نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت – بسیاری از ابزارهای تست رایگان هارد دیسک وجود دارند تا در زمانیکه به هارد دیسک مشکوک هستید به شما در تعیین و تشخیص اینکه چه مشکلی یا اتفاقی برای هارد دیسک شما افتاده است کمک کنند. ابزارهایی مانند چک کردن خطا  در ویندوز مانند دستور chkdsk در سیستم عامل مبتنی بر ویندوز شما موجود هستند، اما برخی دیگر، مانند موارد زیر، از سازندگان هارد دیسک و سایر توسعه دهندگان در دسترس هستند.. برنامه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم توسط سازنده‌های دیسک سخت و دیگر شرکتهای مرتبط معرفی شده است.

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

مهم: حتما قبل از شروع تست از اطلاعات هارد خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. ممکن است در حین کار کلیه اطلاعات شما ازبین بروند و قابل بازیابی اطلاعات نباشند.

مهم: با توجه به امکان بروز خطا هایی که در حین بررسی هارد دیسک سیستم شما پیدا خواهد شد، ممکن است نیاز به جایگزین کردن دیسک سخت داشته باشید. در این صورت نصیحت هایی را که این نرم افزار ها و برنامه پیشنهاد می‌دهد را دنبال کنید یا از صفحۀ تماس با ما استفاده کنید تا با متخصصین ارتباط مستقیم داشته باشید و سوالات خود را بپرسید.

نکته: نرم‌افزارهای تجاری تعمیر هارد دیسک متعدد بسیاری وجود دارند. مطمئن شوید که مشکل شما توسط نرم‌افزارهای رایگان (که در ادامه معرفی می‌شود) حل نمی‌شود، سپس بابت رفع عیب هارد دیسک سخت خود هزینه کنید.

1- Seagate SeaTools

این نرم افزار تعمیر هارد سیگیت به‌صورت رایگان در دسترس است و در دو شکل برای کاربران خانگی تعریف شده است:

 • SeaTools for DOS: از دیسکهای Seagate یا Maxtorپشتیبانی می‌کند و مستقل از سیستم‌عامل توسط CD مخصوص خودش یا USB اجرا می‌شود. اجرا در حالت داس اطمینان بیشتری می دهد.
 • SeaTools for Windows: این نرم افزار تعمیر هارد سیگیت روی ویندوز نصب می‌شود. قابلیت استفاده از خدمات ابتدایی یا پیشرفتۀ برنامه برای دیسکهای داخلی یا خارجی وجود دارد همچنین برند و سازندۀ هارد دیسک در این برنامه مهم نیست.

برای افرادی که به دنبال این سه برنامه می‌گردند،SeaTools Desktop ، SeaTools Online یا نرم افزار Maxtor’s PowerMax، باید گفت دو ابزار فوق جایگزین اینها شده‌اند. کارخانه Seagate اکنون مالک  برند Maxtor می‌باشد. برنامه‌هایSeagate SeaTools از جمله برنامه‌های فوق‌العاده می‌باشد. این برنامه دیسکهای سخت معیوب را به صورت حرفه‌ای تست می‌کند و محیط آن آنقدر ساده طراحی شده است که توسط مبتدیان نیز قابل استفاده می‌باشد. سیستم‌عامل مورد نیاز این برنامه از  ویدوز xp تا 10 می‌باشد.

SeaTools برای ویندوز

همان طور که در بالا ذکر شد، SeaTools  تحت ویندوز به عنوان یک برنامه عادی بر روی رایانه شما قابل نصب است.

این برنامه می تواند چندین آزمون اساسی را انجام دهد که قادر خواهد بود سلامت هارد دیسک خود را تعیین کنید و انواع درایو های داخلی را می توان آزمایش کرد، مانند SCSI، PATA و درایوهای SATA.

درایو های اکسترنال نیز پشتیبانی می شوند مانند هارد های اکسترنالی که از طریق USB یا FireWire کار می کنند.

برای شروع، به صفحه دانلود SeaTools مراجعه کنید و لینک زیر را به نام SeaTools برای ویندوز در بخش Downloads دانلود کنید.

دانلود فایل EXE به نام SeaToolsforWindowsSetup.exe است.

راه اندازی و نصب نرم افزار بسیار ساده بوده و به سرعت قابل نصب است.

SeaTools تحت DOS

اجازه ندهید که کار با  DOS شما را بترساند – SeaTools for DOS با هر نوع کامپیوتر کار می کند، بدون توجه به سیستم عامل نصب شده. بهتر است در هنگام استفاده از آن صرفا” فقط هارد درایوی ر که می خواهید مورد عیب یابی قرار دهید به سیستم شما متصل باشد.

برای پیدا کردن لینک دانلود نرم افزار تعمیر هارد سیگیت SeaTools تحت DOS در بخش Downloads به صفحه دانلود SeaTools مراجعه کنید. این فایل به عنوان یک فایل ISO به نام SeaToolsDOS223ALL.ISO دانلود می شود.

جهت  ضبط یک فایل ISO  بر روی یک CD یا DVD و یا یک USB درایو می توانید از این برنامه استفاده کنید. اگر قبلا” هرگز یک فایل iso را ندیده و با آن  کار نکرده اید بهتر است بدانید که این نوع فرمت مانند یک فرمت Zip شده از فایل ها می باشد که با استفاده از نرم افزارهای رایت CD و DVD آنها بصورت اتوماتیک فایل ها را اکسترکت کرده و در CD و یا DVD رایت می کنند. مطالب بسیاری در اینترنت میتوانید برای آگاهی بیشتر جستجو کنید.پس از رایت کردن  فایل iso بر روی CD یا DVD و یا USB درایو می توانید کامپیوتر خود را بوسیله آنها بوت نمایید و برنامه اتوماتیک اجرا خواهد شد.

متاسفانه، قادر به پیدا کردن  SeaTools  تحت DOS برای کار با درایو USB نشدم.

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت SeaTools  قادر به تست و عیب یابی و تعمیر هارد  سیگیت شما با ایرادات زیر است:

 • مشکلات S.M.A.R.T
 • فع بدسکتور
 • تست های سریع
 • تست های طولانی مدت برای عیب یابی سکتور به سکتور
نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

خب اجازه دهید بررسی دقیق تری بر روی نرم افزار تعمیر هارد سیگیت داشته باشیم. منوی اصلی به نام Basic Test شامل دستورات تست و عیب یابی و تعمیر هارد سیگیت  است:

 • هنگامی که “تست کوتاه درایو خود(Short Drive Self Test)” (DST) را راه اندازی می کنید، اغلب درایوها یک روال تشخیص کامل را اجرا می کنند که در داخل فریمور هارد دیسک نهفته از قبل تدارک دیده شده است. DST برای اطلاعات شماکاملا امن بوده و به داده ها آسیب وارد نمیکند.
 • “تست کوتاه درایو خود(Short Drive Self Test)” برای اکثر شرایط مناسب است. آزمون “Short Generic” مشابه آن است با این تفاوت که قسمت های مختلفی از درایو را آزمایش می کند. اگر به یک آزمون جامع تر نیاز دارید، در نظر بگیرید که «Long Generic» را اجرا کنید، که هر سکتور را روی درایو می خواند.
 • آزمایشهای طولانی برای تکمیل شدن نیاز به زمان دارند. از آنجا که تست های طولانی هر سکتور درایو را تک به تک می خواند، مقدار زمان مورد نیاز به سرعت و ظرفیت درایو دیسک بستگی دارد. فقدان ظاهری فعالیت اغلب به این نکته تأکید می کند که درایو یا نرم افزار در اجرای عملیات متوقف شده است.
 • تستهای “Fix All” توانایی حل مشکل LBA (بدسکتور) را فراهم می کند. دو گزینه با آزمون “Fix All”، “سریع” و “طولانی” وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که قبل از اجرای هر یک از تستهای « Fix All »، تمام داده های خود را پشتیبان گرفته باشید. هنگامی که SeaTools این سکتور های مشکل دار ( بدسکتورها) را دوباره اختصاص می دهد، اطلاعات واقعی در این سکتور های خاص غیر قابل خواندن و از دست رفته است. به رغم این که پس از پایان عملیات هارد درایو هنور حاوی و پر از اطلاعات باشد، به هر حال ممکن است به جهت اختصاص و ترمیم بدسکتور ها داده های این بخش ها کاملا” پاک و  خالی باشد.
 • “Fix All Fast” از پرونده های فعالیت درایو برای شناسایی بخش های مشکوک استفاده می کند که ممکن است یا شاید خرابی وجود داشته باشد و یا نباشد. نرم افزار تعمیر هارد سیگیت SeaTools به هر یک از لیست ها می رود و اگر واقعا خراب باشد، برنامه سعی خواهد کرد تا آن سکتور را دوباره اختصاص reallocate دهد. اگر SeaTools موفق به انجام این کار در این مرحله بشود وارد مرحله بعد خواهد شد و اگر موفق به رفع عیوب نشود پس آزمون ناکام خواهد ماند. به طور متوسط زمانی کمتر از 5 دقیقه برای هر مرحاه صرف خواهد شد.
 • “Fix All Long” یک اسکن متوالی از رسانه ها می کند و هر سکتور مشکل داری (بدسکتور) را که کشف می کند ، تلاش می کند تا آنها را در مسیر راه اندازی مجدد قرار دهد. زمان بسیار طولانی صرف خواهد شد و ممکن است چند ساعت (حدود 3 ساعت برای هر ترابایت) طول بکشد.

خلاصه ای از نتایج

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

نرم افزار تعمیر هارد سیگیت

پس از اتمام اجرای تست و تشخیص عیوب، یک گزارش برای هر درایو در پوشه نصب برنامه ذخیره می شود. شما میتوانید با کلیک کردن روی Help> View Log File  آنرا بخوانید. بسته به نتایج آزمون، زمانی که آزمون به اتمام رسید شما همچنین می توانید با کلیک بر روی “Fail info” و یا “Pass info” که در کنار گزینه “راهنما” وجود دارند این گزارش نتایج آزمون را  مشاهده کنید. سپس سه زبانه را مشاهده خواهید کرد:

 • Passed
 • Failed
 • Aborted

اگر شما یک درایو داخلی PATA (IDE) یا SATA را آزمایش می کنید، توصیه می کنیم که “آزمایش طولانی(Long Test )” را در نسخه قابل بوت اجرا کنید، SeaTools for DOS  توانایی تعمیر بخش های بدسکتور را نیز دارد. اجرای دستور تست و بررسی و عیب یابی “Fix All” بر روی یک درایو داخلی که سیستم عامل شما را اجرا می کند، طبعا” زمان بیشتری را اتخاذ می کند. با استفاده از نسخه DOS bootable SeaTools، تستها بسیار سریعتر اجرا خواهند شد. برای انجام این کار، باید فایل ISO را به یک سی دی رایت کنید، پس از آن سیستم خود را با این دیسک، بوت کنید و از آنجا «Test Long» را اجرا کنید. SeaTools برای فایل DOS ISO را می توان در پوشه نصب برنامه SeaTools for Windows پیدا کرد. هنگام اجرای “آزمایش طولانی” SeaTools به شما یک لیست از مشکل LBA (بدسکتور) را در پایان آزمون ارائه می دهد و از شما می خواهد که آیا شما می خواهید همه یا یکی را در یک زمان تعمیر کنید. اگر آزمون نتواند بدسکتور ها را تعمیر کند، توصیه می کنیم وضعیت گارانتی درایو خود را بررسی کنید.

شما می توانید وضعیت گارانتی محصولات Seagate را در صفحه Validation گارانتی Seagate بررسی کنید. شما باید شماره سریال را برای درایوی که قصد دارید وضعیت آن را چک کنید،  در این قسمت بنویسید. لطفا برای بررسی گارانتی اینجا کلیک کنید.

مزایا و معایب Seagate SeaTools

در مورد این مجموعه عالی از ابزارهای تست و عیب یابی هارد دیسک در اینجا بسیار مختصر اشاره کردم:

محاسن:

 • نرم افزار تعمیر هارد سیگیت Seagate SeaTools در دو نسخه بسته به نیاز در دسترس است
 • هر دو نسخه نرم افزار تعمیر هارد سیگیت Seagate SeaTools به سادگی پس از نصب قابل استفاده هستند و کاملا رایگان هستند
 • نرم افزار تعمیر هارد سیگیت Seagate SeaTools تحت ویندوز هارد دیسک را بدون توجه به سازنده و برند آزمایش تست و عیب یابی می کند
 • SeaTools تحت ویندوز اطلاعات بسیار زیادی از درایو شما مانند: شماره سریال، ظرفیت، اندازه حافظه پنهان(cache)، نسخه فریمویر و سرعت چرخش و.. را در اختیار شما می گذارد.
 • SeaTools  تحت DOS حاوی  تست و عیب یابی بسیار مفید “آزمون آکوستیک”  (acoustic test ) جهت  رفع عیوب صداهای بد هارد است.
 • SeaTools  تحت DOS OS مستقل است، بنابراین به طور خودکار کارش را انجام می دهد و هیچ وابستگی به سیستم عامل نصب شده بر روی هارد شما ندارد و برایش مطرح نیست.

معایب:

 • SeaTools for DOS نیاز به نرم افزار ISO burner image دارد که کاربران تازه کار ممکن است در  استفاده از آن مشکل داشته باشند
 • نرم افزار تعمیر هارد سیگیت SeaTools  تحت DOS حداکثر 100 خطا را کنترل  و رفع می کند و پس از رفع عیوب دوباره باید از مکان بعد از آن ها نقطه  تست دوباره شروع شود
 • نرم افزار تعمیر هارد سیگیت SeaTools  تحت DOS به نظر نمی رسد که با اکثر کنترلر های RAID  یا SCSI کار کند

مرجع:

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/202435en

https://www.lifewire.com/seagate-seatools-review-2626150

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *