چه هاردی بخریم ؟ آیا تا به حال به غیر از پیشنهاد فروشنده به این فکر کرده اید چند نوع هارد دیسک وجود دارد؟ بهترین هارد دیسک کدام است ؟

وقتی که مصرف کنندگان در تکاپوی ارتقاء هارد دیسک کامپیوتر خود می باشند، آنها تمایل به جستجوی یک هارد دیسک با ظرفیت بیشتر و با کمترین هزینه را دارند. در اغلب موارد این  استراتژی برای دسکتاپ یا رایانه های خانگی ، بد نیست. هارد درایوهای تولید شده از برترین برندهای تجاری تولید کننده هارد دیسک انصافا قابل اعتماد هستند.

شما می توانید آفرها و پیشنهادات خوبی را با استفاده از سایت­هایی مانند ww.pricewatch.com و یا جستجو در گوگل، ebay ، Amazon و یا  یاهو پیدا کنید. با این حال، اگر شما در حال خرید یک هارد دیسک برای چیزی غیر از استفاده در کامپیوتر PC  خانگی  هستید، ،عوامل دیگری برای بررسی و تعمق وجود خواهد داشت.

در ابتدا در جواب سوال چه هاردی بخریم ؟ اگر درایو برای یک آرایه و یا یک سرور خریداری خوهد شد، هارد دیسک های  دسکتاپ (کامپیوتر های خانگی ) برای این منظور مناسب نیستند. این مهم شامل سیستم های RAID، شبکه ­های محلی ذخیره سازی Storage Area Networks (SAN) و ذخیره سازی پیوست شده به شبکه (Network Attached Storage (NAS می شود. اگر شما  درایوهایی برای یکی از این اهداف انتخاب می کنید،  بهتر خواهد بود که از یک هارد دیسک در کلاس اینترپرایز enterprise class Drive و یا یک درایو ذخیره سازی near-line drives  به­کار گرفته شود.

چه هاردی بخریم ؟ دسته بندی کلی کلاس های هارد دیسک:

  • Enterprise Class drive
  • Near Line Class Drive
  • Desktop Class Drive
مقیاس Desktop SATA Nearline (NL) SAS Nearline (NL)   Enterprise MC
ظزفیت GB  ۱,۰۰۰  ۱,۰۰۰  ۱,۰۰۰  ۴۵۰
قیمت  پایین متوسط  متوسط  گران
مصرف برق  ۱x  ۱.۲x  ۱.۲x+  ۱.۵x
میانگین زمان مابین دو خرابی  ۶۰۰,۰۰۰ ۱,۲۰۰,۰۰۰ ۱,۲۰۰,۰۰۰ ۱,۶۰۰,۰۰۰
Duty Cycle  دوره کاری  پایین (<10%)  پایین/متوسط (<20%)   پایین/متوسط (<20%)   بالا (۱۰۰%)
صحت داده  Parity (?) EDC + (ECC) EDC + ECC +   حفاظت اختصاصی دیتای سالم  EDC + ECC +   حفاظت اختصاصی دیتای سالم
نرخ خطای ناشناخته  ۱۰-۱۴  ۱۰-۱۵  ۱۰-۱۵  ۱۰-۱۶
نرخ ارتعاش چرخش بر حسب Radians/Sec۲  ۶  ۱۲.۵  ۱۲.۵ >21
بازیابی خطا  SATA SATA + Time Control Full SCSI Full SCSI
ویژگی های فیرم ویر ( لخت افزار) Standard SATA  Sata + Selected Nearline Features  SCSI + Adv. Features (Enabled by Dual CPU)  SCSI + Adv. Features (Enabled by Dual CPU)
کارکرد روشن  ساعت/ در طول سال ۲۴۰۰   ۸,۷۶۰ (Low Duty cycle)   ۸,۷۶۰ (Low Duty cycle) ۸,۷۶۰
نوآوری کنترلر  No  No  ۱۶ Host & Dual Port  ۱۶ Host & Dual Port
کارایی  ۱x  ۱x  ۱x+ ۱.۴x / 2.5x (Seq / Rand)
 حفاظت از داده ها استاندارد T10   No   No  Yes  Yes
 مقیاس پذیری (گشترش)  Low Low High + Dual Port  High + Dual Port

 

تفاوت درایوهای سخت دسکتاپ در مقابل درایوهای شرکتی و یا near-line drives:

• درایوهای دسکتاپ برای یک چرخه کار مداوم طراحی نشده است. درایوهای Enterprise   تجاری رده بالا و near-line drives در کلاس متوسط برای کار ۲۴ ساعته در ۷ شبانه روز هفته ساخته شده اند.

• درایوهای دسکتاپ میانگین زمان مابین دو خرابی بسیار کم (Mean time between failures (MTBF دارند. در حالی که درایوهای دسکتاپ معمولا یک  MTFB در حدود ۵۰۰۰۰۰ ساعت دارند، درایوهای Enterprise    و near-line drives  معمولا ۱۰۰۰۰۰۰ ساعت یا بیشتر دارند. اما زیاد درگیر این اعداد و ارقام مانند MTFB و یا  (mean time to failure (MTTF  (زمان انتظار برای یک خرابی غیر قابل ترمیم) نشوید ، درست مانند بسیاری از مشخصات منتشر شده که بیشتر برای هدف بازاریابی است تا واقعیت. هر سازنده هارد دیسک ، درایوهای خود را با استفاده از روش ها و اعدادی تست می کند که بهترین بازتاب را برای محصولات خود بگیرند. ۵۰۰۰۰۰ ساعت یعنی چیزی بیشتر از ۵۷ سال می­شود! نه تنها هیچ هارد درایوی یک چنین عمری نکرده بلکه نزدیک به این هم نبوده! اگر شما پنج سال را بدون مشکلی با یک هارد دیسک گذرانده باشید ، جزو خوش شانس ها هستید. اعداد MTFB معمولا بر اساس طول عمر خدمات تعداد زیادی از درایوهای مشابه محاسبه می شود. آنها را می توان برای مقایسه استفاده کرد، اما مهمترین فاکتور برای جواب سوال چه هاردی بخریم ؟، عمر سرویس و یا ضمانت نامه warranty  یک مدل هارد دیسک  به جای استفاده از MTFB می باشد.

• درایوهای Enterprise  و near-line drives   ضمانت طولانی تری دارند. در حال حاضر این اعداد ارزش مقایسه دارند. اگر گارانتی کارخانه برای یک درایو دسکتاپ،  یک سال و برای درایوهای کلاس Enterprise  ، پنج سال باشد، پس شما با امنیت خاطر  می توانید نتیجه بگیرید که  تولید کننده توقع زمان کارکردن بسیار بیشتری برای آن درایو ها را انتظار دارد. این اعداد حتی مفهومی قابل توجه تر از آنچه شما فکر می کنید دارا هستند.

از آنجا که درایوهای دسکتاپ معمولا برای الگوهایی در حدود ۸ ساعت استفاده در شبانه روز طراحی شده اند، و درایوهای Enterprise   برای استفاده در تمامی ساعات شبانه روز، تولید کنندها اطمینان بسیار بیشتری در کیفیت درایوهای Enterprise  و near-line دارند. به هر حال، رویه گارانتی و RMA برای تمامی برند های تولید کننده هارد ، که من تجربه با آنها(شرکت سیگیت ، مکستور، وسترن دیجیتال، سامسونگ، هیتاچی Seagate, Maxtor, Western Digital, Samsung, Hitatchi…  …) دارم، خیلی خوب است. من می گویم خیلی خوب است زیرا برای بسیاری از آنها فقط نیاز است که شما هزینه ارسال هارد خراب را بپردازید و یا هزینه تسریع تعویض هارد دیسکی که علت خرابی از معیوب بودن اش بوده و یا کارکرد آن پرداخت نمایید.

• کارتصحیح خطا در درایوهای دسکتاپ برخلاف درایوهای Enterprise  و near-line بسیار متفاوت است. یک درایو دسکتاپ، قبل از دادن گزارش خطا و منصرف شدن از انجام آن به دفعات بسیاری عملیات را تکرار خواهد کرد. عملیاتی که در یک درایو دسکتاپ باید در کسری از ثانیه طول بکشد اگر با خطا مواجه شود ممکن است یک دقیقه یا بیشتر طولانی شود. این عملیات ممکن است در نهایت با موفقیت به پایان برسد و کاربر کامپیوتر دسکتاپ فقط یه مکث و یا وقفه موقت را تجربه کند. سیستم های آرایه ای (Raid Array) معمولا طراحی و پیکربندی کاملا متفاوتی برای بهبود خطاها دارند. این آرایه ها داده های تکراری redundant  را بر روی دیسک های جداگانه ذخیره میکنند و اگر داده ای در یک دیسک فیزیکی قابل دسترس نباشد، همیشه بر روی یکی دیگر قابل دسترس خواهد بود. اگر یک درایو دسکتاپ در آرایه(Raid Array) استفاده شود آن درایو  در یک پریود زمانی خودش برای مدت زمان طولانی تلاش های تکراری انجام خواهد داد که موجب وقفه در کار آرایه منطقی شده و به احتمال از آرایه اخراج خواهد شد. درایوهای Enterprise  و near-line معمولا تشخیص خطای قوی تری دارند و تصحیح خطا را در سیستم های کش (caching systems)خود انجام میدهند بر خلاف عملیات فیزیکی تکراری که دوره طولانی از زمان را صرف خواهد کرد.

• همچنین ،درایوهای دسکتاپ برای دسترسی تنها یک کاربر بهینه شده اند در صورتیکه  هارد دیسک های Enterprise  و near-line طوری مهندسی و طراحی شده اند که دسترسی  کاربران بسیاری را بصورت همزمان پوشش میدهند. درایوهای Enterprise  و near-line ، با دستورات firmware و قابلیت های سازماندهی خاص خود با کارآمدترین و موثرترین روش درخواست های همزمان و مداوم را اجرا می کنند.

• درایوهای Enterprise  و near-line  معمولا برای مقاومت بیشتر در برابر لرزش بسیار زیاد و طولانی مدت در نقطه مقابل درایوهای دسکتاپ طراحی شده اند. درایوهایی که در آرایه ها و رک های سرورها جاگذاری شده اند در معرض ارتعاشات و لرزش های همیشگی از درایوها و تجهیزات دیگر قرار می گیرند. لرزش می تواند زوال یک هارد دیسک و رسیدن به پایان عمرش ، قبل از موعد مقرر را با شتاب تسریع کند.

• بسیاری از درایوهای Enterprise  و near-line   در زمانیکه دما بالا میرود طوری مهندسی و طراحی شده اند که  حجم کار را با اعتبار بخشیدن به هر خواندن و نوشتنی مدیریت کرده و کاهش می دهند. این عملیات بصورت موثری باعث خنک شدن هارد دیسک شده و آن می تواند به طور نامحدود کار را ادامه دهد، در حالی که یک درایو دسکتاپ در شرایط مشابه شکست خورده و خراب می شوند.

• برخی از درایوهای دسکتاپ  بصورتی طراحی شده اند تا در زمانی که استفاده نمی شوند از چرخش بیاستند. این موضوع موجب صرفه جویی در ساییدگی و خرابی بر روی هارد و همچنین صرفه جویی در انرژی می شود. در حالی که ممکن است این کار عمر هارد درایو را افزایش داده و برای یک کامپیوتر دسکتاپ مطلوب باشد، می تواند در آرایه مشکلاتی را ایجاد کند. در آرایه انتظار بر این نیست که قبل از دسترسی به اطلاعات یک درایو باید صبر کند تا موتور آن روشن شده و بچرخد. درایوهای Enterprise  و near-line  راههای دیگری برای صرفه جویی در انرژی دارند، مانند قطع پاور از مداراتی که در حال حاضر استفاده نمی شود، اما نه قطع چرخش موتور هارد دیسک که برای استارت کردن دوباره زمان بسیار بیشتری را نسبت به راه اندازی یک مدار الکترونیکی صرف می کند.

چه هاردی بخریم ؟

بهترین هارد دیسک برای من کدام است؟ اینترنال بخرم یا اکسترنال؟ کدام برند؟

برای اپلیکیشن های دسکتاپ، درایوهای طراحی شده برای دسکتاپ ممکن است بهترین انتخاب باشند. آنها قطعا ارزانتر هستند و در بسیاری از موارد برای برنامه های کاربردی دسکتاپی سریع تر نیز می باشند. اگر شما به سر و صدا حساس  باشید، می توانید درایوهای دسکتاپ کم صدا تر از سرور و یا درایورهای enterprise  را پیدا کنید.

سخن پایانی:

خوب دیدید که پاسخ به سوال چه هاردی بخریم ؟ آنچنان ساده نیست و به عوامل بسیاری بستگی دارد. انواع دیگری از درایوهای هارد  دیسک وجود دارند که برای استفاده در خودرو ها automotive ، دستگاه های قابل حمل portable ، لوازم خانگی appliances  و موارد بسیار دیگری طراحی شده اند.

این درایوها برای کاربرد و محیط خاصی که در آن استفاده می شوند ساخته شده اند. حرارت، ارتعاش، قابلیت اطمینان، سر و صدا، کارآیی، ارزش، و  دسترسی به پروفایل ها همه فاکتور های  طراحی یک درایو هارددیسک برای یک کاربرد خاص هستند. به دنبال پیدا کردن یک هارد دیسک ارزان تر با ظرفیت بیشتر نباشید. این اشتباهی است که می تواند اطلاعات شما را در معرض یک خطر بی مورد قرار دهد. با بیشترین ظرفیت، ممکن است یک اشتباه باشد که می تواند داده­های غیر ضروری را نگه دارد. و یا حتی بدتر؛ یک دستگاه یا سیستم مشابه و با احتمال زیاد خطر خرابی، حتی  می تواند عواقب پر هزینه تری در پی داشته باشد.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید