تعمیر برد هارد دیسک

آموزش تعمیر و تعویض برد هارد دیسک

تعمیر برد هارد دیسک نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. خیلی از هارد ها را دیده ام که کلا” نابود شده اند به این دلیل که یک ناوارد و یا غیر مطلع سعی در تعمیر برد هارد کرده است. برد هارد دیسک قسمتی حساس است که میتواند به راحتی و در کسری از ثانیه کل هارد و یا اطلاعات شما را نابود کند. جهت تعمیر برد هارد دیسک باید خصوصیات بیشتری از آن را مورد مطالعه قرار دهیم. برد هارد دیسک را میشود از جهات مختلفی بررسی کرد. یکی از اصول بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد سوخته تعمیرات برد هارد دیسک است که  نیاز به داشتن اطلاعات کافی در مورد المان های الکترونیکی و همچنین کمی حوصله و هم تجربه کافی در جهت لحیم کاری و انتقال آی سی های خاص برد هارد و یا بر روی برد هارد دیسک دارد. خوب بیایید نگاهی بیاندازیم به انواع اینتر فیس برد هاردددیسک یا همان کانکتور برد . نیاز است سیر تکاملی انواع هارد دیسک را بدانیم اما قبل از آن میخواهم ایراداتی را که ما هر روزه با آن مواجه هستیم را برای شما لیست کنم. این ایرادات هبرد هارد هیچکدام نرمال نیستند و بر اساس اتفاقی عمدی یا غیر عمدی برد هارد دچار مشکل شده است:

تعمیر برد هارد دیسک

تعمیر برد هارد دیسک

 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی کانکتور آی دی ای IDE.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی فرو رفتگی پین کانکنور آی دی ای IDE.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی کانکتور ساتا SATA PCB.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی المان الکترونیکی روی برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک سوختن چیپ اصلی ( بزرگ ) برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم سوختگی فیوز برد هارد بر اثر نوسان  ولتاژ و یا برعکس زدن سوکت پاور به برد هارد.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم مدار TVS ورودی پاور حفاظت اولیه.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم شکستگی برد برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم رام برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد تعویض چیپ پاور و المان های سوخته
 • و…

انواع برد هارد دیسک در معرض آسیب های زیادی قرار میگیرد :

 1- سوختن مدار TVS ورودی:

گاهی به علت خرابی منبع تغذیه کامپیوتر Power Supply یا پاور اکسترنال ولتاژ نامناسب به برد هارد دیسک وارد میشود و این مدار جهت محافظت از دیگر قطعات میسوزد. این مدار از چندین دایود و مقاومت و گاهی از سلف و فیوز تشکیل شده است. تعویض و تعمیر اینگونه برد ها نیاز به مهارت و دانش کافی از الکترونیک دارد. توصیه میکنیم به هیچ عنوان اگر دانش کافی ندارید برد هارد دیسک را تعمیر نکنید زیرا ممکن است در تعمیر شما ایراداتی باشد که پس از نصب آن برد هارد بر روی هارد دیسک آسیب های جبران ناپذیری به هارد وارد نماید.

2- سوختن چیپ اصلی :

چسپ پردازشگر اصلی عموما” قابل برنامه ریزی است و دو نوع مشکل دارد . ممکن است برنامه آن دچار مشکل شده باشد. در این صورت شما هیچگونه سوختگی فیزیکی و ظاهری بر روی برد نمیبینید. اما هارد دیسک شما با این برد کار نخواهد کرد. حتی ممکن است هارد دیتکت بشود اما با ظرفیت اشتباه .

3- خرابی در آی سی رام برد هارد دیسک:

بر روی انواع برد هارد دیسک یا بهتر بگویم بر روی همه انواع برد هارد دیسک یک آیسی وجود دارد که اطلاعات اولیه جهت عملیاتی شدن هارد دیسک در درون آن تعبیه شده است. همچنین در بعضی از انواع برد هارد دیسک دیده میشود که بر روی برد هارد دیسک ، آی سی خاصی برای اطلاعات اولیه هارد تعبیه نشده است و دارای آی سی اینترنال هستند. که در چیپ اصلی قرار دارد. در واقع یا رام اینتر نال است ( درون چیپ اصلی ) یا رام اکسترنال است ( یک آی سی خاص جداگانه بر روی برد هارد دیسک ). در هر دو صورت احتمال آسیب رسیدن به این اطلاعات وجود دارد و در صورت خرابی دیگر هارد شما قادر به شناسایی شدن در مادربرد و یا کامپیوتر نمی باشد.

4- سوختن چیپ پاور:

بر روی تمامی انواع برد هارد دیسک یک آی سی خاص وجود دارد که وظیفه کنترل و ساخت ولتاژ و سیگنال های متفاوتی را به همراه مدار خود دارد تا هارد دیسک شما کارش را به درستی انجام دهد. سوختن این آی سی و یا مدارات آن میتواند بر اثر نوسانات خارجی و یا داخلی خود هارد دیسک صورت گیرد.

5- کنده شدن قطعات و المان ها از روی برد هارد:

این ایرادی همگانی در انواع برد هارد دیسک میباشد. ممکن است در هنگام جا زدن هارد دیسک در محفظه اش و یا جابجایی هارد دیسک ، برد هارد دیسک شما تماسی با قطعه ای سخت داشته باشد و موجب شکسته شدن یک المان حتی کوچک از روی برد هارد شما شود. در این صورت برد هارد دیسک نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و ممکن است کلا” از کار بیاستد.

5- خرابی سوکت انواع برد هارد دیسک:

سوکت انواع برد هارد دیسک دارای شیار ها ، برآمدگی و یا زوایای خاصی است تا کاربر بتواند فقط به یک جهت خاص کابل پاور و دیتا را به هارد دیسک متصل نماید. در صورت شکستن این سوکت ممکن است دیگر نتوانید کابل های رابط را به برد هارد دیسک متصل نمایید. حتی در حالاتی شکستگی سوکت و اتصالات بد کابل ها و سر سوکت ها به هم میتواند آسیب جدی به هارد دیسک شما وارد نماید.

مطالبی که باید در زمان تعویض برد هارد دیسک بدانید:

و ایرادات دیگری که نیاز به بحث طولانی در مورد الکترونیک دارد . هیچ کدام از موارد ذکر شده بالا خود به خودی اتفاق نمی افتد بلکه بر اثر ایرادات دیگر قطعات کامپیوتر ، نوسانات شدید ولتاژی ، دستکاری بوسیله افراد ناوارد و یا در هنگام جابجایی قطعه پیش میاید. بنابر این باید اول درک درستی از منبع بروز ایراد داشته باشیم تا بتوانیم تعمیر برد هارد را به درستی انجام دهیم. لازم میدانم چند نکته را جهت تعمیر برد هارد ذکر کنم:

 • همیشه اول از منبع بروز ایراد مطلع شوید و بعد روش تعمیر برد هارد دیسک را انتخاب کنید.
 • المان های برد هارد را قبل از تعمیر برد هارد به درستی مورد تست قرار دهید.
 • قبل از اتصال برد تعمیر شده به هارد حتما” آن را از نظر ولتاژ و فرکانس های خروجی تست نمایید.
 • همیشه بهتر است قبل از شروع به تعمیر برد هارد HDA یا اتاقک هارد و هد ها را مورد بررسی قرار دهید.
 • همیشه بهتر است آی سی پری امپلیفایر را از نظر سلامت قبل از تعمیر برد هارد چک نمایید.
 • در بیشتر اوقات بهتر است قبل از صرف زمان و قطعه جهت تعمیر برد هارد ، با چک کردن مدیا و استفاده از یک برد سالم از سالم بودن مدیا اطمینان حاصل کنید.
 • آی سی رام را قبل از شروع به تعمیر برد هارد مورد محافظت قرار داده از آن بک آپ تهیه کنید.
 • مشتری را از هزینه های آن قبل از تعمیر برد هارد آگاه کنید.
 • در صورت مفقود بودن المان های الترونیکی قبل از تعمیر برد هارد دیسک برد خراب را با برد سالم به درستی مقایسه نمایید.
 • از سلامت برد های آرشیو خود اطمینان حاصل کنید.
 • و…

MFM (Modified Frequency Modulation)

ST-506 بازیابی اطلاعات خانه سخت افزار

در سال 1956 هارد دیسک ها به اندازه دو عدد یخچال بزرگ سایز بودند اما در فاصله ای کمتر از 25 سال مهندسین اندازه این هارد دیسک ها به 5.25 اینچ تقلیل دادند. در سال 1980 کارخانه نوپای سیگیت  که در یک سال قبل از آن به نام Seagate Technology پا به عرصه حضور گذاشته بود اولین هارد دیسک 5.25 اینچی خود را با نام ST-506 با حجم 5 مگابایت روانه بازار کرد هرچند شرکت IBM  در آن سال توانسته بود هارد دیسکی به حجم گیگابایت بسازد اما به وزن حدود 240 گیلوگرم. این هارد دیسک بر اساس اینترفیس MFM که توسط شرکت IBM در سال 1970 هارد دیسک IBM 3330 را با این اینترفیس ساخته بود اهار میکرد. استاندارد MFM دارای نرخ جابجایی اطلاعات با سرعت kbit/s 500-250  بود.

IBM 305 RAMAC

تعمیر برد هارد دیسک

IBM 305 RAMAC

IBM 305 RAMAC اولین کامپیوتر تجاری اوایل نیمه قرن بیستم در دنیا بود که دارای هارد دیسک یا صفحات مغناطیسی و هد متحرک بر روی این صفحات بود. تا قبل از آن کارت های پان متداول ترین طریقه نگه داری اطلاعات بود و این هارد دیسک توانایی ذخیره پنج میلیون کارکتر معادل 000’64 کارت پانچ دارای پنجاه عدد دسک مغناطیسی 24 اینچی که به حساب امروز توانایی نگه داری 5MB داده را داشت. در سال 1961 شرکت IBM هد هایی ساخت که بر روی بالشتکی از هوا air bearings پرواز می کردند.

ESDI – Enhanced Small Disk Interface

تعمیر برد هارد دیسک

ESDI بازیابی اطلاعات

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

IDE- Integrated Drive Electronics

IDE بازیابی اطلاعات هارد خانه سخت افزار

در سال 1988 کارخانه وسترن دیجیتال ( که در ابتدا با نام General Digital Corporation  آغاز به کار کرد و در سال 1971 به نام Western Digital  تغییر نام داد) اولین هارد دیسک IDE مدرن را ساخت هرچند که قبل از او کارخانه Quantum در سال 1985 نسخه ناکارآمدی از هارد دیسک IDE را روانه بازار کرده بود که کنترلر آن نیز به خود هارد دیسک متصل بود. وسترن دیجیتال با همکاری Control Data, Compaq Computer در سال 1985 نسخه 40 پینی IDE را توسعه بخشید و در همان سال اولین کنترل ESDI – Enhanced Small Device Interface که میتوانست با هارد دیسک هایی با حجم بالاتر و همچنین سرعت بیشتر ارتباط برقرار کند را ساخت.وسترن دیجیتال از کنترلر ISA برای هارد دیسک خود بهره گرفت . در سال 1988 این کارخانه تمام دارایی های کارخانه Tandon Corporation را به چشم تولید هارد هایی IDE خریداری کرد و در سال 1990 اولین سری هارد دیسک های خاویار 3.5-inch Caviar IDE با ابعاد 3.5 ایمچی را به بازار ارایه کرد.بعدها کارخانه Maxtor در سال 2000 کارخانه   Quantum Corp  را به قیمت 1.3 بیلیون دلار خریداری کرد و کارخانه Maxtor   و Western Digital دو رقیب اصلی سازنده های هارد دیسک های IDE  باقی ماندند.

SATA- Serial ATA

ساتا بازیابی اطلاعات

در اواخر سال 2002 اولین هارد دیسک ها با اینترفیس Serial ATA  وارد بازار شد. تفاوت آن با هارد دیسک های IDE 40 پین با تکنولوژی UltraATA protocol در این بود که Serial ATA  از دو زوج رشته ارتباطی ولتاژ پایین اما با سرعت سیگنالی بالا  low-voltage high-speed signal بهره می گرفت – 8 bit net transfer rate at 10 bit gross transfer rate.  در صورتیکه هارد های IDe  توانایی نرخ 100/133 MB/s را داشتند هارد های SATA I  دارای نرخ 1.5 Gb/s و SATA II با نرخ 6Gb/s موجود هستند.

Micro SATA

میکرو ساتا بازیابی اطلاعات

 MiniSATA- mSATA

 CF 

CF بازیابی اطلاعات و تعمیر

 CE LIF – low insertion force

 CE ZIF- zero insertion force

ZIF بازیابی اطلاعات هارد

FC – Fibre Channel

FC بازیابی اطلاعات

SCSI – 68 Pin ultra

SCSO بازیابی اطلاعات

 SCSI – ultra320-80pin

SCSI بازیابی اطلاعات

 SCSI – 50 pin

 SAS – Serial Attached SCSI

 NGFF- Next Generation Form Factor

بازیابی اطلاعات SSD NGFF

SSD- Apple Mac

بازیابی اطلاعات مک اپل

 SSD – ASUS Laptop

بازیابی اطلاعات هارد SSD Asus

تمامی برد هارد دیسک ها تقریبا از نظر المان های روی برد مشابه همدیگر می باشند. در بعضی برد های هارد دیسک ممکن است بجای استفاده از یک المان الکتریکی یا یک مدار خاص از قطعه ای مشابه استفاده شده باشد که همان کارآیی را در مدار تا حد امکان ایجاد کند.