تعمیر برد هارد دیسک نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. خیلی از هارد ها را دیده ام که کلا” نابود شده اند به این دلیل که یک ناوارد و یا غیر مطلع سعی در تعمیر برد هارد کرده است. برد هارد دیسک قسمتی حساس است که میتواند به راحتی و در کسری از ثانیه کل هارد و یا اطلاعات شما را نابود کند. جهت تعمیر برد هارد دیسک باید خصوصیات بیشتری از آن را مورد مطالعه قرار دهیم.

آموزش تعمیر و تعویض برد هارد دیسک

برد هارد دیسک را میشود از جهات مختلفی بررسی کرد. یکی از اصول بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد سوخته، تعمیرات برد هارد دیسک است که  نیاز به داشتن اطلاعات کافی در مورد المان های الکترونیکی و همچنین کمی حوصله و هم تجربه کافی در جهت لحیم کاری و انتقال آی سی های خاص برد هارد و یا بر روی برد هارد دیسک دارد.

خوب بیایید نگاهی بیاندازیم به انواع اینتر فیس برد هاردددیسک یا همان کانکتور برد . نیاز است سیر تکاملی انواع هارد دیسک را بدانیم اما قبل از آن میخواهم ایراداتی را که ما هر روزه با آن مواجه هستیم را برای شما لیست کنم. این ایرادات هبرد هارد هیچکدام نرمال نیستند و بر اساس اتفاقی عمدی یا غیر عمدی برد هارد دچار مشکل شده است:

تعمیر برد هارد دیسک
تعمیر برد هارد دیسک
تعمیر برد هارد دیسک
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی کانکتور آی دی ای IDE.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی فرو رفتگی پین کانکنور آی دی ای IDE.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی کانکتور ساتا SATA PCB.
 • تعمیر برد هارد دیسک شکستگی المان الکترونیکی روی برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک سوختن چیپ اصلی ( بزرگ ) برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم سوختگی فیوز برد هارد بر اثر نوسان  ولتاژ و یا برعکس زدن سوکت پاور به برد هارد.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم مدار TVS ورودی پاور حفاظت اولیه.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم شکستگی برد برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد دیسک ترمیم رام برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد تعویض چیپ پاور و المان های سوخته
 • و…

انواع برد هارد دیسک در معرض آسیب های زیادی قرار میگیرد :

۱- سوختن مدار TVS ورودی:

گاهی به علت خرابی منبع تغذیه کامپیوتر Power Supply یا پاور اکسترنال ولتاژ نامناسب به برد هارد دیسک وارد میشود و این مدار جهت محافظت از دیگر قطعات میسوزد. این مدار از چندین دایود و مقاومت و گاهی از سلف و فیوز تشکیل شده است. تعویض و تعمیر اینگونه برد ها نیاز به مهارت و دانش کافی از الکترونیک دارد. توصیه میکنیم به هیچ عنوان اگر دانش کافی ندارید برد هارد دیسک را تعمیر نکنید زیرا ممکن است در تعمیر شما ایراداتی باشد که پس از نصب آن برد هارد بر روی هارد دیسک آسیب های جبران ناپذیری به هارد وارد نماید.

۲- سوختن چیپ اصلی :

چسپ پردازشگر اصلی عموما” قابل برنامه ریزی است و دو نوع مشکل دارد . ممکن است برنامه آن دچار مشکل شده باشد. در این صورت شما هیچگونه سوختگی فیزیکی و ظاهری بر روی برد نمیبینید. اما هارد دیسک شما با این برد کار نخواهد کرد. حتی ممکن است هارد دیتکت بشود اما با ظرفیت اشتباه .

۳- خرابی در آی سی رام برد هارد دیسک:

بر روی انواع برد هارد دیسک یا بهتر بگویم بر روی همه انواع برد هارد دیسک یک آیسی وجود دارد که اطلاعات اولیه جهت عملیاتی شدن هارد دیسک در درون آن تعبیه شده است. همچنین در بعضی از انواع برد هارد دیسک دیده میشود که بر روی برد هارد دیسک ، آی سی خاصی برای اطلاعات اولیه هارد تعبیه نشده است و دارای آی سی اینترنال هستند. که در چیپ اصلی قرار دارد. در واقع یا رام اینتر نال است ( درون چیپ اصلی ) یا رام اکسترنال است ( یک آی سی خاص جداگانه بر روی برد هارد دیسک ). در هر دو صورت احتمال آسیب رسیدن به این اطلاعات وجود دارد و در صورت خرابی دیگر هارد شما قادر به شناسایی شدن در مادربرد و یا کامپیوتر نمی باشد.

۴- سوختن چیپ پاور:

بر روی تمامی انواع برد هارد دیسک یک آی سی خاص وجود دارد که وظیفه کنترل و ساخت ولتاژ و سیگنال های متفاوتی را به همراه مدار خود دارد تا هارد دیسک شما کارش را به درستی انجام دهد. سوختن این آی سی و یا مدارات آن میتواند بر اثر نوسانات خارجی و یا داخلی خود هارد دیسک صورت گیرد.

۵- کنده شدن قطعات و المان ها از روی برد هارد:

این ایرادی همگانی در انواع برد هارد دیسک میباشد. ممکن است در هنگام جا زدن هارد دیسک در محفظه اش و یا جابجایی هارد دیسک ، برد هارد دیسک شما تماسی با قطعه ای سخت داشته باشد و موجب شکسته شدن یک المان حتی کوچک از روی برد هارد شما شود. در این صورت برد هارد دیسک نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و ممکن است از کار بیافتد.

۶- خرابی سوکت انواع برد هارد دیسک:

سوکت انواع برد هارد دیسک دارای شیار ها ، برآمدگی و یا زوایای خاصی است تا کاربر بتواند فقط به یک جهت خاص کابل پاور و دیتا را به هارد دیسک متصل نماید. در صورت شکستن این سوکت ممکن است دیگر نتوانید کابل های رابط را به برد هارد دیسک متصل نمایید. حتی در حالاتی شکستگی سوکت و اتصالات بد کابل ها و سر سوکت ها به هم میتواند آسیب جدی به هارد دیسک شما وارد نماید.

و ایرادات دیگری که نیاز به بحث طولانی در مورد الکترونیک دارد . هیچ کدام از موارد ذکر شده بالا خود به خودی اتفاق نمی افتد بلکه بر اثر ایرادات دیگر قطعات کامپیوتر ، نوسانات شدید ولتاژی ، دستکاری بوسیله افراد ناوارد و یا در هنگام جابجایی قطعه پیش میاید. بنابر این باید اول درک درستی از منبع بروز ایراد داشته باشیم تا بتوانیم تعمیر برد هارد را به درستی انجام دهیم. لازم میدانم چند نکته را جهت تعمیر برد هارد ذکر کنم:

 • همیشه اول از منبع بروز ایراد مطلع شوید و بعد روش تعمیر برد هارد دیسک را انتخاب کنید.
 • المان های برد هارد را قبل از تعمیر برد هارد به درستی مورد تست قرار دهید.
 • قبل از اتصال برد تعمیر شده به هارد حتما” آن را از نظر ولتاژ و فرکانس های خروجی تست نمایید.
 • همیشه بهتر است قبل از شروع به تعمیر برد هارد HDA یا اتاقک هارد و هد ها را مورد بررسی قرار دهید.
 • همیشه بهتر است آی سی پری امپلیفایر را از نظر سلامت قبل از تعمیر برد هارد چک نمایید.
 • در بیشتر اوقات بهتر است قبل از صرف زمان و قطعه جهت تعمیر برد هارد ، با چک کردن مدیا و استفاده از یک برد سالم از سالم بودن مدیا اطمینان حاصل کنید.
 • آی سی رام را قبل از شروع به تعمیر برد هارد مورد محافظت قرار داده از آن بک آپ تهیه کنید.
 • مشتری را از هزینه های آن قبل از تعمیر برد هارد آگاه کنید.
 • در صورت مفقود بودن المان های الترونیکی قبل از تعمیر برد هارد دیسک برد خراب را با برد سالم به درستی مقایسه نمایید.
 • از سلامت برد های آرشیو خود اطمینان حاصل کنید.
 • و…

تعمیر برد هارد دیسک؛چطور برد هارد معیوب را عوض کنیم؟

 

در سال ۱۹۵۶ هارد دیسک ها به اندازه دو عدد یخچال بزرگ سایز بودند اما در فاصله ای کمتر از ۲۵ سال مهندسین اندازه این هارد دیسک ها به ۵.۲۵ اینچ تقلیل دادند. در سال ۱۹۸۰ کارخانه نوپای سیگیت  که در یک سال قبل از آن به نام Seagate Technology پا به عرصه حضور گذاشته بود اولین هارد دیسک ۵.۲۵ اینچی خود را با نام ST-506 با حجم ۵ مگابایت روانه بازار کرد هرچند شرکت IBM  در آن سال توانسته بود هارد دیسکی به حجم گیگابایت بسازد اما به وزن حدود ۲۴۰ گیلوگرم. این هارد دیسک بر اساس اینترفیس MFM که توسط شرکت IBM در سال ۱۹۷۰ هارد دیسک IBM 3330 را با این اینترفیس ساخته بود اهار میکرد. استاندارد MFM دارای نرخ جابجایی اطلاعات با سرعت kbit/s 500-250  بود.

 

 

IBM 305 RAMAC
IBM 305 RAMAC اولین کامپیوتر تجاری اوایل نیمه قرن بیستم در دنیا بود که دارای هارد دیسک یا صفحات مغناطیسی و هد متحرک بر روی این صفحات بود. تا قبل از آن کارت های پان متداول ترین طریقه نگه داری اطلاعات بود و این هارد دیسک توانایی ذخیره پنج میلیون کارکتر معادل ۰۰۰’۶۴ کارت پانچ دارای پنجاه عدد دسک مغناطیسی ۲۴ اینچی که به حساب امروز توانایی نگه داری ۵MB داده را داشت. در سال ۱۹۶۱ شرکت IBM هد هایی ساخت که بر روی بالشتکی از هوا air bearings پرواز می کردند.
تعمیر برد هارد دیسک؛چطور برد هارد معیوب را عوض کنیم؟

 

در سال ۱۹۸۸ کارخانه وسترن دیجیتال ( که در ابتدا با نام General Digital Corporation  آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۷۱ به نام Western Digital  تغییر نام داد) اولین هارد دیسک IDE مدرن را ساخت هرچند که قبل از او کارخانه Quantum در سال ۱۹۸۵ نسخه ناکارآمدی از هارد دیسک IDE را روانه بازار کرده بود که کنترلر آن نیز به خود هارد دیسک متصل بود. وسترن دیجیتال با همکاری Control Data, Compaq Computer در سال ۱۹۸۵ نسخه ۴۰ پینی IDE را توسعه بخشید و در همان سال اولین کنترل ESDI – Enhanced Small Device Interface که میتوانست با هارد دیسک هایی با حجم بالاتر و همچنین سرعت بیشتر ارتباط برقرار کند را ساخت.وسترن دیجیتال از کنترلر ISA برای هارد دیسک خود بهره گرفت . در سال ۱۹۸۸ این کارخانه تمام دارایی های کارخانه Tandon Corporation را به چشم تولید هارد هایی IDE خریداری کرد و در سال ۱۹۹۰ اولین سری هارد دیسک های خاویار ۳.۵-inch Caviar IDE با ابعاد ۳.۵ ایمچی را به بازار ارایه کرد.بعدها کارخانه Maxtor در سال ۲۰۰۰ کارخانه   Quantum Corp  را به قیمت ۱.۳ بیلیون دلار خریداری کرد و کارخانه Maxtor   و Western Digital دو رقیب اصلی سازنده های هارد دیسک های IDE  باقی ماندند.

 

تعمیر برد هارد دیسک؛چطور برد هارد معیوب را عوض کنیم؟

 

در اواخر سال ۲۰۰۲ اولین هارد دیسک ها با اینترفیس Serial ATA  وارد بازار شد. تفاوت آن با هارد دیسک های IDE 40 پین با تکنولوژی UltraATA protocol در این بود که Serial ATA  از دو زوج رشته ارتباطی ولتاژ پایین اما با سرعت سیگنالی بالا  low-voltage high-speed signal بهره می گرفت – ۸ bit net transfer rate at 10 bit gross transfer rate.  در صورتیکه هارد های IDe  توانایی نرخ ۱۰۰/۱۳۳ MB/s را داشتند هارد های SATA I  دارای نرخ ۱.۵ Gb/s و SATA II با نرخ ۶Gb/s موجود هستند.

 

میکرو ساتا بازیابی اطلاعات

MiniSATA- mSATA

تمامی برد هارد دیسک ها تقریبا از نظر المان های روی برد مشابه همدیگر می باشند. در بعضی برد های هارد دیسک ممکن است بجای استفاده از یک المان الکتریکی یا یک مدار خاص از قطعه ای مشابه استفاده شده باشد که همان کارآیی را در مدار تا حد امکان ایجاد کند.برای مشاهده قیمت برد هارد اکسترنال از این قسمت وارد شوید.

قیمت برد هارد

۳/۵ - (۴ امتیاز)

26 دیدگاه برای “تعمیر برد هارد دیسک | چطور برد هارد اکسترنال را تعوض کنیم؟

 1. حسین توکلی گفته:

  سلام هارد وسترن دیجیتال دارم بردش شکسته شده چند جا بردم واسه تعمیر ولی هیچ کدوم نتونستن درستش کنند گفتند امکانش صفره فقط یه کار میشه کرد باید بری شرکت شازنده اش اونجا اطلاعاتشو بدست بیاری واقعا هیچ راهی نیست واسه درست شدن

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام باید ارسال کنید بررسی کنم
   برد شکسته هیچ مشکلی برای هارد پیش نمی یاره با یک برد همسان وشبیه خودش و مشابه سازی رام روی برد جدید ما به اطلاعات خواهیم رسید
   چون برد یک قطعه الکترونیکی بوده وشاید ۲۰ تا ۳۰ درصد خرابی ها مربوط به این برد بوده و ریکاوری ان مشکل ساز نخواهد بود
   اما ممکنه ایراد هارد شما چیزی غیر از ان موردی هست که شما بیان کردین وبه صورت شاید درست به ما انتقال ندادین اما بهر حال این امر امکان پذیر بوده و قابل ریکاوری هست

   ۳
   ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   بله در بعضی از موارد قابل تعمیر است و در صورت تعمیر برد از کیفیت کار هارد کم نمی شود اما همه برد ها قابل تعمیر نیست در بعضی از موارد باید برد کاملا عوض شود در بعضی از موارد هم بعد از اصلاح یا تعمیر برد خراب اسیب برد باعث اسیب هد واز بین رفتن کامل هد شود که در صورت عدم نیاز به اطلاعات این هارد هارد به درد استفاده مجدد نخورده وباید دور افتاده بشه
   پس پیش بینی هزینه غیر قابل گفتن هست

   ۱
   ۰
 2. علوی گفته:

  سلام یه هارد دارم که به دلیل خرابی پاور دیود برد هارد سوخت بعد از کلی گشتن تو شهرمون یه هارد مشابه میدا کردم اون قطعه رو از رو بردش برداشتن زدن به هارد مت بالا اومد اما چون نمیدونستم پاورم خرابه دوباره بعد یه مدت همون دیود سوخت حالا پاورم رو عوض کردم اما دیگه مشابه هاردم رو پیدا نمیکنم که دیود روی بردش رو بردارم
  مشخصات هاردم سامسونگ hd252hj
  شما دارین قطعه رو؟

  ۰
  ۱
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام
   باید برد بررسی بشه در هارد های جدید شبیه بودن دو برد مستلزم شباهت برد می باشد وهر بردی دارای یک سریال نامبر هست که یکسان بودن این سریال نامبر نشان دهنده مشابه بودن هست اما در هارد های قدیم علاوه بر یکسان بودن سریال نامبر بهتر است که این که ظرفیت نیز یکسان باشد.

   ۰
   ۱
 3. علی گفته:

  سلام،یه هارد ۱ ترا با سوکت sata برند hgst دارم که هدش صدا میده،و یه هارد اکسترنال ۱ ترا وسترن مای پاسپورت دارم که سوکتش usb هس،امکانش هست برد هارد hgst رو روی وسترنه ببندم و بندازم رو لپ تاپ؟اگر نمیشه چه راهی پیشنهاد میدین که بتونم وسترن مای پسپورت رو بصورت اینترنال روی لب تاب ببندم؟سپاس

  ۰
  ۰
  • خانه سخت افزار گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   خیر
   زیرا هر هاردی برد مختص به خودش را داره برد هارد hgst به هیچ برد دیگری نمیخوره باید برد مشابه خودش تهیه شود
   و البته یه قطعه روی برد هم باید تعویض شود که فکر نمی‌کنم شما تجهیزات لازم برای تعویض رو داشته باشید
   داخل واتساپ شماره فنی رو لطف کنید راهنماییتون کنم

   ۰
   ۰
 4. عماد گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده یک هارد اینترنال Seagate یک ترابایت دارم، چندباری با استفاده از مبدل SATA و IDE به USB 2.0 از این هارد استفاده کردم.
  اما بعد از مدتی زمانی که مبدل رو به هارد وصل میکردم، محل اتصال پاور به شدت داغ میشد و ازش دود بلند میشد و دیگه هارد کار نمیکرد…
  میخواستم ببینم الان این هارد تعمیر شدنی هست آیا؟ و هزینش چقدر میشه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید