شرکت مکستورکه یک کارخانه امریکایی بود  در سال ۱۹۸۲ بنیانگذاری شده وسابق بر این سومین شرکت بزرگ تولید کننده هارددیسک در جهان به حساب می آمد .شرکت مکستور در سال ۲۰۰۶ به کارخانه سیگیت تکنولوژی واگذارگردید.

اگر شما دارنده یک هارددیسک با برند مکستور هستید که بعد از سال ۲۰۰۶ آن را تهیه کرده اید لطفا به راهنمای تعویض برد هارددیسک سیگیت مراجعه نمایید.تعویض بردهاردمکستور( Maxtor Pcb) نیازمند تطبیق دادن چند مورد با دقت کامل است تا نیازمند به تعویض هیچگونه آی سی از بردهارددیسک قدیمی به جدید نباشید  است:

 • شماره مدل هارددیسک مکستور مانند ۶E040L0 و یا ۶Y080M0
 • کد موجود بر روی لیبل مانند YAR41BW0
 • شماره نوشته شده بر روی بزرگترین آی سی روی برد هارددیسک مکستور این شماره همیشه با ۰۴ شروع میشود مانند ۰۴۰۱۱۱۳۰۰ و یا ۰۴۰۱۲۸۰۰۰
روش پیدا کردن برد مشابه برای هاردمکستور
روش پیدا کردن برد مشابه برای هاردمکستور
 • شماره مدل هارددیسک
 • کد نوشته شده بر روی لیبل هارددیسک مکستور
 • چهار حرف نوشته شده بر روی لیبل
 • شماره برد هارددیسک مکستور . شماره نوشته شده بر روی لیبل سفید رنگی که بر روی کانکتور و یا نزدیک کانکتور برد هارددیسک می باشد
 • شماره چیپ کنترلر اصلی ( بزرگترین آی سی روی برد هارددیسک مکستور )
 • شماره چیپ راه انداز موتور که عموما یک آی سی چهارگوش و یا مستطیل شکل کوچک است.

خب اگر این چند مورد درهارددیسک مکستور با هم مطابق نباشند و یا اشتباهی در تطبیق دادن پیش بیاید ، اگر چه شما برد هارددیسک مکستور را تعویض می کنید ، ولی نهایتا هارددیسک مکستور شما فقط موتورش ( اسپیندل موتور هارددیسک ) خواهد چرخید و خود هارددیسک شناسایی نخواهد شد و شما قادر به دیدن اطلاعات و محتوای هارددیسک سامسونگ نخواهید گشت. و در بعضی دیگر از موارد احتمال به صدا اتفادن هارددیسک و یا حتی خسارت به مدیا ( محل ذخیره سازی اطلاعات ) وارد خواهد آمد.

برد هارد مکستور
برد هارد مکستور
 • تعمیر بردهاردمکستور Maxtor Pcb شکستگی کانکتور آی دی ای IDE.
 • تعمیر بردهاردمکستور Maxtor Pcb شکستگی فرو رفتگی پین کانکنور آی دی ای IDE.
 • تعمیر بردهاردمکستور Maxtor Pcb شکستگی کانکتور ساتا SATA PCB.
 • تعمیر بردهاردمکستور Maxtor Pcb شکستگی المان الکترونیکی روی برد هارد دیسک.
 • تعمیر بردهاردمکستور Maxtor Pcbا سوختن چیپ اصلی ( بزرگ ) برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد مکستور ترمیم سوختگی فیوز برد هارد بر اثر نوسان  ولتاژ و یا برعکس زدن سوکت پاور به برد هارد.
 • تعمیر برد هارد مکستور ترمیم مدار TVS ورودی پاور حفاظت اولیه.
 • تعمیر برد هارد مکستور ترمیم شکستگی برد برد هارد دیسک.
 • تعمیربرد هارد مکستور ترمیم رام برد هارد دیسک.
 • تعمیر برد هارد مکستور چیپ پاور و المان های سوخته

بردهاردمکستور Maxtor Pcb در معرض آسیب های زیادی قرار میگیرد :

 ۱-سوختن مدار TVS ورودی:

گاهی به علت خرابی منبع تغذیه کامپیوتر Power Supply یا پاور اکسترنال ولتاژ نامناسب به برد هارد دیسک وارد میشود و این مدار جهت محافظت از دیگر قطعات میسوزد. این مدار از چندین دایود و مقاومت و گاهی از سلف و فیوز تشکیل شده است. تعویض و تعمیر اینگونه برد ها نیاز به مهارت و دانش کافی از الکترونیک دارد. توصیه میکنیم به هیچ عنوان اگر دانش کافی ندارید برد هارد دیسک را تعمیر نکنید زیرا ممکن است در تعمیر شما ایراداتی باشد که پس از نصب آن برد هارد بر روی هارد دیسک آسیب های جبران ناپذیری به هارد وارد نماید.

۲-سوختن چیپ اصلی :

چسپ پردازشگر اصلی عموما” قابل برنامه ریزی است و دو نوع مشکل دارد . ممکن است برنامه آن دچار مشکل شده باشد. در این صورت شما هیچگونه سوختگی فیزیکی و ظاهری بر روی برد نمیبینید. اما هارد دیسک شما با این برد کار نخواهد کرد. حتی ممکن است هارد دیتکت بشود اما با ظرفیت اشتباه .

۳-خرابی در آی سی رام برد هارد دیسک:

بر روی انواع برد هارد دیسک یا بهتر بگویم بر روی همه انواع برد هارد دیسک یک آیسی وجود دارد که اطلاعات اولیه جهت عملیاتی شدن هارد دیسک در درون آن تعبیه شده است. همچنین در بعضی از انواع برد هارد دیسک دیده میشود که بر روی برد هارد دیسک ، آی سی خاصی برای اطلاعات اولیه هارد تعبیه نشده است و دارای آی سی اینترنال هستند. که در چیپ اصلی قرار دارد. در واقع یا رام اینتر نال است ( درون چیپ اصلی ) یا رام اکسترنال است ( یک آی سی خاص جداگانه بر روی برد هارد دیسک ). در هر دو صورت احتمال آسیب رسیدن به این اطلاعات وجود دارد و در صورت خرابی دیگر هارد شما قادر به شناسایی شدن در مادربرد و یا کامپیوتر نمی باشد.

۴-سوختن چیپ پاور:

بر روی تمامی انواع برد هارد دیسک یک آی سی خاص وجود دارد که وظیفه کنترل و ساخت ولتاژ و سیگنال های متفاوتی را به همراه مدار خود دارد تا هارد دیسک شما کارش را به درستی انجام دهد. سوختن این آی سی و یا مدارات آن میتواند بر اثر نوسانات خارجی و یا داخلی خود هارد دیسک صورت گیرد.

۵-کنده شدن قطعات و المان ها از روی بردهاردمکستور Maxtor Pcb:

این ایرادی همگانی در انواع برد هارد دیسک میباشد. ممکن است در هنگام جا زدن هارد دیسک در محفظه اش و یا جابجایی هارد دیسک ، برد هارد دیسک شما تماسی با قطعه ای سخت داشته باشد و موجب شکسته شدن یک المان حتی کوچک از روی برد هارد شما شود. در این صورت برد هارد دیسک نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و ممکن است کلا” از کار بیاستد.

۶-خرابی سوکت انواع بردهاردمکستور Maxtor Pcb:

سوکت انواع برد هارد دیسک دارای شیار ها ، برآمدگی و یا زوایای خاصی است تا کاربر بتواند فقط به یک جهت خاص کابل پاور و دیتا را به هارد دیسک متصل نماید. در صورت شکستن این سوکت ممکن است دیگر نتوانید کابل های رابط را به برد هارد دیسک متصل نمایید. حتی در حالاتی شکستگی سوکت و اتصالات بد کابل ها و سر سوکت ها به هم میتواند آسیب جدی به هارد دیسک شما وارد نمایید.

خانه سخت افزار،مرکز تعمیر برد هارد مکستور

برای اینکار کافی است که با شناسایی سریال هارد مسکتور و تطبیق آن، اقدام به تعویض  و ریکاوری آن کنیم.برای انجام اینکار می‌توانیم از معتبر ترین «مرکز سخت افزار ایران» کمک بگیرید.برای مشاهده قیمت برد هارد مکستور از این قسمت مشاهده کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

11 دیدگاه برای “راهنمای تعویض برد هارددیسک مکستور Maxtor

 1. امین گفته:

  سلام؛ هارد مکستور ۵۰۰ گیگ ؛ مشکلی نداره از نظر فیزیکی و بدسکتور و صدا هم نمیده ؛ تمام اطلاعات داخل هارد قابل دسترسی ؛ اما گاها ارروری میده که An hdd report an error; 1:backup data 2:ask me again 3: don’t tell me (not recommended)
  برد مکستور میتونم از سایت شما خرید کنم؟ اگه داشته باشید عالیه چون من حدود ۱۲ تا هارد مکستور و توشیبا و سامسونگ دارم که همین مشکل دارند و برای تعمییرشون وقت نداشته بودم و برد نیاز دارم. تشکر

  ۰
  ۰
  • امیر گفته:

   سلام دوست عزیز، بله می توانید برد هارد دیسک مورد نظرتان را استعلام و خرید نمایید اما لطفا” توجه بفرمایید این پیغام در چه زمانی نمایش داده میشود؟ پیغامی که مد نظر شما است در سیستم عامل نمایش داده میشود، پس هیچ ربطی به برد هارد شما ندارد. هارد ها باید کامل چک شوند. به نظر من احتمال ایرادات لاجیکالی و یا بدسکتور وجود دارد. باید بررسی بیشتری بفرمایید.
   با تشکر از تماس شما.

   ۰
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید