در مقاله پیش رو، بهترین روش های ریکاوری فلش فرمت شده با استفاده از ابزار ویندوز معرفی می شوند.همچنین، با آموزش تصویری یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای ریکاوری فلش آشنا خواهیم شد.

فلش مموری ها، از جمله ابزارهای کاربردی هستند؛ که گاهی ممکن است به دلایل مختلف آسیب ببینند که میتواند منجر به پاک شدن کامل یا بخشی از اطلاعات از روی فلش شوند.

علاوه بر جدا کردن یک فلش از USB در حالی که هنوز در حال استفاده است، چند دلیل دیگر وجود دارد که، گاهی اوقات داده ها بدون هشدار قبلی از درایوهای USB حذف می شوند، از جمله:

❓ حذف تصادفی فایل

? ویروسی شدن فلش توسط بدافزارها

♻ فرمت شدن فلش

⛔ آسیب فیزیکی

? خرابی سخت افزاری

❌ اشکال نرم افزاری

? مشکل در تامین برق پورت هایUSB (نوسان برق)

اما صرف نظر از علت پاک شدن اطلاعت فلش، رعایت چندنکته کوتاه، فرایند بازیابی فلش را سرعت می بخشد. این موارد غبارتند از:

✅ بلافاصله پس از اینکه متوجه حذف اطلاعات شدید، استفاده از فلش را متوقف کنید.

✅ سعی نکنید اطلاعات را از درایو فلش به درایو دیگری کپی کنید زیرا به احتمال زیاد همه چیز خراب تر می شود.

اکنون که متداول‌ترین دلایل از دست رفتن اطلاعات فلش را دانستید؛ وقت آن است که روش بازیابی فایل‌ها از درایوهای فلش را توضیح دهیم.

روش ۱. ریکاوری فلش فرمت شده با نرم افزار Disk Drill

Disk Drill  یک نرم افزار قدرتمند و حرفه ای برای بازیابی اطلاعات است. کار با این برنامه  به قدری آسان است که حتی مبتدیانی آشنا به کامپیوتر از رابط کاربری فوق العاده جذاب آن لذت میبرند. این نرم افزار قابلیت بازیابی فایل های خراب، فرمت شده یا حتی آسیب دیده را از فلش مموری دارد.

برای بازیابی فایل های پاک شده از درایو فلش:

مرحله ۱. Disk Drill را دانلود و نصب کنید.

مرحله ۲. فلش را خود را به کامپیوتر متصل و Disk Drill را اجرا کنید.

مرحله ۳. روی دکمه  ”Search for lost data“در گوشه سمت چپ کلیک کنید.

ریکاوری فلش با نرم افزار

 

مرحله ۴. اکنون پیش نمایش فایل هایی که باید بازیابی شوند را مشاهده می کنید.

 

ریکاوری فلش با نرم افزار

مرحله ۵. فایل هایی را می خواهید بازیابی شوند را انتخاب و روی دکمه “Restore” کلیک کنید.

 

ریکاوری فلش با نرم افزار

Disk Drill فلش مموری و یا هر  ذخیره‌سازی دیگری را با استفاده از پیشرفته‌ترین الگوریتم‌های تشخیص فایل اسکن می‌کند؛ که می‌تواند حتی فایل‌های آسیب‌دیده را شناسایی کرده و آنها را دوباره بازگردانی کند.

روش ۲. ریکاوری فلش فرمت شده با فرمان CMD

ما تصمیم گرفتیم با این روش شروع کنیم نه به این دلیل که ساده ترین یا موثرترین است، بلکه به این دلیل که برای استفاده از آن نیازی به دانلود هیچ نرم افزاری نیست.

CMD که بیشتر به عنوان Command Prompt شناخته می شود، بخشی جدایی ناپذیر از تمام نصب های ویندوز است و از تمام دستوراتی که برای تکمیل دستورالعمل های زیر نیاز دارید، پشتیبانی می کند.

ریکاوری درایو با استفاده از CMD

درایو فلش USB را به رایانه خود وصل کنید.

منوی Start را باز کرده و عبارت cmd را تایپ کنید و روی صفحه کلید Enter را بزنید.

“chkdsk X: /f” را در پنجره Command Prompt تایپ کنید و Enter را بزنید. فقط مطمئن شوید که “X” را با حرف اختصاص داده شده به درایو فلش USB خود جایگزین کنید.

در نهایت، “ATTRIB -H -R -S /S /D X:*.*” را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید (دوباره، “X” را با حرف درایو درایو USB جایگزین کنید).

ریکاوری درایو با استفاده از CMD

منتظر بمانید تا فرآیند تکمیل شود.

در صورتی که روش موفقیت آمیز بود، باید همه فایل های حذف شده را در پوشه ای که به تازگی ایجاد شده در درایو USB خود مشاهده کنید.

نتیجه گیری:

از دست دادن فایل های مهم، به این معنی نیست که هیچ راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد.اما اعتماد بیش از حد به نرم افزارها و روش های ریکاوری همیشه پاسخگوی نیاز شمانیست.به عنوان مثال ریختن اطلاعات جدید روی فلش فرمت شده، با هیچ روشی امکان پذیر نیست جز استفاده از دستگاه بازیابی اطلاعات.بنابراین پیش نیاز اثر بخشی این روش ها نریختن اطلاعات جدید است.

۴.۴/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید