تعمیر هارد

تعمیر هارد

تعمیر هارد

 تعمیر تخصصی هارد دیسک در خانه سخت افزار بوسیله قویترین دستگاه های تعمیر و بازیابی اطلاعات PC-3000 انجام میپذیرد. در این وب سایت سعی شده بصورت تخصصی به موضوعات تعمیر هارد و مشکلات انواع هارد دیسک ها نگاهی بیشتر داشته باشیم. باید توجه داشته باشیم که گاهی تعمیر هارد مقرون به صرفه نخواهد بود. همچنین دقت داشته باشید عموما” مراکز تعمیر هارد و یا مراکز بازیابی اطلاعات هارد بنگاه های تجاری هستند و رد تعمیر هارد به منزله تعمیر نشدن هارد نمیباشد بلکه نسبت به زمانی که صرف میکنند کارمزد دریافت مینمایند و ممکن است برایشان مقرون به صرفه نباشد. یا آنکه تعمیر بعضی از هارد ها پایدار نبوده و بعد از مدتی خرابی دوباره عیان خواهد شد. خانه سخت افزار نسبت به تعمیر هارد بسیار حساس بوده و اگر در تست ها دریابد که ممکن است هارد تعمیر بشود اما طول عمر مناسب نداشته باشد آن را عودت دهد. زیرا مشتری ممکن است به این خیال که هارد مورد اطمینان است اطلاعات بیشتری را در زمان خرابی دوباره هارد از دست بدهد. اصطلاحی دیگر نیز رواج دارد ” هارد سوخته ” باید توجه کرد که یک متخصص برجسته و با تجربه قادر به تشخصی ایرادات هارد بصورت تخصصی می باشد. گاهی مشتریان مراجعه نموده و درخواست بازیابی اطلاعات هارد سوخته  و یا بازیابی اطلاعات از دست رفته را دارند، به همین جهت توجه ایشان را به خواندن این مقاله جلب می نمایم.  جهت تعمیر هارد باید نکاتی را رعایت کرد:

تعمیر هارد
تعمیر هارد
 • بررسی دقیق ایراد هارد دیسک.
 • زمان  مورد نیاز برای تعمیر هارد.
 • میزان مستهلک بودن هارد دیسک.
 • در نظر گرفتن طول عمر مفید هارد.
 • حذف نکردن هد ها در زمان تعمیر هارد.
 • باز نکردن درپوش هارد جهت تعمیر هارد.
 • میزان قابل اعتماد بودن هارد پس از تعمیر هارد.
 • هزینه تعمیر هارد و قابل قبول بودن آن از طرف مشتری.
 • از کار نیانداختن روال ها و پروسه های خود تعمیری هارد.
 • رفع کردن مشکلات هارد دیسک به جای حذف موقتی ایراد هارد دیسک.
 • پنهان کردن خرابی های هارد دیسک در قسمت هایی از هارد دیسک که موجبات مشکل در آینده نخواهند شد.

تعمیر هارد باید ها و نباید ها:

موارد بالا و خیلی عوامل دیگر که یک متخصص تعمیر هارد در زمان بررسی و تست هارد دیسک به آن دقت مینماید. گاها” میبینم که بعضی از دوستان با افتخار از حذف نرم افزاری یک هد در هارد دیسک و جمله آن را تعمیر کردم استفاده میکنند. مشتری نیز غافل از موضوع است که این هارد تعمیر شده دیگر قابل اطمینان نمیباشد. اطلاعات بیشتری در هارد ذخیره خواهد کرد و بیشتر مورد خطر قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشیم به این نکته که آیا خود ما از این هارد به عنوان یک هارد سالم استفاده خواهیم کرد؟ و یا میبینم که بعضی از هارد ها را درون باکس قرار میدهند و به مشتری اعلام میکنند این هارد را نمیتوانی به عنوان هارد سیستم استفاده کنی اما میتوانی به عنوان یک هارد پرتابل مورد استفاده قرار دهید !! اگر هارد ایراد دارد و ایرادش برطرف نشده در هر مقامی هارد قابل اطمینان نیست ، دقت کنیم.

هارد دیسک ها را کارخانجات مختلفی میسازند با تکنولوژی های مختلف. هر هارد دیسک روال تعمیر هارد ش با دیگری متفاوت است و حتی یک هارد با هم برندش خودش هم متفاوت است چرا که هر برند هارد مانند هارد سیگیت دارای خانواده های مختلفی است. هر خانواده نیز دارای خصوصیات منحصر به فرد خودش است ، و همچنین ایرادات خودش. خیلی از ایرادات هارد دیسک ها شناخته شده هستند. مانند این است که بگوییم فلان ماشین دارای مثلا” پولوس ضعیف و یا فلان قطعه اش زیاد عیب میکند و ممکن است در این خصوص آسیب ببیند. تعمیر هارد نیز برای بعضی برند ها و خانواده های هارد اینگونه است.

ایرادات کلی هارد دیسک در تعمیرات هارد:

 • ایرادات فیزیکی: شکستکی و خرابی هد ها و یا خط و خش بر روی پلتر یا بعضی از زون ها
 • ایرادات الکتریکی: سوختگی برد یا دیگر المان های الکتریکی برد هارد مانند مدار TVS و …
 • ایرادات منطقی : بعضی از انوع بدسکتورها و خرابی های MBR یا جداول پارتیشن
 • ایرادات فیرم ویری هارد: خرابی در ناحیه سرویس و آسیب دیدگی یک یا چند ماژول لخت افزاری

ایرادات شایع در تعمیر هارد:

تعمیر هارددیسک سیگیت در خانواده F3 ، مدل ۷۲۰۰.۱۱ دارای ضعفی در ناحیه سرویس است که هارد وقتی به آن ایراد برخورد میکند قادر به شناسایی نمیباشد هرچند همه چیز ظاهرا” درست است.
هارد توشیبا در خانواده های خاص دارای مشکلاتی در بهم ریختگی در یکی از لیست های  خرابی میشوند و بسیار کند خواهند شد و یا دیگر به اطلاعات دسترسی نخواهیم داشت.
هارد سامسونگ در خانواده های خاص دارای ایرادات فیرم ویری و بهم ریختگی خاص میشوند.
هارد دیسک مکستور با اسامی خاصی غیر از اسامی روی لیبلشان دیتکت میشند و دسترسی به سکتور ها قطع میشود.
تعمیر هارددیسک  وسترن دیجیتال با بهم ریختگی اطلاعات در یکی از ماژول های فیرم ویر – هارد دیسک به شدت کند میشوند.
هارد اکسترنال عموما دچار ایرادات ضربه و خرابی هد هستند.
و …
میتوان بسیار ایرادات دیگر را نیز شمارش کرد که از حوصله این مقوله خارج است و سعی خواهد کرد به مرور درباره آن ها توضیح دهم. در زیر مقالات مختلفی در مورد خرابی هارد و تعمیر هارد آورده شده است که خواندن آن ها خالی از لطف نیست. سعی میکنم ایرادات را تا حد امکان برای مشتریان عزیر بازگو کنم و درباره آن ها توضیح دهم.

خانه سخت افزار تکنیکی ترین مرکز تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات هارد است و همیشه نفع مشتری را در نظر دارد. تمام سعی ما این است که کاری را انجام دهیم که در دراز مدت به نفع شما باشد نه اینکه برای جلب رضایت بعضی ها هرکار غیر اصولی و غیر حرفه ای را انجام دهیم. به ما اعتماد کنید همیشه همراه شما و پاسخگو هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *