نرم افزارهای عیب یابی و تعمیر هارد بسیاری جهت تست رایگان سلامت هارد دیسک وجود دارند ،تا در زمانیکه به هاردتان مشکوک شدید به شما در تعیین و تشخیص اینکه چه مشکلی یا اتفاقی برای هارد دیسک شما افتاده است کمک کنند.

ابزارهایی مانند چک کردن خطا  در ویندوز مانند دستور چک دیسک در سیستم عامل مبتنی بر ویندوز شما موجود هستند، اما برخی دیگر، مانند موارد زیر، از سازندگان هارد دیسک و سایر توسعه دهندگان در دسترس هستند.. برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد که در ادامه معرفی می‌کنیم؛ توسط سازنده‌های دیسک سخت و دیگر شرکتهای مرتبط معرفی شده اند.

حتما قبل از شروع تست و استفاده از  برنامه عیب یابی و تعمیر هارد از اطلاعات هارد خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. ممکن است در حین کار کلیه اطلاعات شما ازبین بروند و قابل بازیابی نباشند.

مهم: با توجه به خطای که در حین بررسی هارد دیسک سیستم شما پیدا خواهد شد، ممکن است نیاز به جایگزین کردن دیسک سخت داشته باشید. در این صورت نصیحت هایی را که این نرم افزار ها و برنامه پیشنهاد می‌دهد را دنبال کنید یا از صفحۀ تماس با ما استفاده کنید تا با متخصصین ارتباط مستقیم داشته باشید و سوالات خود را بپرسید.

نکته: نرم‌افزارهای تجاری تعمیر هارد متعدد بسیاری وجود دارند؛ مطمئن شوید که مشکل شما توسط نرم‌افزارهای رایگان (که در ادامه معرفی می‌شود) حل نمی‌شود، سپس بابت عیب یابی و تعمیر هارد هزینه کنید.

Seagate SeaTools |نرم افزار تست هارد سیگیت

این  برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد به‌صورت رایگان در دسترس است و در دو شکل برای کاربران خانگی تعریف شده است

  • SeaTools for DOS: از دیسکهای Seagate یا Maxtorپشتیبانی می‌کند و مستقل از سیستم‌عامل توسط CD مخصوص خودش یا USB اجرا می‌شود. اجرا در حالت داس اطمینان بیشتری می دهد.
  • SeaTools for Windows: این برنامه روی ویندوز نصب می‌شود. قابلیت استفاده از خدمات ابتدایی یا پیشرفتۀ برنامه برای دیسکهای داخلی یا خارجی وجود دارد همچنین برند و سازندۀ هارد دیسک در این برنامه مهم نیست.
Seagate SeaTools |نرم افزار تست هارد سیگیت
Seagate SeaTools |نرم افزار تست هارد سیگیت

برای افرادی که به دنبال این سه برنامه می‌گردند،SeaTools Desktop ، SeaTools Online یا نرم افزار Maxtor’s PowerMax، باید گفت دو ابزار فوق جایگزین اینها شده‌اند. کارخانه Seagate اکنون مالک  برند Maxtor می‌باشد. برنامه‌هایSeagate SeaTools از جمله برنامه‌های فوق‌العاده می‌باشد. این برنامه دیسکهای سخت معیوب را به صورت حرفه‌ای تست می‌کند و محیط آن آنقدر ساده طراحی شده است که توسط مبتدیان نیز قابل استفاده می‌باشد. سیستم‌عامل مورد نیاز این برنامه از  ویدوز xp تا ۱۰ می‌باشد.

ادامه مطلب …

HDDScan | نرم افزار بدسکتوری گیری هارد

این برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد به‌صورت رایگان هرگونه دیسک سخت را بدون توجه به سازندۀ آن تست می‌کند. چندین ابزار در برنامۀ HDDScan که شامل تست S.M.A.R.T و تست سطح  جهت نشان دادن بدسکتورها می‌باشد. استفاده از این ابزار بسیار آسان می‌باشد. برنامه کاملأ پرتابل  و از تمامی مدلهای دیسک سخت پشتیبانی می‌کند و مرتب به‌روزرسانی می‌شود. سیستم عامل موردنیاز این برنامه شامل ۱۰, ۸, ۷, Vista، XPو Windows Server 2003 می‌باشد.

HDDScan | بدسکتوری گیری هارد
HDDScan | نرم افزار بدسکتوری گیری هارد

HDDScan

DiskCheckup | برنامه ریکاوری و آنالیز هارد

این برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد به‌صورت رایگان اکثر دیسکهای سخت را تست می‌کند. تست S.M.A.R.T آن شامل نرخ خواندن خطا، زمان چرخش دیسک، نرخ جستجوی خطا، نمایش درجه حرارت و همچنین قابلیت اجرای تست کوتاه و تست مفصل را دارا می‌باشد. جزئیات تست S.M.A.R.T قابل تنظیم است تا زمانی که مقادیر از مقدار آستانۀ تعریف شده توسط سازنده بیشتر شد، ایمیل ارسال کند یا پیغام دهد. دیسکهای سختی که دارای درگاه های  SCSI یا RAID سخت‌افزاری می‌باشند توسط DiskCheckup پشتیبانی و شناخته نمی‌شود. سیستم عامل مورد نیاز این برنامه شامل ۱۰/۸/۷/Vista/XP و Windows Server 2008/2003 می‌باشد.

DiskCheckup | برنامه ریکاوری و آنالیز هارد
DiskCheckup | برنامه ریکاوری و آنالیز هارد
DiskCheckup

GSmartControl | انجام تست های عیب یابی هارد با برنامه

برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد GSmartControl تستهای متعددی را برای دیسک سخت اجرا می‌کند و سلامت کلی آن را ارزیابی می‌کند. مقادیر S.M.A.R.T همانند تعداد دفعات روشن شدن دیسک، نرخ خطای چند ناحیه‌ای، تعداد دفعات سعی مجدد برای کالیبراسیون و سایر موارد در این برنامه قابلیت ذخیره‌سازی و مرور مجدد را دارند. GSmartControl برای یافتن خطا قابلیت اجرای سه تست عمومی را دارد. این سه تست شامل:

  • تست کوتاه: این تست تقریبأ دو دقیقه طول می‌کشد و هارد دیسک های کاملأ تخریب شده را مشخص می نماید.
  • تست توسعه‌یافته: این تست تقریبأ ۷۰ دقیقه طول می‌کشد و تمام سطح دیسک و تمامی سکتور ها را پیمایش می‌کند و خطاهای آنرا لیست می‌کند.
  • تست انتقال: این تستِ ۵ دقیقه‌ای برای یافتن خطاهای رخ داده‌ شده طی حمل و نقل دیسک استفاده می‌شود.
GSmartControl | انجام تست های عیب یابی هارد با برنامه
GSmartControl | انجام تست های عیب یابی هارد با برنامه

این برنامه در ویندوز به‌صورت برنامۀ قابل حمل یا معمولی قابل اجرا می‌باشد و با نسخه‌های xp تا ویندوز ۱۰ کار می‌کند. سیستم‌عاملهای لینوکس و Mac نیز با این برنامه سازگارند و به دو شکل CD   بوت و USB در دسترس است.

برنامه (Windows Drive Fitness Test (WinDFT

این برنامه به‌صورت رایگان اکثر دیسکهای سخت را تست می‌کند. Windows Drive Fitness Test تنها USB و دیسکهای سختی را بررسی می‌کند که روی آن ویندوز نصب نشده باشد. سیستم عامل مورد نیاز این برنامه Windows 10, 8, 7, Vista و  XPمی‌باشد.

برنامه (Windows Drive Fitness Test (WinDFT

برنامه عیب یابی هارد سامسونگ Samsung HUTIL

این برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد به‌صورت رایگان دیسکهای سخت سامسونگ را بررسی می‌کند. گاهی به HUTIL، ES-Tool نیز گفته می‌شود. برنامۀ Samsung’s HUTIL به‌صورت فایل ISO ایمیج نیز وجود دارد و می‌تواند روی CD رایت شود یا از طریق USB مورد استفاده قرار گیرد. این کار باعث شده است تا مستقل از ویندوز کار کند و به‌طور کلی از برنامه‌هایی که روی ویندوز نصب می‌شوند عملکرد تشخیص بهتری را دارد. این برنامه حتی از روی فلاپی دیسک بوت نیز قابل اجرا می‌باشد.

برنامه عیب یابی هارد سامسونگ Samsung HUTIL
برنامه عیب یابی هارد سامسونگ Samsung HUTIL

نکته: HUTIL تنها دیسکهای سامسونگ را تست می‌کند. HUTIL دیسکهای غیر سامسونگ را پیدا می‌کند اما عمل تست را روی آنها انجام نمی‌دهد.

به دلیل قابل حمل بودن برنامۀ HUTIL نیاز است تا ابتدا برنامه روی CD نوشته شود یا در USB قرار داده شود و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

برنامه عیب یابی وسترن (Western Digital Data Lifeguard Diagnostic (DLGDIAG

این برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد به‌صورت رایگان دیسکهای سخت با مارک Western Digital را بررسی می‌کند. این برنامه در دو فرم قابل حمل ویندوزی و فایل ایمیج ISO قابل دانلود می‌باشد.

برنامه عیب یابی وسترن (Western Digital Data Lifeguard Diagnostic (DLGDIAG
برنامه عیب یابی وسترن (Western Digital Data Lifeguard Diagnostic (DLGDIAG

نکته: نسخۀ DOS برنامۀ DLGDIAG برای دیسکهای سخت با مارک Western Digital می‌باشد و نسخۀ ویندوز آن با مارکهای دیگر هارد دیسک کار می‌کند.

Download Western Digital Data LifeGuard Diagnostic for Windows

Download Western Digital Data LifeGuard Diagnostic for DOS

سیستم عامل موردنیاز برای نسخۀ ویندوز، Windows 10  و  Windows XPمی‌باشد.

Bart’s Stuff Test

این برنامه  رایگان دیسکهای سخت را تحت ویندوز  تست می‌کند. آپشنهای زیادی در تست  Bart’s Stuff Test وجود ندارد و به اندازۀ دیگر نرم افزارهای این لیست کامل نیست. این نرم افزار زمانی مناسب است که با ابزارهای مبتنی‌بر ISO مشکل دارید و به‌جز ابزارهای پیش‌فرض ویندوز احتیاج به ابزار تست دیگر داشته باشید. گفته شده است که این برنامه تنها توسط ویندوز XP و  ۹۵ می‌تواند استفاده شود. اما گزارش شده است که بدون مشکل توسط ویندوز ۱۰ و ۸ استفاده شده است.

Bart's Stuff Test
برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد

برنامه عیب یابی هارد فوجیتسو Fujitsu Diagnostic Tool

این برنامه  رایگان  بوده و جهت تست هارد دیسک های برند Fujitsu قابل استفاده می‌باشد. برنامۀ FJDT در دو نسخۀ ویندوزی و DOS ارائه شده است. متأسفانه نسخۀ DOS تنها برای فلاپی دیسک ارائه شده است. به این معنا که نسخۀ ایمیج ISO قابل استفاده توسط CD و USB تا کنون ارائه نشده است. دو تست توسط این برنامه قابل اجرا است که شامل تست سریع (که ۳ دقیقه طول می‌کشد) و تست مفهومی (که زمان آن بستگی به سایز دیسک سخت دارد) می‌باشد.

برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد
برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد

نکته: Fujitsu Diagnostic Tool تنها هارد درایو هایی با مارک Fujitsu را تست می‌کند. اگر دیسک سخت شما مارک دیگری دارد از برنامه‌های دیگر معرفی شده در این مقاله استفاده کنید.

نسخۀ ویندوزی این برنامه توسط تمامی نسخه‌های ویندوز قابل استفاده می‌باشد. از ویندوز ۱۰ تا Windows 2000.

عیب یابی و تعمیر هارد SSD با HD Tune

این برنامه تحت ویندوز می‌باشد و با تمامی مدلهای هارد دیسک اعم از داخلی، خارجی ( اینترنال و اکسترنال )،هارد SSD یا کارت حافظه کار می‌کند. قابلیت اجرای تستهای مقایسه ای خواندن با HD Tune، بررسی وضعیت سلامت با Self-Monitoring Analysis و Reporting Technology (S.M.A.R.T) و اسکن خطا، توسط این برنامه امکان‌پذیر می‌باشد. سیستم عامل مورد نیاز این برنامه Windows 7, Vista, XP  و  ۲۰۰۰می‌باشد. همچنین گزارش شده است که نسخه های جدید HD Tune توسط ویندوز ۸ و  ۱۰قابل استفاده می‌باشد.

HD-Tune | نرم افزار تست هارد
HD-Tune | نرم افزار تست هارد

HD Tune

Free EASIS Drive Check

این برنامه به‌صورت رایگان دیسکهای سخت را تست می‌کند. دو رویه تست توسط این نرم‌افزار قابل اجرا می‌باشد: ۱- تست سکتور و ۲- خواندن مقادیر S.M.A.R.T. تست S.M.A.R.T می‌تواند بیش از ۴۰ مقدار مرتبط با دیسک سخت را لیست کند. تست سکتور تنها سطح دیسک را بررسی می‌کند و خطاهای آنرا لیست می‌کند. گزارش دریافت شده از نرم‌افزار قابلیت ایمیل شدن یا پرینت شدن را دارد. سیستم عامل مورد نیاز این برنامه Windows 2000، ۷، ۸ و ۱۰ می‌باشد.

برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد
برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد

۱۲ از ۱۴- Microsoft Windows Built-In Error Checking

این برنامه به‌صورت رایگان دیسک سخت را اسکن می‌کند و خطاهای بسیاری را تشخیص می‌دهد. نام دیگر این برنامه scandisk می‌باشد و با مایکروسافت ویندوز ارائه می‌شود. از نکات بسیار جالب این نرم‌افزار تلاش برای اصلاح تعدادی از مشکلات دیسک سخت می‌باشد.

برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد
برنامه عیب یابی هارد تعمیر هارد

برنامه ای برای تعمیر سکتور هارد Macrorit Disk Scanner

Macrorit Disk Scanner به‌صورت رایگان سکتورهای خراب دیسک را تشخیص می‌دهد. این برنامه سریع نصب می‌شود و استفادۀ آن آسان است و نسخۀ قابل حمل آن نیز موجود می‌باشد. از این برنامه بیشتر برای نمایش دیداری روند تست سطح پلتر دیسک می‌باشد و اگر در دیسک سخت خرابی در کار باشد به وضوح  آن را نمایش خواهد داد. یکی از نقاط قوت این برنامه نمایش مدت زمان باقیماندۀ تست دیسک می‌باشد. برنامه‌های بسیاری این کار را انجام نمی‌دهند. همچنین دیگر قابلیت آن،تنظیم برنامه جهت خاموش کردن سیستم بعد از اتمام تست می‌باشد. سیستم عامل مورد نیاز برای این برنامه Windows 10, 8, 7, Vista, XP, Windows Home Server,  و  Windows Server 2012/2008/2003می‌باشد.

برنامه ای برای تعمیر سکتور هارد Macrorit Disk Scanner
برنامه ای برای تعمیر سکتور هارد Macrorit Disk Scanner

Ariolic Disk Scanner

این برنامه خیلی به برنامۀ Macrorit Disk Scanner از نظر تشخیص سکتورهای خراب دیسک سخت شبیه می‌باشد. محیط این برنامه دارای یک صفحه کوچک با تنها یک دکمه می‌باشد و اگر سکتور خرابی در دیسک سخت موجود باشد راحت قابل تشخیص است. حجم برنامه تنها ۱ مگابایت است و قابل حمل می‌باشد. تفاوت این برنامه با Macrorit Disk Scanner این است که  Ariolic Disk Scannerفایلهایی که خواندن آن با خطا مواجه شود را لیست می‌کند. سیستم عامل مورد نیاز برای این برنامه Windows 10  و  XPمی‌باشد.

Ariolic Disk Scanner
Ariolic Disk Scanner
۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید