بسپارند بدون اینکه اتاق جراحی و لوازم آن ها  را بررسی کرده باشند . آیا اگر من به شما بگویم : سر درد دارید نگران نباشید روی این صندلی بنشینید  تا من کاسه مغز  شما را باز کنم  جمجمه شما را بشکافم و سردردتان را برطرف کنم . این اجازه را به من می دهید تا این کار را انجام دهم ؟ حال چطور اجازه می دهید افرادی ناشی و ناوارد هارددیسک شما را جراحی کنند  که در آن تمام تراوشات مغزی شما وجود دارد . صرفا” به اینکه در تبلیغاتشان نوشته اند ما بهترین هستیم و یا چنین و چنان می کنیم. حتما قبل از سپردن هارددیسک خود به هر مرکز تعمیر و بازیابی هارد  از پیشینه آن ها اطلاعات کافی کسب نمایید.

بیشترین انواع مشکلات هارددیسک رایج ترین ایرادات انواع برند هارد:

علائم خرابی هارد توشیبا :

رایج ترین ایرادات و خرابی در هارد دیسک توشیبا خرابی هد ( هد کلیک و صدای تق و تق هارد توشیبا ) – خرابی موتور هارد دیسک و شنیدن صدای غیر متعارف از هارددیسک توشیبا می باشد.

علائم خرابی هیتاچی :

شایع ترین ایرادات و خرابی هارد دیسک هیتاچی  خرابی در هد هارد هیتاچی و شنیدن صدای بلند تق و تق و یا خرابی در برد هارد هیتاچی و از کار افتادن و سوختن  برد هارد هیتاچی است.

علائم خرابی وسترن دیجیتال :

از شایع ترین ایرادات و خرابی های هارد وسترن دیجیتال می توان به خرابی برد هارد، خرابی هد هارد وسترن دیجیتال ، خرابی در ناحیه سرویس و فرم ویر و همچنین خرابی در رام هارد وسترن دیجیتال اشاره کرد این خرابی ها می تواند موجب شنیدن صدای هد کلیک هارد شود و یا هارد وسترن شناسایی نشود.

انواع مشکلات هارددیسک سیگیت : خرابی های اسپیندل موتور ( موتور هارد )  و نچرخیدن هارد سیگیت ، خرابی در فرم ویر و ایجاد بدسکتور های مجازی در هارد سیگیت ، از بین رفتن ظرفیت و یا صفر شدن ظرفیت هارد سیگیت و یا شناسایی نشدن هارد سیگیت به دلیل خرابی در فرم ویر Firmware از جمله رایجترین ایرادات هارد سیگیت است.

انواع مشکلات هارددیسک مکستور :

هرچند که دیگر این هارد دیسک تولید نمیشود اما رایج ترین ایراد هارد مکستور خرابی فرم ویر و شناسایی نشدن  هارد مکستور در مادربرد بود.

انواع مشکلات هارددیسک سامسونگ :

رایج ترین خرابی هارد سامسونگ خرابی در برد هارد سامسونگ و همچنین خرابی در هد هارد سامسونگ است.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

47 دیدگاه برای “علائم خرابی هارد کامپیوتر و لپ تاپ چیست؟

 1. سهیلا رضائ گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون سوالی داشتم از خدمتتون . لبتاپ من مشکلی پیدا کرده که گاها cd رو نمیتونه بخونه یا برنامه ای رو نصب میکنم و بعد از نصب باز نمیشه مثلا اتوکد ۲۰۱۶ رو نصب کردم مشکلی نداره ولی ۲۰۱۱ نصب میشه ولی اجرا نمیشه یا نرم افزار تیریدی مکس ریختم رجیستر نمیشه . این مشکل بخاطر دی وی دی رام هست یا هارد دیسک ممنون میشم اگه زود جواب من رو بدین

  ۰
  ۰
  • IHH CO گفته:

   سلام – متاسفانه نمی شود به حتم نطر داد زیرا نرم افزار شما قفل شکسته است و میشود گفت مراحل باز کردن نرم افزار را شاید اشتباه طی میکنید. البته که به گفته خودتان اپتیکال درابو سیستم هم ایراد دارد و شما یک معادله با چندین مجهول دارید. بهتر است سیستم را جهت چک آپ کامل به یک مرکز تعمیرات ببرید. خانه سخت افزار با کمال میل پذیرای شما است.

   ۰
   ۰
 2. افشین نظری گفته:

  با سلام
  بنده یک هارد دیسک خریداری کردم با نام هیتاچی و ظرفیت ۱ ترابایت مدل اچ دی اس ۷
  در نرم افزار سینتینل پیغام خطای زیر میدهد
  Failure Predicted – Attribute: 5 Reallocated Sectors Count, Count of sectors moved to the spare area. Indicate problem with the disk surface or the read/write heads.
  There are 1777 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
  Based on the number of remapping operations, the health of the disk was decreased in different steps.
  There are 239 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
  در دیسک منیجمنت قابل مشاهده است ولی نمیتوان با پارتیشن بندی کرد
  ممنون از پاسختون

  ۰
  ۰
 3. محسن نظری گفته:

  سلام ممنون هارد ADATA دارم به تلویزیون ال جی وصل کردیم فایلها مخفی شده و به کامپیوتر هم وصل میشه در مای کامپیوتر بالا نمیاد فقط در منیجمنت اطلاعات قابل رویت است لطفا راهنمائی بفرمایید. ۰۹۱۸۸۵۷۱۵۰۹

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   هارد شما وقتی به تلویزیون وصل میشه ممکنه دچار دوخرابی بشه
   ۱: عوض شدن System File
   ۲: به علت نوسان تلویزیون ممکنه هارد شما از نظر فیزیکالی به مشکل بخوره و نیاز باشه که هارد از نظر فیزیکال مجدد چک شود
   بهر حال باید هارد رو ارسال کنید شرکت برررسی بشه

   ۰
   ۰
 4. مهرداد سلطانی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من هارد یک ترابایت WD دارم . یکدفعه بدون هیچ دلیلی مشکل پیدا کرد. وقتی به رایانه یا لپ تاپ وصل می کنم صفحه درخواست رمز ظاهر میشود وقتی روی UNLOCK کلیک می کنم پیغام می دهد که قفل باز شده است ولی آیکون هارد ظاهر نشده و هیچ اتفاقی نمی افتد . لطفا من را راهنمایی فرمایید.

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   مشکلی نیست می تونید در قسمت disk managment روی این گزینه کلید راست کرده ویک پارتیشن بسازین این یک پارتیشن ساخته وفضای به اندازه حدود ۷۰۰ گیگ که پارتشن بندی نشده و شما می توانید به این طریق از این فضا نیز استفاده کنید

   ۱
   ۰
 5. علی نظری گفته:

  من یه هارد ۵۰۰ گیگ دارم ویندوز ۱۰ نصب کرده ام وقتی بالا میاد قفل می کنه بعداز یه مدتی کامل بالا میاد
  لطفا منو راهنمایی بفرمایین لطف کنید جواب رو به جمیلم ارسال کنید
  ممنون متشکر

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   برسی دلیل خرابی کمی سخت بوده ونیاز به بررسی دقیق هارد است اما اگر شک دارین حتما از ریختن اطلاعات جدید و مهم خودداری کنید ودر صورت لزوم از اطلاعات بک اپ گرفته ودر صورت دسترسی به یک مرکز معتبر جهت بررسی تشخیص ورفع ان به انجا مراجعه کنید

   ۰
   ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام به احتمال زیاد هد پارک شده است
   “هد پارک” یعنی هد هارد در محل خود قرار نداشته ودر اصطلاح در قسمتی از سطح پلتر گیر کرده است
   اگر اطلاعات مهم است باید جراحی شود ودر غیر اینصورت ارزش تعمیر ندارد.

   ۰
   ۰
 6. محمدرضا گفته:

  سلام، هارد ۲۴۰ گیگ SSD ADATA خریدم ، بعضی وقتا وسط کار هارد ری استارت میشه( سیستم ۲ ثانیه فایل هارو باز نمیکنه، بعد ۲ ثانیه که هارد مجددا بالا میاد درست میشه )، صداش هم شبیه صدای روشن شدن اول سیستم هست، مشکل نرم افزاریه سخت افزاریه یا از ویندوزه ؟ممنون از شما

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   هارد ssd خراب یا سالم تفاوت صدا نداره چون کلا از قطعات مکانیکی تشکیل نشده و فقط دارای چیپ است
   این ها کلا ایراد نرم افزاری نیست کلا از نظر چیپ به مشکل می خورن
   بهتره از اطلاعات خودتون بک اپ بگیرین سپس ارسال کنید شرکت برای تعمیر البته اگر قابل تعمیر باشه

   ۰
   ۰
 7. سجاد گفته:

  درود Lifetime هارد اینترنال من صفر شده اماخود هارد سالم است چگونه می توانم عمر هارد را دئباره بالا ببرم؟
  ۲- اگه عمر عارد صفر بماند آیا می توانم همچنان با آن کار کنم یا همه یز از بین میرود؟
  پاسخ را به من ایمیل کنید

  ۰
  ۰
 8. محمدرضا گفته:

  با سلام خسته نباشید…من مشکل نصب ویندوز روی هارد ssd دارم…هاردم سلامتش ۱۰۰ درصد هست ولی موقع نصب ویندوز ارور میده…کلا فرمتش کردم و دوباره پارتیشن بندی کردم…ارور gpt هم مه میداد…برطرف کردم…حالا جدیدا دیگه وسط نصب کردن، مرحله دوم نصب ویندوز که تموم میشه، وقتی ویندوز ری استارت میشه که بره واسه ادامه نصب…دوباره ارور میده…دیگه کلافم کرده بخدا…

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   عدم شناسایی کامل به علت خرابی فیزیکالی یا مشکل در دیفکت لیست هارد شما بوده که از دلایل عمده ان بدسکتور در هارد می باشد.
   بهر حال عدم شناسایی کامل باعث میشه دیگه شما کاره خاصی نمی تونید انجام بدین باید ارسال کنید شرکت بررسی کنیم.

   ۰
   ۰
 9. ش.شهبازی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک هارد ۴ ترابایت وسترن دیجیتال خریداری کردم اما زمانی که به کیس کامپیوتر متصلش می‌کنم و می‌خوام فایلی مثل فیلم رو انتقال بدم تا یه جایی انتقال میده و بعد متوقف می‌شه و کامپیوتر به طور کامل فریز می‌شه و هیچی دیگه کار نمی‌کنه و باید ری‌ استارت کنم سیستم رو.
  به نظر شما دلیل این هنگ کردن چیه؟ از سیستم منه یا از هارد؟ ویندوزمم سون هست.
  ضمن این که روی هارد یک فایل برای نصب کردن هست که من نمی‌تونم نصب کنم و مدام خطای “نصب ورژن جدید Net framework” رو نشون میده.

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   برای پی بردن به مشکل سیستم یا مشکل این هارد بدون این هارد چک کنید اگر مشکلی نداشتین هاردتون خرابه و باید به فکر تعمیر یا تعویض بر بیاد اما اگر با وجود عدم رفع مشکل بدون این هارد پس خود سیستم مشکل داشته است و چندان ربطی به ویندوز ۷ یا ۱۰ ندارد.

   ۰
   ۰
 10. مهرداد گفته:

  با سلام وقت بخیر
  من هارد اکسترنال ۲ ترا بایت ای دیتا رو خریداری کردم یه چند ماهی میشه با هارد که کار می کنم از نظر کپی و خواندن اطلاعات و سلامت همش خوبه ولی وقتی باهاش کار نمی کنم میره روی حالت خواب خود به خود روی چند تا سیستم هم تست کردم همینجوری بود

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   تکنولوژی بعضی از هارد ها از قاعده green یا دوستار طبیعت پیروی می کنند و زمانی که شما از هارد استفاده نمی کنید این هارد در حالت stand by رفته و باعث کاهش مصرف برق شده این عمل باعث این میشه وقتی که شما مجدد سراغ هارد می رین و می خواین اطلاعات جدیدی ببینید یا روی هارد بریزین چند ثانیه طول میکشه که این امر طبیعی بوده و ساختار طبیعی بعضی از هارد ها می باشد.

   ۰
   ۰
 11. بهار گفته:

  سلام اقا کمک کنید لطفا هارد کامپیوترم نمیدونم چرا قعو وصل میشه یهوی در حال کار با ویندوز قژع میشه امروز هم صفحه پرپر کرد و خاموش شد تا روشن کردم یه چیزایی انگلیسی پرشدو بعد چند ثانیه اومد دیدم هارد بازی نیموده تا اینکه دربشو باز کردم برقا رو همرو از کیس کشیدم دوباره زدم وصل کردم بعد اومد!!
  کلا بعضی وقتا اینجوری میشه مشل از چیه؟

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   باید بفرستین بررسی کنیم اما بهتره هر چه زودتر اگر اطلاعات مهمی دارین از این هارده خارج کنید تا بعد اگر دوباره به این مشکل خورد اطلاعات خود را جایی دیگه داشته باشین و برای تعمیر البته اگر قابل تعمیر بود اقدام درست رو روی هارد انجام بدیم

   ۰
   ۰
 12. Sepehr گفته:

  سلام خسته نباشید
  ۲ تا هارد روی کامپیوتر دارم یکیش از اول دست خودم بوده (وسترن دیجیتال گرین ۵۰۰ گیگ) نسبتا قدیمیه
  یکی دیگه وسترن دیجیتال بلک ۱ ترا ۲ یا ۳ ماهی میگذره که اون ۱ ترا عه بعد خرید صدای تق تق میداد و گارانتی قبول کرد بعد الان وسترن گرین عه بعد یکم کار کردن هنگ میکنه و دیگه نمیشه بازش کرد از فایل اکسپلورر و بعد یه ریستارت کلا غیب میشه
  ممکنه بخاطر برق پاور باشه یعنی نوسانات یا کمبود برق روش اثر بزاره یا بخاطر فشار زیاده؟ ممنون

  ۰
  ۰
 13. Elahe گفته:

  سلام
  مشکل من غیرقابل دسترس بودن سیستم عامله.
  وقت لپ تاپ را روشن میکنم ویندوز بالا میاد و صفحه لاگین را میاره و تااینجا همه چیز اوکی هست. به محض اینکه وارد دسکتاپ میشه شروع میکنه به سیاه شدن مداوم صفحه و کل صفحه قفل میکنه. برنامه های روی دسکتاپ هستند و میتوانم ببینم ولی اصلا نمیتونم هیچ کاری بکنم. پشت سرهم صفحه سیاه میشه و دوباره دسکتاپ را نشون میده.
  آیا این مشکل مربوط به هارد هست؟ ممکنه هارد سوخته باشه و نتوانم اطلاعاتش را برگردانم؟
  متاسفانه از داده هام بک آپ نگرفتم.
  ممنون میشم یک راه حلی به من بدید که مشکل از چیه؟!

  ۰
  ۰
 14. مصطفی گفته:

  سلام
  من یه لپتاپ خریدم میخوام هاردش را عوض کنم ولی نمیدونم که هارد SSD که داره چه ورژنیه . چون نیار به سرعت بالا دارم میخوام SSD v4 بگیرم . از کجا باید بفهمم که آیا هارد SSD v4 ساپورت میکنه یا نه ؟
  داخل سایت سازنده هیچ اطلاعاتی نداده .
  مدل لپتاپ :
  HP OMEN Laptop – 17-cb1000ns
  Product number : 2S764EA

  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  ۰
  ۰
 15. فرید گفته:

  سلام خسته نباشید سیستم من خیلی سنگین شده حتی بعد نصب ویندوز هم سنگینه و تند تند هنگ میکنه حتی وقتی دوتا برنامه رو بخوای باز کنی فشار میاد بهش و هنگ میکنه قبل از هنگ هم هارد یه صدای بوق میده بعد هنگ میکنه ولی نمیدونم اینا از هارده یا رم

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   برای سیستم عامل بهتره ssd استفاده کنید
   هم سرعت کارتون رو بالا میبره هم هنگ نمیکنه
   ولیکن حال هاردتون بدسکتورگرفته اگر دیتای هارد مهم تشریف بیارید براتون چک کنم در واقع ضعیفی هد پیدا کرده و شناسایی رو از دست داده!!

   ۰
   ۰
 16. Edward گفته:

  سلام هارد بنده یه ارور میده میگه ویندوز مشکلی در هارد پیدا کرده بکاپ بگیرید..
  من ویدوز عوض کردم هارد رو کامل پاک و دوباره پارتیشن بندی کردم ولی باز هم ارور به قوت خود باقی است.لطفا راهنمایی کنید.

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقتتون بخیر در واقع هاردتون بدسکتور گرفته در زمان استفاده از هاردتون نوسان برق بهش وارد شده و باعث شده هاردتون خراب بشه
   باید تشریف بیارید شرکت هاردتون رو تعمیر کنیم و اگر قابل تعمیر باشه تمامی بدسکتور ها از بین میره

   ۰
   ۰
 17. بهراد گفته:

  سلام امروز صبح وقتی سیتستم رو روشن کردم با یک مشکل تازه رو به رو شدم:
  وقتی سیستم بالا اومد بعد چند وقت مرورگر کروم رو خواستم باز کنم (من از سیستم کامپیوترم فقط برای استفاده از فایل های درسی استفاده میکنم) اما کروم باز نشد و سیستم هنگ کرد ریستارت کردم و موقع بالا اومدن سیستم یک صفحه سیاه اومد با یک ارور دو خطی ته ارور نوشته بود press a key ولی وقتی من اینتر یا فاصله رو میزدم دوباره توی خط بعدی همون عینا تکرار میشد، بعد چند بار ریست کردن درست شد اما وقتی به کیس دقت کردم یک صدا میومد به این شکل که انگار داشت زور میزد یه چیزی رو روشن کنه اما نمیتونست (مثل اینکه اول روشن کردن کامپیوتر میخواد فن روشن بشه) اما میدونم صدای فن نبود چون فن گرافیک، سی پی یو و پاور رو چک کردم، از اونجا که درباره هارد اطلاعات درستی ندارم میخواستم بدونم چیزی داخل هارد وجود داره که بخواد با چرخش شروع به کار کنه؟ در ضمن بعد از این مورد نه تنها نرم افزار ها اجرا نمیشد بلکه نمایه آهنگ ها و بعضی چیز ها قطع و وصل میشد (چشمک میزدن) یه نظرتون مشکل از چی هست؟

  ۰
  ۰
 18. محمد صدرا حاج رضایی گفته:

  سلام و عرض ادب من یک هارد دارم که یک اتفاقی براش افتاد حالا شرح خلاصش این هست که هارد به تلویزیون وصل بود و یک فیلم در حالت پخش بود من فیلم را استاپ کردم و چند ساعت به حالت استاپ بوده فیلم بعد تلویزیون را خاموش کردم بعد از این اتفاق هارد رو به تلویزیون و لبتاپ وصل کردم در هیچ کدوم هارد را برایم باز نکرد به نظر شما مشکل از کجا هست و آیا حل میشود یا نه؟

  ۰
  ۰
 19. فرهاد گفته:

  سلام‌وقتتون بخیر
  هارد adata دوترا خریدم ضربه اینا ام نزدم بهش
  ب کامپیوتر وصل میکنم بالا میاد بعد ک فایلی کپی میرنم هنگ میشه یکم مراحل کپی ک رفت ایست میکنه همونجا،از سیستم جداش میکنم هنگ سیستم میره
  چکار کنم؟
  درست میشه?

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقت بخیر با توجه به استفاده ای که ازش داشتید احتمالا نوسان برق به هارد وارد شده و بدسکتور گرفته بعضی اوقات نوسان برق روی باکس شما تاثیر میزاره یعنی امکان داره هاردتون سالم باشه و باکسش خراب شده باشه ولیکن باید تشریف بیارید براتون چک کنم تا دقیق اعلام کنم خدمتتون

   ۰
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید